Connect with us

Teknologji

Teleskopi James Webb sjell imazhe fantastike të krijimit të yjeve

Published

on

Teleskopi James Webb sjell imazhe fantastike të krijimit të yjeve

Teleskopi Hapësinor, James Webb i NASA-s ka kapur një peizazh të harlisur dhe shumë të detajuar – Shtyllat ikonike të Krijimit – ku yjet e rinj po formohen brenda reve të dendura gazi dhe pluhuri.

Shtyllat tredimensionale duken si formacione shkëmbore madhështore, por janë shumë më të depërtueshme. Këto kolona përbëhen nga gaz dhe pluhur i ftohtë ndëryjor që duken – nganjëherë – gjysmë transparente në dritën afër infra të kuqe.

Pamja e re e Uebit për Shtyllat e Krijimit, të cilat u bënë të famshme për herë të parë kur u fotografuan nga teleskopi Hapësinor Hubble i NASA-s në 1995, do t’i ndihmojë studiuesit të rindërtojnë modelet e tyre të formimit të yjeve duke identifikuar numërime shumë më të sakta të yjeve të sapoformuar, së bashku me sasitë e gazit dhe pluhurit.

Me kalimin e kohës, ata do të fillojnë të ndërtojnë një kuptim më të qartë se si yjet formohen dhe shpërthejnë nga këto re pluhuri gjatë miliona viteve.

Yjet e sapoformuar janë në qendër të skenës në këtë imazh nga Kamera me Infra të Kuqe të Përafërt të Webb (NIRCam). Këto janë rruzullat e kuqe të ndezura që zakonisht kanë thumba difraksioni dhe shtrihen jashtë në një prej shtyllave me pluhur. Kur formohen nyje me masë të mjaftueshme brenda shtyllave të gazit dhe pluhurit, ato fillojnë të shemben nën gravitetin e tyre, ngadalë nxehen dhe përfundimisht formojnë yje të rinj.

Po ato vija të valëzuara që duken si lavë në skajet e disa shtyllave? Këto janë nxjerrje nga yjet që ende po formohen brenda gazit dhe pluhurit. Yjet e rinj qëllojnë periodikisht aeroplanë supersonikë që përplasen me retë e materialit, si këto shtylla të trasha. Kjo ndonjëherë rezulton edhe në goditje me hark, të cilat mund të formojnë modele të valëzuara siç bën një varkë ndërsa lëviz nëpër ujë.

Shkëlqimi i kuqërremtë vjen nga molekulat energjike të hidrogjenit që vijnë nga aeroplanët dhe goditjet. Kjo është e dukshme në shtyllën e dytë dhe të tretë nga lart – imazhi i NIRCam praktikisht po pulson me aktivitetin e tyre. Këta yje të rinj vlerësohet të jenë vetëm disa qindra mijë vjeç.

Megjithëse mund të duket se drita afër infra të kuqe e ka lejuar Webb-in të “shpojë” retë për të zbuluar distanca të mëdha kozmike përtej shtyllave, nuk ka galaktika në këtë pamje. Në vend të kësaj, një përzierje gazi dhe pluhuri i tejdukshëm i njohur si mediumi ndëryjor në pjesën më të dendur të diskut të galaktikës sonë Rruga e Qumështit bllokon pamjen tonë për universin më të thellë.

Kjo skenë u fotografua për herë të parë nga Hubble në vitin 1995 dhe u rishikua në vitin 2014, por shumë observatorë të tjerë gjithashtu e kanë vështruar thellë këtë rajon. Çdo instrument i avancuar u ofron studiuesve detaje të reja rreth këtij rajoni, i cili praktikisht është i tejmbushur me yje.

Ky imazh i prerë fort është vendosur brenda Mjegullnajës së madhe të Shqiponjës, e cila ndodhet 6500 vite dritë larg.

Continue Reading

Teknologji

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

Published

on

By

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

CEO i kompanisë dominuese të tregut të kriptomonedhave Binance, Changpeng Zhao, bëri thirrje për rregulla të reja, por të qëndrueshme dhe të qarta për industrinë e kriptove.

“Ne kemi nevojë për disa rregullore, ne duhet ta bëjmë atë siç duhet, ne duhet ta bëjmë atë në një mënyrë të qëndrueshme,” tha Zhao në një mbledhje të liderëve të G-20 në samitin e Balit.

Komentet e tij vijnë ndërsa kolegët dhe partnerët e tij në industrinë e kriptove përcaktojnë lëvizjet që synojnë të përballen me kolapsin e shkëmbimit rival FTX Sam Bankman-Fried. FTX paraqiti kërkesë për falimentim të premten pasi klientët filluan të tërhiqnin fondet dhe Binance hoqi dorë nga oferta e saj e shpëtimit.

“Unë mendoj se industria kolektivisht ka një rol për të luajtur në mbrojtjen e konsumatorëve, mbrojtjen e të gjithëve.” Nuk ka të bëjë vetëm me rregullatorët. “Ata kanë një rol, por nuk është 100 për qind përgjegjësi e tyre,” tha Zhao.

Gjatë fundjavës, Zhao postoi në Twitter se Binance kishte ndaluar pranimin e depozitave të FTT token FTX në platformën e saj dhe gjithashtu u bëri thirrje shkëmbimeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Continue Reading

Teknologji

Elon Musk blen Twitter-in

Published

on

By

Elon Musk blen Twitter-in

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka kompletuar blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh (38.1 miliardë paund).

Ai shkroi në Twitter “zogu është liruar”, në një referencë të dukshme për mbylljen e marrëveshjes.

Një numër drejtuesish të lartë, duke përfshirë shefin, Parag Agrawal, thuhet se janë shkarkuar, shkruan BBC.

Twitter nuk e ka konfirmuar ende blerjen, por një investitor i hershëm në kompani ka thënë se marrëveshja ishte kompletuar.

Continue Reading

Teknologji

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Published

on

By

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, i cili pritet nga të gjithë fansat e FPS, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikëve të cilave Activision i kushtoi shumë vëmendje.

Fushata për një lojtar Call Of Duty: Modern Warfare II u lëshua të premten e kaluar për përdoruesit e porositur paraprakisht dhe sipas reagimeve fillestare, misioni i Amsterdamit është quajtur “ylli” i këtij edicioni të Call Of Duty për shkak të grafikëve të tij të pabesueshme që janë identike me realitetin.

Përveç faktit që ndërtesat janë identike në lojë dhe në realitet, vëmendje e veçantë në lojë i kushtohet edhe detajeve si dritaret, shenjat e trafikut, trotuaret, bordurat, kutitë postare dhe gjithçka që mund të vëreni në lojë.

Përdoruesit që patën mundësinë të luajnë këtë mision theksojnë se videoja në lojë duket më e mirë se Amsterdami në realitet dhe se grafika në lojë duket më e mirë se realiteti.

“Është pak “e frikshme”, por është një punë e mirë”, “Nuk e kam menduar kurrë të them që Call Of Duty ka grafikë më të mirë se sa duket në jetën reale”, “Duket më mirë sesa live”, “Duket e mahnitshme, pothuajse unë nuk mund të them që është një lojë”, janë vetëm disa nga komentet.

Megjithatë, disa nga përdoruesit vendosën të bëjnë shaka dhe pyetën nëse ishte e mundur të luante në Red Lantern Street në Amsterdam.

Si përkujtim, me lëshimin e COD MW2, një edicion i ri i përvojës së lojërave në internet është lëshuar edhe për fansat e Warzone, i pasuruar me përmbajtje të shumta që nga dita e parë. Publikimi zyrtar është planifikuar për 28 tetor.

Continue Reading

Aktuale