Connect with us

Sport

Luiza Gega pasi fitoi medaljen e artë në Lojërat Mesdhetare: Më besoni, nuk e kisha te lehtë

Published

on

Luiza Gega arriti të merrte medalje ari në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”, duke mbajtur lart flamurin shqiptar.

Gega fitoi medaljen e artë, teksa arriti edhe rekord kombëtar dhe mesdhetar në 3000 metra me pengesa, duke shkruar emrin e saj me gërma të arta në librin e historive.

Sigurisht jo gjithçka ishte e lehtë për ta, pasi siç shprehet vetë atletja shqiptare për “Panorama Sport” nuk ka mundur të komunikonte me trajnerin e tij , pasi kishte zhurma.

Luiza, u duk shumë “e thjeshtë” medalja këtë herë në raport me vështirësitë që keni hasur në kompeticione të tjera? Nuk ishte e thjeshtë, më besoni. Kisha një atlete tuniziane që ishte vërtetë e mirë. Natyrisht, unë e dija që isha favorite për të fituar, por nuk ka gjëra të thjeshta në sport. Jam në formë të mirë sepse kam punuar shumë dhe në mënyrë sistematike. Megjithatë, mund të kisha bërë diçka më mirë se kaq.

Në ç’kuptim?

Mund ta kisha shkurtuar edhe më shumë kohën. Unë kam fituar edhe në Lojërat Mesdhetare të Tarragonës. Këtë herë doja të kisha një kohë më të mirë se ajo që arrita, por e humba për gjysmë sekondi.

Çfarë ndodhi?

Gjatë garave të tilla e kam të rëndësishëm komunikimin me trajnerin sepse më tregon kohën gjatë gjithë garës. Këtë herë nuk e dëgjoja dot. Kishte shumë zhurmë, sepse në të njëjtën kohë që unë garoja kishte sportistë të disiplinave të tjera që po garonin dhe ishin sportistë vendës.

Publiku ishte shumë i ekzaltuar dhe kishte një zhurmë të tmerrshme. Nuk u koordinova dot me kohën sepse nuk e dëgjoja trajnerin. Më vjen keq për këtë, sepse as nuk arrija ta shikoja trajnerin ku ishte gjatë garës. Për koincidencë edhe tunizianët e kanë flamurin me ngjyra të kuqe. Shumica e njerëzve poshtë në pistë ishin me ngjyra të kuqe. U mërzita pak, por gjithsesi jam krenare për arritjen.

Çfarë objektivi keni tani?

Pas dy javësh do të garoj në kampionatin Botëror. Natyrisht, dua që të arrij në finale dhe të përmirësoj kohën time edhe këtej. Do të jetë e vështirë, sepse përveç dy kenianeve shumë të mira që garojnë për vendin e tyre, janë edhe dy keniane të tjera që do të garojnë me Kazakistanin. Nuk do të jetë e lehtë, por unë do të bëj maksimumin.

Po në Europian?

Europiani është pas një muaji e gjysmë. Shpresoj që gjërat të shkojnë mirë dhe jam besimplotë se edhe aty do të bëj mirë, por t’ia lëmë kohës.

Continue Reading

Sport

Pique pranon ta reduktojë pagën për t’i ndihmuar Barcës

Published

on

By

Pique pranon ta reduktojë pagën për t’i ndihmuar Barcës

​Gerard Pique do të bëjë pjesën e tij për ta ndihmuar Barcelonën.

Një nga lojtarët më të vjetër në skuadrën e Barcelonës, Gerard Pique është i gatshëm të pranojë një reduktim në pagë.

‘Catalunya Radio’ bën të ditur se Pique edhe formalisht ka njoftuar Barcelonën se është gati ta shfuqizojë kontratën e re dhe ta firmosi një me pagë më të ulët.

Barca ka nevojë të reduktojë pagat e klubit, në mënyrë që t’i regjistrojë lojtarët e rinj.

Një nga opsionet që mund të shfrytëzohen mund të jetë edhe leva e katërt

Continue Reading

Sport

​Messi mund të rikthehet në Barcelonë

Published

on

By

​Messi mund të rikthehet në Barcelonë

Ylli i PSG-së dhe autori i dyfishtë i golave në ndeshjen e fundit, Lionel Messi mund të largohet nga parisienët.

Përkatësisht, siç shkruan Forbes, Barcelona dhe Messi kanë rinisur negociatat për rikthimin e argjentinasit të madh në radhët e klubit katalanas në vitin 2023.

Sipas mediave të huaja, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta tashmë ka kontaktuar me babanë dhe agjentin e Messi-t.

Kontrata e Messi-t me PSG-në skadon më 30 qershor të vitit të ardhshëm, ndonëse ekziston mundësia për ta zgjatur edhe për 12 muaj të tjerë.

Forbes shkruan gjithashtu se shpresat për kalimin e mundshëm të Messit tek Inter Miami amerikan janë shuar.

Nëse ai nuk e zgjat kontratën me PSG-në vitin e ardhshëm, Messi mund të nënshkruajë për Barcelonën si lojtar i lirë në moshën 36-vjeçare.

Pasi Laporta deklaroi se ka një detyrim ndaj shtatë herë fituesit të Topit të Artë, zërat për rikthimin e Messi-t në Camp Nou u bënë edhe më të forta.

Continue Reading

Sport

“Ballistët” kërkojn dorëheqjen e kryetarit të Shkëndijës, Besnik Ibrahimi

Published

on

Tifo grupi “Ballistët” përmes një postimi në faqen e tyre zyrtare kërkojnë dorëheqjen e kryetarit të klubit KF Shkëndija të Tetovës, Besnik Ibrahimi.

Postimi i plotë:

“Ishte lutja dhe djersa jonë në vitin 2013 që Ekologu të jetë pranë Shkëndijës dhe Ballistëve!

A e meritojnë tani Ballistët këtë injorrancë dhe përbuzje nga Kryetari aktual Besnik Ibraimi, i cili me meritën tonë e gëzon atë post ?!

Ne kemi vetëm një vendim:

Të largohet sa më shpejt prej aty dhe të jep dorëheqje sa më parë nga klubi i zemrës !!!

Përndryshe do të vazhdojmë me sjellje radikale dhe aktivitete të vazhdueshme deri në aritjen e qëllimit!

Më konkretisht do ti shpalosim të gjitha pisllëqet të cilat i ka bërë në Shkëndijë gjatë periudhës si Kryetar i klubit!!!

Ne Ballistët, jo ti “Besniku i famshëm pasanik” !!!, theksojn nga tifo grupu Ballistët Tetovë 1992.

Continue Reading

Aktuale