Connect with us

Sport

Publikohen bisedat ku zbulohet Sergio Ramos duke kërkuar ndihmë nga Federata Spanjolle për të fituar Topin e Artë

Published

on

Është zbuluar një bisedë e mbrojtësit spanjoll Sergio Ramos që kërkon ndihmë nga Federata Spanjolle e Futbollit për të fituar Topin e Artë në vitin 2020.

Sipas gazetës spanjolle Confidencial përmes gazetës Mundo Deportivo, kapiteni i atëhershëm i Real Madridit, Ramos u regjistrua duke biseduar me kreun e Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales.

Gjatë bisedës së dyshes, Ramos u dëgjua duke kërkuar rastin e tij për t’u bërë fitues i çmimit prestigjioz dhe po kërkonte hapur mbështetjen e Rubiales në përpjekjen e tij për t’u bërë mbrojtësi i parë që nga Fabio Cannavaro që fiton Topin e Artë.
“Ti e di që unë kurrë nuk të kam kërkuar asgjë, por nëse dua ta bëj sot, kjo është sepse mendoj se ky ka qenë një vit i veçantë për performancat që kam dhënë”, dëgjohet fillimisht Ramos duke i thënë Rubialesit.
“Do të doja që të më ndihmoni në çfarëdo mënyre që mundeni dhe të përdorni lidhjet tuaja në UEFA në lidhje me Topin e Artë ”.

“Do të të isha mirënjohës gjatë gjithë jetës sime, jo vetëm për mua, por edhe sepse mendoj se futbolli spanjoll e meriton shumë”, përfundon mbrojtësi.

‘Performancat speciale’ që tha mbrojtësi spanjoll ishin në lidhje me përpjekjet e tij për të ndihmuar Los Blancos për të fituar titullin e La Ligës atë sezon.

Në mes të pandemisë së Covid 19, sezoni u ndërpre në mars dhe rifilloi në qershor 2020. Dhe Madridi u kthye në formë të shkëlqyer.

Ramos dhe ekipi i tij ishin në një seri prej 11 ndeshjesh të pamposhtur, duke përfshirë një seri prej 10 fitoresh që siguruan përfundimisht titullin e ligës.

Sipas Mundo Deportivo, Rubiales ka dhënë një përgjigje në të cilën i ka thënë Ramosit se e meriton të fitojë Topin e Artë dhe i ka uruar fat kapitenit të Real Madridit për sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve.

Rubiales deklaroi gjithashtu se ndërsa ai nuk ka fuqi në vendosjen e fituesit të çmimit, ai do të ishte i gatshëm të ndihmonte në çdo mënyrë që të mundte.

Megjithatë, për shkak të pandemisë në vazhdim, edicioni i Topit të Artë për vitin 2020 u anulua. Gjë që me siguri e ka zhgënjyer Ramosin.

Por, askush nuk ishte më i zhgënjyer se Robert Lewandowski i Bayern Munichut, i cili ishte favorit i qartë për të fituar çmimin atë vit pasi shënoi më shumë gola se kushdo tjetër në Evropë, ndërkohë që skuadra e tij fitoi më shumë trofe, duke përfshirë Ligën e Kampionëve.

Ramos tani luan për kampionët francezë Paris Saint Germain, por duroi një sezon të parë të vështirë në Parc des Princes pas një sezoni të goditur nga lëndime të shumta.

Continue Reading

Sport

Pique pranon ta reduktojë pagën për t’i ndihmuar Barcës

Published

on

By

Pique pranon ta reduktojë pagën për t’i ndihmuar Barcës

​Gerard Pique do të bëjë pjesën e tij për ta ndihmuar Barcelonën.

Një nga lojtarët më të vjetër në skuadrën e Barcelonës, Gerard Pique është i gatshëm të pranojë një reduktim në pagë.

‘Catalunya Radio’ bën të ditur se Pique edhe formalisht ka njoftuar Barcelonën se është gati ta shfuqizojë kontratën e re dhe ta firmosi një me pagë më të ulët.

Barca ka nevojë të reduktojë pagat e klubit, në mënyrë që t’i regjistrojë lojtarët e rinj.

Një nga opsionet që mund të shfrytëzohen mund të jetë edhe leva e katërt

Continue Reading

Sport

​Messi mund të rikthehet në Barcelonë

Published

on

By

​Messi mund të rikthehet në Barcelonë

Ylli i PSG-së dhe autori i dyfishtë i golave në ndeshjen e fundit, Lionel Messi mund të largohet nga parisienët.

Përkatësisht, siç shkruan Forbes, Barcelona dhe Messi kanë rinisur negociatat për rikthimin e argjentinasit të madh në radhët e klubit katalanas në vitin 2023.

Sipas mediave të huaja, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta tashmë ka kontaktuar me babanë dhe agjentin e Messi-t.

Kontrata e Messi-t me PSG-në skadon më 30 qershor të vitit të ardhshëm, ndonëse ekziston mundësia për ta zgjatur edhe për 12 muaj të tjerë.

Forbes shkruan gjithashtu se shpresat për kalimin e mundshëm të Messit tek Inter Miami amerikan janë shuar.

Nëse ai nuk e zgjat kontratën me PSG-në vitin e ardhshëm, Messi mund të nënshkruajë për Barcelonën si lojtar i lirë në moshën 36-vjeçare.

Pasi Laporta deklaroi se ka një detyrim ndaj shtatë herë fituesit të Topit të Artë, zërat për rikthimin e Messi-t në Camp Nou u bënë edhe më të forta.

Continue Reading

Sport

“Ballistët” kërkojn dorëheqjen e kryetarit të Shkëndijës, Besnik Ibrahimi

Published

on

Tifo grupi “Ballistët” përmes një postimi në faqen e tyre zyrtare kërkojnë dorëheqjen e kryetarit të klubit KF Shkëndija të Tetovës, Besnik Ibrahimi.

Postimi i plotë:

“Ishte lutja dhe djersa jonë në vitin 2013 që Ekologu të jetë pranë Shkëndijës dhe Ballistëve!

A e meritojnë tani Ballistët këtë injorrancë dhe përbuzje nga Kryetari aktual Besnik Ibraimi, i cili me meritën tonë e gëzon atë post ?!

Ne kemi vetëm një vendim:

Të largohet sa më shpejt prej aty dhe të jep dorëheqje sa më parë nga klubi i zemrës !!!

Përndryshe do të vazhdojmë me sjellje radikale dhe aktivitete të vazhdueshme deri në aritjen e qëllimit!

Më konkretisht do ti shpalosim të gjitha pisllëqet të cilat i ka bërë në Shkëndijë gjatë periudhës si Kryetar i klubit!!!

Ne Ballistët, jo ti “Besniku i famshëm pasanik” !!!, theksojn nga tifo grupu Ballistët Tetovë 1992.

Continue Reading

Aktuale