Connect with us

Teknologji

Marketingu digjital mundësi e jashtëzakonshme për bizneset

Published

on

Në edicionin e dytë të Growth Tank, konferencë kjo e vetmja e llojit të saj në Kosovë, ka mbledhur mendjet e ndritura të botës së marketingut digjital për ndarë sekretet e suksesit të tyre në këtë fushë.

Në këtë edicion është trajtuar si temë platforma “Programmatic Advertising”(Reklamim programor), platformë kjo që automatizon procesin e blerjeve të reklamave digjitale në media online.

Drejtori ekzekutiv i portalit Telegraf, Gentian Lluka theksoi me këtë rast se kjo platformë konsiston në dy module, që mundëson zhvillimin dhe implementimin e produkteve inovative.

Lluka theksoi se mundësitë për të reklamuar sot në Kosovë janë të jashtëzakonshme, sidomos me këto platforma.

Lluka: “Programmatic Advertising”, konsiston në dy module

“Kjo është ideja dhe “Programmatic Advertising”, konsiston në dy module, njëri është për media dhe për publikuesit, e cila i digjitalizon mediat, iu mundëson zhvillimin dhe implementimin e produkteve inovative, si CTV television dhe gjithashtu i digjitalizon ato”, theksoi Lluka.

Lluka më tej ka thënë se fatkeqësisht Kosova është vonuar me këto platforma pa fajin e saj.

Lluka: Fatkeqësisht Kosova është vonuar me këto platforma pa fajin e saj

“Faktikisht ne jemi vonë, kjo është dashur shumë më herët me ndodhë, mirëpo ne nuk kemi faj. Ne kemi edhe një fatkeqësi, që gjuhën shqipe nuk e njeh një i huaj, edhe faktikisht vetëm tregu shqiptarë, audienca shqiptare ka mbetur mbrapa në këtë tregun e madh të zhvillimit teknologjik. Zakonisht kur ‘google’ kur futet e përshpejton programatizimin e atij vendi, pastaj vijnë këto platformat programore, sepse është terreni i gatshëm. Në këtë rast ne nuk po mundemi me pritë ‘google’, kemi besuar çdo vit se po vjen, po vjen, por nuk e ka ndërmend, se di kur vjen, kështu që ne kemi filluar me këto programe, t’i nxisim dhe të bashkëpunojmë me mediat tjera që pastaj kur të vije ‘google’, vetëm kyçet si njëri nga blerësit. Mirëpo, nuk mund ta presim, sepse tregu është i jashtëzakonshëm, përdoruesi i internetit në Kosovë është ndër të parat në Evropë. Madje, është e para sipas statistikave të fundit, dhe mundësitë janë të shumta. Dhe mundësitë për të reklamuar sot në Kosovë janë të jashtëzakonshme, sidomos pasi që vijnë këto platforma”, theksoi Lluka.

Ndërsa, drejtori ekzekutiv të Growzillas, Benjamin Kolenoviç ka thënë se qëllimi kësaj konference është që të ndahen idetë e tyre për marketingun në mënyrë që të përfitojë i gjithë komuniteti.

Kolenoviç: Objektiva jonë është arrit me sukses

“Tani është viti i dytë i kësaj konference, e cila fillojë si një ide e thjeshtë që të mbledhim të gjithë komunitetin e marketingut digjital, që të ndajnë ekspertizën e tyre dhe të ndajnë idetë e tyre për marketingun në mënyrë që të përfitojë i gjithë komuniteti. Duke parë interesimin për këtë vit, ne vijmë në konkludim që objektiva jonë është arrit me sukses”, theksoi Kolenoviç.

Ndërsa, përfaqësuesi nga USAID në Kosovë, Skender Rama theksoi se tashmë është koncept i njohur botërorë që marketingu digjital, sot dikton dhe pozicionon kompanitë në treg.

Roli i kanaleve kryesore të marketingut digjital, sipas Ramës, është i shtrirë nga targetimi këtyre kategorive të klientëve deri te segmentimi i tregut i cili ka rol kontribuues për rritjen e ndërmarrjeve të reja dhe ekzistuese.

Rama po ashtu tha se kanalet e tilla digjitale janë mundësi e një komunikimi të vazhdueshëm për të kuptuar më së miri se cilat mund të jenë interesat, kërkesat dhe pritshmëritë e tregut.

Continue Reading

Teknologji

Instagram Reels shton formatin Dual

Published

on

Për të rritur popullaritetin mes përdoruesve, Instagram ka prezantuar një format të ri për Reels, të quajtur Dual.

Kamera e parme dhe ajo e pasme e celularit mund të përdoren njëkohësisht për të filmuar diçka, shoqëruar nga reagimi për të. Të dyja shfaqen së bashku në ekran, në mënyrë të ngjashme me një transmetim Twitch.

Platforma ka shtuar gjithashtu edhe Templates dhe të gjitha videot që kanë një gjatësi më pak se 15 minuta, quhen Reels.

Për të krijuar një video Dual, klikoni opsionin me shenjën e plusit, më pas Reels. Në anën e majtë shfaqen shumë ikona, por zgjidhni shigjetën me drejtimin për poshtë. Klikoni ikonën e kamerës ku shkruhet Dual dhe nisni regjistrimin duke klikuar shenjën e Reel në qendër. Pasi të mbaroni, mund të shtoni efekte apo muzikë./tvklan.al

Continue Reading

Teknologji

TikTok do të dominojë, ja si të përfitoni nga aplikacioni

Published

on

Raporti tregon se përdoruesit e TikTok do të shpenzojnë mesatarisht 45.8 minuta në ditë në platformën e ndarjes së videove, në dallim nga 45.6 minutat që do të akordojnë në YouTube.

Pavarësisht imitimit të TikTok me veçori të shkurtra video si “Instagram Reels”, llogaritë e Instagramit për një mesatare prej 30.1 minuta në ditë.

Dallimi midis këtyre statistikave në YouTube kundrejt TikTok mund të jetë i papërfillshëm, por ai paralajmëron një kthesë të rrjedhës. Dhe për pronarët e bizneseve, aplikacioni në pronësi të ByteDance ka potencial të madh për të angazhuar konsumatorë të rinj.

Këtu janë tre mënyra për të përfituar nga statistikat e angazhimit të sapokrijuar të aplikacionit:

1. Jini autentik

Në shumë mënyra, TikTok dhe Instagram janë të kundërta polare. Ndërsa fotografia e përsosur priret të sundojë ditën në Instagram, përdoruesit e TikTok, më tepër, dëshirojnë vërtetësinë. Pra, në TikTok, mos u mbuloni me pallto dhe përmbajuni videove që mund të ndezin një emocion te shikuesi.

“Nëse markat janë autentike në TikTok, ato nuk perceptohen vetëm si reklamues, por shihen si anëtarë të komunitetit që kuptojnë se çfarë po ndodh rreth tyre,” thotë Lyle Underkoffler, shefi i marketingut në platformën e automatizimit të reklamave sociale Smartly me bazë në Nju Jork.

Evan Horowitz, kryeshefi ekzekutiv i agjencisë krijuese Movers+Shakers në Santa Monica, Kaliforni, pajtohet me këtë strategji. Ai thotë se përdoruesit e TikTok preferojnë përmbajtje që “ndjen pak aksione”.

Horowitz shpjegon se videot që kanë një vlerë të fortë reklamuese zakonisht nuk do të performojnë mirë në platformë.

2. Mos u hidhni në çdo trend të madh

Ndërkohë që duhet të përpiqeni të postoni rregullisht për produktet tuaja – dhe ta bëni këtë në mënyrë konsistente – shmangni hedhjen në çdo temë të nxehtë, e cila mund të variojë jashtëzakonisht nga videot e lezetshme të qenve një minutë deri te trendi “Unë nuk jam i destinuar të punoj”.

Merrni parasysh nëse një prirje përshtatet me biznesin tuaj. Për shembull, një tendencë e veshjeve për festa mund të mos jetë e përshtatshme për fushatën e marketingut të një kompanie të kursimit të energjisë.

Më tej, “sipërmarrësit dhe pronarët e bizneseve të vogla duhet të gjejnë hashtags më të përshtatshëm për markat e tyre, të cilat mund të mos jenë domosdo më të njohurat”, tha për Inc, Jason Galloway, drejtues i praktikës së konsulencës së marketingut në firmën shumëkombëshe të kontabilitetit dhe konsulencës KPMG.

Brendet duhet gjithashtu të marrin në konsideratë bashkëpunimin me influencues më të vegjël për partneritete dhe vendosjen e produkteve.

“Shpejtësia dhe përshtatja natyrale është shumë më e rëndësishme se lustrimi, kështu që fokusimi në përmbajtjen në trend që i përshtatet markës është strategjia kryesore,” këshillon Galloway.

3. Përqafoni ndërveprimet “live”.

Javën e kaluar, TikTok njoftoi se do të testojë një funksion të ri, të quajtur TikTok Live, për të lejuar krijuesit të gjenerojnë të ardhura të përsëritura përmes pagesave përmes transmetimit të drejtpërdrejtë. Në një deklaratë, TikTok thotë se funksioni synon të sjellë më afër markat dhe shikuesit.

Ju gjithashtu mund të ftoni klientët tuaj më të mirë në një “Dhomë VIP” me anë të Abonimit Live. Abonimi mujor i TikTok për njerëzit që të tregojnë vlerësimin e tyre për krijuesit e tyre të preferuar Live u jep brendeve mundësinë për të rritur komunitetin e tyre dhe për të marrë oferta ekskluzive për klientët VIP.

Kur biseda vetëm për pajtimtarët është e aktivizuar, reklamuesit dhe abonentët e tyre kanë qasje ekskluzive me njëri-tjetrin. Brendet mund të ndërtojnë një rrjet personal globalisht përmes transmetimit të drejtpërdrejtë.

“Është gjithnjë e më e rëndësishme që brendet të jenë të lidhura me konsumatorët e tyre të rinj dhe ekzistues,” këshillon Underkoffler.

Pavarësisht se si angazhoheni, çështja është të filloni – dhe të jeni autentik. “Kur reklamoni në TikTok, krijimi i një lidhjeje të vërtetë dhe ndërveprimi me audiencën janë kritike,” shton ai.

Continue Reading

Teknologji

Në një test të ri, Facebook u lejon përdoruesve të kenë deri në pesë llogari

Published

on

Rrjeti social Facebook do t’u mundësojë përdoruesve individualë të kenë deri në pesë profile, dhe kjo është pjesë e një testi që kompania Meta synon të kryejë me qëllim që të prezantojë mënyra të reja për të inkurajuar përdoruesit të qëndrojnë në platformë në një kohë kur rivalët po bëhen gjithnjë e më konkurruese.

Si pjesë e testit, disa përdorues të Facebook do të jenë në gjendje të krijojnë deri në pesë profile shtesë që do të lidhen me profilin origjinal, raporton reuters.

Ideja është që të përdoren llogari shtesë për qëllime të ndryshme, një për miqtë, një tjetër për bashkëpunëtorët dhe pjesa tjetër për ndërveprim me grupe dhe influencues. Përdoruesit do të kenë ende një llogari kryesore, por do të mund të ndryshojnë profilet me vetëm disa klikime.

Profilet do të mbulohen nga rregullat e Facebook dhe thyerja e rregullave në një profil do të ndikojë në të gjitha llogaritë, tha zëdhënësi Leonard Lam.

“Për t’i ndihmuar njerëzit të përmirësojnë përvojën e tyre bazuar në interesat dhe marrëdhëniet, ne po testojmë një mënyrë të re për të pasur profile të shumta të lidhura me një llogari të vetme në Facebook. Të gjithë që përdorin Facebook do të duhet të vazhdojnë të ndjekin rregullat”, shtoi ai.

Përdoruesve që krijojnë profile shtesë nuk do t’u kërkohet të përdorin identitetin e vërtetë për emrin e shfaqur për sa kohë që alternativa nuk shkel rregullat dhe nuk përmban numra ose karaktere speciale.

Continue Reading

Aktuale