Connect with us

Lajme

Janjiq demaskon pushtetin e Vuçiqit: Frikësim i opinionit

Published

on

Deklaratat e presidentit, kryeministrit dhe disa ministrave në Serbi se po përgatitet stuhi dhe sulm, po përsëriten tash e shumë herë. Çdo herë shqetësohen serbët e Kosovës dhe pas frikësimit zakonisht pranohet vendimi që merr Prishtina dhe kjo po bëhet model, ka deklaruar Dushan Janjiq nga Forumi për raporte etnike, shkruan media serbe.

“Stuhia, gremina,…këto janë fjalë të rënda që nxisin frikë edhe shqetësim, që u thanë edhe nga ministri Vulin duke përsëritur se Serbia nuk do lejojë dëbimin e serbëve nga Kosova. Se po përgatitet plan i sulmit mbi serbët ka deklaruar edhe Vuçiq, duke reaguar në vendimin e Prishtinës se të gjitha tabelat duhet ndërruar me ato të Kosovës”.

“Nuk kërcënojmë, nuk ka luftë dhe përdorim të ushtrisë, por ju lusim më së miri që mos të tentoni të dëboni serbët nga veriu, mos tentoni që asnjë fëmijë mos të qajë, mos tentoni të përsëritni stuhinë se nuk përfundon mirë. Unë nganjëherë kam ndjenjën se BE dhe Prishtina janë çmendur, të marrë, a jeni normal me ju shkuar serbëve në shtëpi me ju marr automjetet, tabelat dhe të bëni këtë, e bëni si sundim i ligjit”, ka thënë ministri i policisë Vulin, transmeton “Bota sot”.

“Serbët e Kosovës jetojnë në frikë dhe pasiguri dhe retorika e tillë dinamike, përmendja e vazhdueshme e stuhisë aspak nuk ndihmon në zgjidhjen e problemeve”, ka deklaruar ish-ministri për Kosovë Goran Bogdanoviç, duke shtuar se me këto deklarata shërbehet Vuçiq për të homogjenizuar serbët e Kosovës.

“Ju keni situatën e urdhëresës për të punësuarit në institucionet e shtetit të Serbisë në veri të Kosovës që nuk mund shfrytëzohet pushimi veror dhe nuk dihet për sa kohë zgjat kjo. Me gjasë duan të homogjenizohen banorët serb atje, më shumë se të frikësohen”, tha Bogdanoviç.

“Ngritja e temës teknike të tabelave, që shumica janë ndërruar në nivel politik dhe deklaratat dramatike tashmë janë parë”, konsideron Janjiç dhe kjo shërben që palët të ruajnë status-quo dhe të ndryshohet situata në terren dhe “kjo është sikur tregimi për bariun edhe ujkun”.

“Problemi në atë lojë është se kur paraqitet vërtetë ujku, askush nuk i del në ndihmë bariut, Vuçiq ka arrit në atë pikë që thirrjeve të tij, mos të ju besojë askush. Nuk do i shkojë në ndihmë askush as nga populli as opinioni, kur vërtet arrini tek vendimi serioz po ose jo në NATO”, tha Janjiq.

Kësaj sipas tij, duhet shtuar edhe zakonin që të udhëhiqet me frikë, “situata në terren në të vërtetë ndryshon nga Prishtina dhe nga loja me përparësi po del Kurti, që përfiton nga politika e reciprocitetit dhe të cilën po e aplikon”.

“Ajo që këtu është çmimi shihet tek shqiptarët edhe serbët ku shpërndahet mosbesimi dhe frika nga njëri-tjetri, çmimi i kësaj është se të dy palët përfshihen nga mosbesimi dhe atmosfera jo e mirë për dialog por atë për konflikt. E kjo është thelbi i politikës së reciprocitetit, por në këtë nuk ka reagim nga Kuinti, e Amerika u përmbajt”, tha ai.

Përderisa Janiç shpreson se Kuinti do të kujtohet se politika e reciprocitetit nga Kurti dhe deri diku Vuçiq nuk shpie askund, Bogdanoviç thërret në kthimin në çështjet konkrete të jetës së qytetarëve në Kosovës dhe mbrojtjen e serbëve që jetojnë atje.

Continue Reading

Lajme

Ballistët reagojnë ndaj dëmit qe ju bë dje tetovarëve në Shkup

Published

on

Mbrëmë në Shkup, u dëmtuan disa vetura të tifozëve të KF Shkëndija. Gjatë ndeshjes KF Shkëndija vs AIK Fotboll, dikush ka shpërthyer gomat e veturave të tifozëve. Dhjetëra vetura me goma të shpërthyera ishin ndërkaq tifo grupi Ballistëst gjatë ditës së kanë reaguar për këtë përmes një postimi në faqen e tyre.

Reagimi i plotë:

“REAGIM NGA QYTETARËT E TETOVËS

Drejtuar klubit të futbollit Shkëndija

Komunës së Tetovës

Qeverisë së Republikes se Maqedonisë

Partive Shqiptare në kuvendin e Maqedonisë

Dje në ndeshjen mes Shkëndijes se Tetovës dhe AIK nga Suedia në prani te mbi 7000 te pranishmëve nga te gjitha trojet shqiptare, Shkëndija nuk pati fat ne gjuajtjet e penaltive dhe u eliminua ne xhiron e tretë te Conference League. Diçka e pazakontë ka ndodhur ne parkingun që gjendet pas ambasadës së Shteteve te bashkuara te Amerikës, ku mbi 30 veturave u janë shpuar gomat e veturave dhe disave gjithashtu u janë thyer edhe xhamat. Është per te ardhur keq pasi e njejta ka ndodhur edhe më herët ne vitet 2015-2018 në ndeshjet e Shkëndijës ne Evropë, ku veturat që parkoheshin „andej ures“ diku afër kopshtit zoologjik kishin problemet e njejta, e dje kjo ka ndodhur edhe në parkingun ku deri sot nuk ka pasur probleme te tilla.Ngjarje të tilla janë të turpshme për këdo që e realizon, qoftë ai i pales shqiptare apo maqedone pasi kjo shkakton revoltë tek Tetovarët sepse nesër mund te pësojnë edhe bizneset e ndryshme që punojnë dhe veprojnë në Tetovë. Tetova është qyteti ku ka lindur universiteti, qyteti i luftës dhe qyteti ku janë themeluar të gjitha partitë politike! Mjaftë duruam…DUAM STADIUM !!”, thuhet në reagimin e Ballistëve.

Continue Reading

Lajme

Të ndalohen shantazhet me kontrata pune nga ana e partive që kanë pushtet

Published

on

By

Të ndalohen shantazhet me kontrata pune nga ana e partive që kanë pushtet

Të nderuar gazetarë, falemnderit që iu përgjigjët kësaj ftese për konferencë për shtyp, ku duam të shprehim shqetësimin tonë si parti politike e njëherësh edhe si qytetarë të këtij vendi për mënyrën se si po shkallon fushata zgjedhore në një fushatë kontratash.

Sikurse e dimë të gjithë, jemi në një kampanjë parazgjedhore për Këshillin e Komunës së Tetovës dhe në këtë fushatë në vend që të kemi një garë reale platformash, ofertash e vlerash njerëzore, për fat të keq nga ana e partive që kanë pushtet, qoftë lokal a qendror, po zhvillohet një garë se kush do të ofrojë më shumë kontrata pune, të cilat kontrata po shndërrohen në mjet kërcënues e shantazhues për qytetarët.

Kjo praktikë e nisur moti nga BDI, tani po përdoret edhe nga partitë e tjera që kanë pushtet qoftë lokal a qendror. Mjafton të kenë një drejtori dhe në çast e shndërrojnë atë në dyqan punësimesh të përkohshme.

Ne si Aleancë për Shqiptarët e dënojmë këtë dukuri të shëmtuar që e devijon ofertën e vërtetë politike në një ofertë devalvuese kontratash më tepër fiktive se reale. Ne duam që në garë të jenë platformat, projektet, mundi dhe vizioni i politikës për ta ndërtuar vendin dhe për ta bërë qytetin tonë një vend të jetueshëm, ku artikulohen njëmendi mundësitë e tij.

Për fat të keq në vend të një oferte të këtillë, në vend të një fushate urbane që e meritojnë qytetarët tanë, ata përballen me kërcënimin më johuman, sic është vendi tyre i punës.

Qytetarët tanimë e kanë kuptuar arsyen pse vazhdojnë të mbahen aq shumë punëtorë me kontratë në vepër. Ata e dinë se përmes këtyre kontratave i shtrëngojnë për ta dhënë votën. Kjo është një dukuri tepër e shëmtuar që i fyen njerëzit duke tentuar të improvizojnë skllavopronarinë në shekullin XXI.

Ta mbash peng punësimin e një njeriu dhe ta thërrasësh në biseda informative se ç’do të bëjë dhe ç’duhet të bëjë ai me votën e tij, përtej presionit, është fyerje dhe shkelje dinjiteti. Rastet i dinë vetë qytetarët dhe revolta e tyre do të artikulohet në ditën e tyre, në ditën kur do të votojnë. Ta mbash peng punësimin e një njeriu që ta kesh në dorë kur të duhet, është si ta pështysh në fytyrë, është si t’ia shkelësh me këmbë kafshatën e gojës.

Përvec kërcënimit me nxjerrje nga puna, viteve të fundit ka ngritur krye një mënyrë tjetër shantazhimi me punësim, ai i kontratave fiktive që bëhen e ndalen për disa muaj, duke i keqpërdorur paratë e qytetarëve, duke i ngulfatur instutucionet, duke i bërë institucionet të punojnë vetëm për paga të votuesve të tyre potencialë e duke i gënjyer në fund edhe vetë ata, duke mos u gjetur vend real pune, e duke ua ndërprerë më pas kontratat, duke ua nxjerrë emrat në listat e turpit si njerëz që kanë marrë rroga, ku pastaj futen në një thes edhe ata që kanë shkuar në punë edhe ata që nuk kanë shkuar, edhe ata që janë munduar e punuar vërtet, edhe ata që kanë punuar nëpër seli të partive e në shtëpitë e funksionarëve. Sepse për fat të keq as që u shkon ndërmend për integritetin e njerëzve, për ndjenjat e tyre.

Të nderuar qytetarë kjo listë problemesh është shumë e gjatë. Sikurse është e gjatë rruga e punëve të mira që duhet ta bëjme. Por para se ta fillojmë angazhimin e vërtetë duhet bërë pastrimi nga devijacioni kolektiv.

Prandaj, i ftoj partitë politike që janë pjesë e pushteteve ta ndalojnë presionin dhe prodhimin e kontratave gënjyese të çastit, për shumë arsye. Por në radhë të parë për ta ngritur nivelin garues, sepse ky popull s’meriton të përulet kështu dhe e dyta për të vendosur një standard të mirëfilltë ofertash të programeve që e rrisin cilësinë e jetës sonë, sikurse e meritojnë qytetarët.

Po ashtu i ftoj qytetarët që masovikisht t’ua prishim kontratën e rehatisë personale që e kanë lidhur kahmot pushtetarët në kurrizin tonë, në kurrizin e secilit prej nesh.

Continue Reading

Lajme

ASH: Mos i keqpërdorni institucionet për t’i shpëtuar të korruptuarit dhe të dështuarit

Published

on

By

Mos i keqpërdorni institucionet për t’i shpëtuar të korruptuarit dhe të dështuarit

Krimi, korrupsioni, keqpërdorimi dhe partizimi i institucioneve nga BDI po kalon çdo kufi të turpit dhe degradimit.

Sukseset e Ansamblit të këngëve dhe valleve i takojnë popullit shqiptar dhe gjithë pjesëtarëve të ansamblit dhe për këtë përgëzime të gjithë meritorëve.

Por, defilimet dhe lëpirja e drejtorit para këmbëve të një kryetari partie është e turpshme dhe e patolerueshme. Akoma më e turpshme bëhet kjo kur i detyron anëtarët e ansamblit për të shkuar në një seli partie, për t’u shërbyer nevojave të drejtorit dhe për t’u vënë në agjenda partiake propagandistike.

Fotografitë e publikuara në selinë e BDI-së dhe me kryetarin e kësaj partie dëshmojnë qartë se kush qëndron mbrapa të gjitha aferave korruptive, kush i mbron drejtorët e dyshuar për keqpërdorim të parave dhe institucionit dhe pse rastet e këtilla nuk kanë epilog të drejtë.

– Aleanca për Shqiptarët –

Continue Reading

Aktuale