Connect with us

Teknologji

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

Published

on

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

CEO i kompanisë dominuese të tregut të kriptomonedhave Binance, Changpeng Zhao, bëri thirrje për rregulla të reja, por të qëndrueshme dhe të qarta për industrinë e kriptove.

“Ne kemi nevojë për disa rregullore, ne duhet ta bëjmë atë siç duhet, ne duhet ta bëjmë atë në një mënyrë të qëndrueshme,” tha Zhao në një mbledhje të liderëve të G-20 në samitin e Balit.

Komentet e tij vijnë ndërsa kolegët dhe partnerët e tij në industrinë e kriptove përcaktojnë lëvizjet që synojnë të përballen me kolapsin e shkëmbimit rival FTX Sam Bankman-Fried. FTX paraqiti kërkesë për falimentim të premten pasi klientët filluan të tërhiqnin fondet dhe Binance hoqi dorë nga oferta e saj e shpëtimit.

“Unë mendoj se industria kolektivisht ka një rol për të luajtur në mbrojtjen e konsumatorëve, mbrojtjen e të gjithëve.” Nuk ka të bëjë vetëm me rregullatorët. “Ata kanë një rol, por nuk është 100 për qind përgjegjësi e tyre,” tha Zhao.

Gjatë fundjavës, Zhao postoi në Twitter se Binance kishte ndaluar pranimin e depozitave të FTT token FTX në platformën e saj dhe gjithashtu u bëri thirrje shkëmbimeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Continue Reading

Teknologji

Elon Musk blen Twitter-in

Published

on

By

Elon Musk blen Twitter-in

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka kompletuar blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh (38.1 miliardë paund).

Ai shkroi në Twitter “zogu është liruar”, në një referencë të dukshme për mbylljen e marrëveshjes.

Një numër drejtuesish të lartë, duke përfshirë shefin, Parag Agrawal, thuhet se janë shkarkuar, shkruan BBC.

Twitter nuk e ka konfirmuar ende blerjen, por një investitor i hershëm në kompani ka thënë se marrëveshja ishte kompletuar.

Continue Reading

Teknologji

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Published

on

By

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, i cili pritet nga të gjithë fansat e FPS, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikëve të cilave Activision i kushtoi shumë vëmendje.

Fushata për një lojtar Call Of Duty: Modern Warfare II u lëshua të premten e kaluar për përdoruesit e porositur paraprakisht dhe sipas reagimeve fillestare, misioni i Amsterdamit është quajtur “ylli” i këtij edicioni të Call Of Duty për shkak të grafikëve të tij të pabesueshme që janë identike me realitetin.

Përveç faktit që ndërtesat janë identike në lojë dhe në realitet, vëmendje e veçantë në lojë i kushtohet edhe detajeve si dritaret, shenjat e trafikut, trotuaret, bordurat, kutitë postare dhe gjithçka që mund të vëreni në lojë.

Përdoruesit që patën mundësinë të luajnë këtë mision theksojnë se videoja në lojë duket më e mirë se Amsterdami në realitet dhe se grafika në lojë duket më e mirë se realiteti.

“Është pak “e frikshme”, por është një punë e mirë”, “Nuk e kam menduar kurrë të them që Call Of Duty ka grafikë më të mirë se sa duket në jetën reale”, “Duket më mirë sesa live”, “Duket e mahnitshme, pothuajse unë nuk mund të them që është një lojë”, janë vetëm disa nga komentet.

Megjithatë, disa nga përdoruesit vendosën të bëjnë shaka dhe pyetën nëse ishte e mundur të luante në Red Lantern Street në Amsterdam.

Si përkujtim, me lëshimin e COD MW2, një edicion i ri i përvojës së lojërave në internet është lëshuar edhe për fansat e Warzone, i pasuruar me përmbajtje të shumta që nga dita e parë. Publikimi zyrtar është planifikuar për 28 tetor.

Continue Reading

Teknologji

Çfarë është RAM-i virtual dhe pse është e rëndësishme që telefoni juaj i ri ta ketë atë?

Published

on

By

Çfarë është RAM-i virtual dhe pse është e rëndësishme që telefoni juaj i ri ta ketë atë?

Është e qartë se pak më shumë RAM nuk përjashtohet, kërkohet një minimum i caktuar për funksionimin e rehatshëm të një telefoni Android.

Dhe në fillim, për të qenë të qartë, ekosistemi Android nuk ka standarde aq strikte sa App Store për aplikacionet, por as numri i madh i pajisjeve për të cilat ato duhet të optimizohen, kështu që fragmentimi ndikon në faktin. se në vend të optimizimit, strategjia e zgjedhur është: jepni më shumë memorie”.

Prandaj, nëse zgjidhni një telefon Android, përveç sa më shumë RAM, zgjidhni një model që mund të shtojë RAM virtual, domethënë të bllokojë memorien dhe një pjesë të memories së përdoruesit, e cila mund të shtohet në memorien klasike RAM për të bërë telefoni funksionon më mirë, më i shpejtë, por edhe më i qëndrueshëm – kjo do të jetë veçanërisht e rëndësishme kur përdorni shumë aplikacione në të njëjtën kohë, por në disa raste edhe kur luani lojëra.

Vivo ka bërë gjithçka që duhet me vivo X80 Lite – ka pajisur telefonin me memorie të mjaftueshme RAM, madje 8 GB, që është mbi mesataren për këtë kategori telefonash, por ka mundësuar edhe aktivizimin e memories virtuale RAM, e cila vjen në shpëtimi sa herë që 8 GB të përmendura nuk mjaftojnë.janë të mjaftueshme për çfarëdo arsye.

Sondazhi i zbulon të gjitha
Së fundmi, faqja e famshme Android Authority ka kryer një sondazh në të cilin mbi 40,000 përdoruesve iu është bërë pyetja “Sa RAM mjafton për telefonin tuaj?”. Kur shikojmë prapa disa vite më parë kur 2 GB RAM ishte e mjaftueshme për të funksionuar shumicën e telefonave, pyesim veten kur erdhëm në idenë se 6 GB ishte sasia optimale?

Sipas rezultateve të hulumtimit, numri më i madh i përdoruesve (32%) kanë deklaruar se janë të kënaqur me 8 GB memorie, ndërsa rezultati tjetër më i lartë është 6 GB (26%). Për 15% të përdoruesve, 4 GB RAM janë të mjaftueshme për funksionim të rehatshëm, ndërsa pothuajse 20% thanë se u duhen 12 GB ose më shumë.

Kështu, kompania vivo ka bërë detyrat e shtëpisë dhe u ka ofruar përdoruesve më shumë RAM sesa presin nga një telefon Android i kësaj klase – sa 8 GB RAM!

Kujtesa virtuale
Në vend që të shtojnë RAM në telefonat e tyre, disa prodhues kanë filluar të përdorin një truk që Microsoft filloi më shumë se 20 vjet më parë – memorien virtuale. Gjegjësisht, prodhuesit lejojnë që telefonat e tyre të kenë memorie shtesë në formën e memories virtuale RAM që ndahet nga një pjesë e memories ruajtëse.

Kemi parë memorie virtuale RAM në telefonat e kompanisë vivo, që do të thotë se teknologjia po merr vrull dhe është vetëm çështje se kur do të bëhet opsion standard në shumicën e pajisjeve. RAM-i virtual funksionon duke lënë mënjanë një pjesë të memories së brendshme për ruajtje, e cila është më e ngadaltë se RAM-i i shpejtë, i cili shtohet në RAM dhe përdoret kur është i mbushur, por ndihmon me operacionet më të vështira të telefonit.

Falë 8 GB RAM dhe akoma më shumë për RAM-in virtual, vivo X80 Lite mund të ekzekutojë gati 30 aplikacione njëkohësisht pa rënie të performancës. Është e vërtetë që shumica e njerëzve nuk do të përdorin kurrë kaq shumë aplikacione në të njëjtën kohë, por është mirë të dini se do të jeni në gjendje të bëni me lehtësi dhe lehtësi gjithçka që dëshironi në çdo kohë.

Sigurisht, nuk është vetëm RAM-i në këtë telefon që ka rëndësi. Telefoni vivo X80 Lite ka kamera të shkëlqyera OIS kryesore dhe dytësore, por edhe pajisje të mjaftueshme për tre vitet e ardhshme të përdorimit, të cilat do të mbulohen nga përditësimet e rregullta të sistemit operativ Android dhe siguria dhe arna të Google.

Continue Reading

Aktuale