Connect with us

Teknologji

Nasa publikon imazhet e para të teleskopit Webb të Jupiterit dhe hënës

Published

on

Nasa publikon imazhet e para të teleskopit Webb të Jupiterit dhe hënës

Jupiteri siç shihet në dritën afër infra të kuqe nga teleskopi hapësinor James Webb. Hëna Jovian Europa shihet në të majtë(NASA, ESA, CSA dhe B Holler dhe J Stansberry (STScI))

Nasa ka lëshuar imazhet e para të teleskopit hapësinor James Webb nga Sistemi ynë Diellor, duke kapur gjigantin e gazit Jupiter që shkëlqen në dritën infra të kuqe.

Gjithashtu të dukshme janë hënat e Jupiterit Europa, Thebe dhe Metis.

Imazhet, të postuara të enjten në mbrëmje në një blog të NASA-s, nuk janë aq të përpunuara sa pesë imazhet e galaktikave dhe mjegullnajave të largëta që agjencia hapësinore ndau me publikun të martën.

Në vend të kësaj, imazhet Jovian vijnë nga të dhënat e mbledhura gjatë fazës së vënies në punë të Webb gjatë pranverës, kur operatorët drejtuan teleskopin drejt objekteve të ndryshme për t’u siguruar që gjithçka po funksiononte siç duhet.

Jupiteri siç shihet në dritën afër infra të kuqe nga teleskopi hapësinor James Webb. Hëna Jovian Europa shihet në të majtë (NASA, ESA, CSA dhe B Holler dhe J Stansberry (STScI))

Sidoqoftë, imazhet japin një tregues të gamës së gjerë të shkencës që Webb mund të ndjekë, duke studiuar jo vetëm galaktikat e largëta, por planetët në oborrin tonë kozmik. Dhe pavarësisht se doli përpara vëzhgimeve zyrtare shkencore të Jupiterit, shkencëtarët thanë se imazhi është i mrekullueshëm në qartësinë dhe rezolucionin e tij.

“Nuk mund ta besoja se ne pamë gjithçka kaq qartë dhe sa të shndritshme ishin ato”, tha në një deklaratë Stefanie Milam, zëvendës shkencëtare e projektit Webb për shkencën planetare në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Goddard. “Është vërtet emocionuese të mendosh për aftësinë dhe mundësinë që kemi për të vëzhguar këto lloj objektesh në sistemin tonë diellor.”

Të dhënat nga faza e vënies në punë të Webb, si dhe të dhënat që qëndrojnë në themel të imazheve të para mahnitëse të ndara me publikun të martën, tani po publikohen në Arkivin Mikulski të Institutit Shkencor të Teleskopit Hapësinor për Teleskopët Hapësinorë për studime të mëtejshme.

Por shkencëtarët nuk do të duhet të presin shumë përpara se cikli i parë i vëzhgimeve shkencore zyrtare të Webb-it të fillojë këtë verë, një program që do të përfshijë vëzhgime të Jupiterit, Uranit, asteroidëve dhe Marsit, si dhe galaktikat më të largëta në Kozmos./raporton Independent.

Continue Reading

Teknologji

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

Published

on

By

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

CEO i kompanisë dominuese të tregut të kriptomonedhave Binance, Changpeng Zhao, bëri thirrje për rregulla të reja, por të qëndrueshme dhe të qarta për industrinë e kriptove.

“Ne kemi nevojë për disa rregullore, ne duhet ta bëjmë atë siç duhet, ne duhet ta bëjmë atë në një mënyrë të qëndrueshme,” tha Zhao në një mbledhje të liderëve të G-20 në samitin e Balit.

Komentet e tij vijnë ndërsa kolegët dhe partnerët e tij në industrinë e kriptove përcaktojnë lëvizjet që synojnë të përballen me kolapsin e shkëmbimit rival FTX Sam Bankman-Fried. FTX paraqiti kërkesë për falimentim të premten pasi klientët filluan të tërhiqnin fondet dhe Binance hoqi dorë nga oferta e saj e shpëtimit.

“Unë mendoj se industria kolektivisht ka një rol për të luajtur në mbrojtjen e konsumatorëve, mbrojtjen e të gjithëve.” Nuk ka të bëjë vetëm me rregullatorët. “Ata kanë një rol, por nuk është 100 për qind përgjegjësi e tyre,” tha Zhao.

Gjatë fundjavës, Zhao postoi në Twitter se Binance kishte ndaluar pranimin e depozitave të FTT token FTX në platformën e saj dhe gjithashtu u bëri thirrje shkëmbimeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Continue Reading

Teknologji

Elon Musk blen Twitter-in

Published

on

By

Elon Musk blen Twitter-in

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka kompletuar blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh (38.1 miliardë paund).

Ai shkroi në Twitter “zogu është liruar”, në një referencë të dukshme për mbylljen e marrëveshjes.

Një numër drejtuesish të lartë, duke përfshirë shefin, Parag Agrawal, thuhet se janë shkarkuar, shkruan BBC.

Twitter nuk e ka konfirmuar ende blerjen, por një investitor i hershëm në kompani ka thënë se marrëveshja ishte kompletuar.

Continue Reading

Teknologji

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Published

on

By

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, i cili pritet nga të gjithë fansat e FPS, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikëve të cilave Activision i kushtoi shumë vëmendje.

Fushata për një lojtar Call Of Duty: Modern Warfare II u lëshua të premten e kaluar për përdoruesit e porositur paraprakisht dhe sipas reagimeve fillestare, misioni i Amsterdamit është quajtur “ylli” i këtij edicioni të Call Of Duty për shkak të grafikëve të tij të pabesueshme që janë identike me realitetin.

Përveç faktit që ndërtesat janë identike në lojë dhe në realitet, vëmendje e veçantë në lojë i kushtohet edhe detajeve si dritaret, shenjat e trafikut, trotuaret, bordurat, kutitë postare dhe gjithçka që mund të vëreni në lojë.

Përdoruesit që patën mundësinë të luajnë këtë mision theksojnë se videoja në lojë duket më e mirë se Amsterdami në realitet dhe se grafika në lojë duket më e mirë se realiteti.

“Është pak “e frikshme”, por është një punë e mirë”, “Nuk e kam menduar kurrë të them që Call Of Duty ka grafikë më të mirë se sa duket në jetën reale”, “Duket më mirë sesa live”, “Duket e mahnitshme, pothuajse unë nuk mund të them që është një lojë”, janë vetëm disa nga komentet.

Megjithatë, disa nga përdoruesit vendosën të bëjnë shaka dhe pyetën nëse ishte e mundur të luante në Red Lantern Street në Amsterdam.

Si përkujtim, me lëshimin e COD MW2, një edicion i ri i përvojës së lojërave në internet është lëshuar edhe për fansat e Warzone, i pasuruar me përmbajtje të shumta që nga dita e parë. Publikimi zyrtar është planifikuar për 28 tetor.

Continue Reading

Aktuale