Connect with us

Lajme

Siguria kibernetike/Ministri Aliu takim me Spasovskin dhe Jahjagën

Published

on

Ministri Azir Aliu sot ka realizuar takim me kreret e sigurise ne shtet, ky takim ne fokus ka pasur harmonizimin e proceseve sipas regullave te Bashkimit Evropian.

Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës dhe unë si ministër, sot zhvilluam seancën e dytë të Këshillit Kombëtar për Sigurinë Kibernetike, në të cilen morrën pjesë kolegët tanë nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe nga Ministria e Mbrojtjes.
Tema kryesore në seancen e sotme ishte harmonizimi i proceseve të sigurisë kibernetike në përputhje me standardet e Unionit Evropian  dhe NATO-s, hartimi i projektligjit për sigurinë kibernetike dhe aktivitetet e mëtutjeshme në harmonizim me direktivat NIS2 të BE-së.
Si rezultat i procesit dhe pas ndryshimeve ligjore, do të krijohet një Agjenci e posaçme për digjitalizimin, e cila do të jetë në shërbim të këtij procesi kyç për shoqërinë tonë, ku për synim do të ketë përmirësimin dhe funksionimin e përgjithshëm të institucioneve publike.”-shkruan Aliu ne Facebook
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02rj8vQnHHCo5X5fJXHuvNhkNTQfzJL7fAJvbsAAH6qGTTPcVFExFaepABAYALUCtql&id=100090414292971&mibextid=qC1gEa

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale