Connect with us

Shëndeti

​Pesë shenjat e hershme të diabetit

Published

on

Shumë njerëz që zhvillojnë diabetin e tipit 2 nuk e kanë idenë se janë të sëmurë derisa një test gjaku të tregojë një nivel të ngritur të sheqerit në gjak ose derisa sëmundja të përparojë aq shumë sa të fillojnë të shfaqen komplikime serioze.

“Diabeti është i qetë dhe tinëzar. Në shumicën e rasteve, njerëzit nuk kanë simptoma të hershme”, tha Ronald Tamler, drejtor i Institutit Klinik Mount Sinai për Diabetin.

Në disa raste, ka shenja tinëzare. Disa simptoma të hershme të diabetit janë të njohura: etja e vazhdueshme, urinimi i tepërt ose shtimi ose humbja e papritur e peshës. Të tjerat janë të lehta për t’u injoruar dhe më poshtë zbulojmë se cilat janë ato.

Periodontiti, i njohur gjithashtu si sëmundja e mishrave të dhëmbëve, mund të jetë një shenjë e hershme e diabetit të tipit 2, sipas një studimi të ri të botuar në revistën BMJ Open Diabetes Research & Care.

Studimi zbuloi se njerëzit me sëmundje të mishrave të dhëmbëve, veçanërisht ata me raste të rënda, kanë një shkallë më të lartë të diabetit (si të diagnostikuar ashtu edhe të pa diagnostikuar) si dhe me prediabet.

Lidhja midis sëmundjes së mishrave të dhëmbëve dhe diabetit nuk është e re, thotë Tamler.

“Inflamacioni i shkaktuar nga sëmundja e mishrave të dhëmbëve bazohet në të njëjtët faktorë që janë përgjegjës për sheqerin e lartë në gjak dhe shkaktojnë diabetin,” tha ai.

“Para se të prekeni nga diabeti, mund të vëreni një njollë të errët në pjesën e pasme të qafës”, pohon Tamler.

Kjo është zakonisht një shenjë e rezistencës ndaj insulinës, një humbje e ndjeshmërisë ndaj hormonit që trupi përdor për të rregulluar glukozën, gjë që përfundimisht mund të çojë në diabet të plotë.

Ndryshimet e ngjyrës së lëkurës në raste të rralla mund të shkaktohen nga cistat ovariane, çrregullimet hormonale, çrregullimet e tiroides ose kanceri. Disa medikamente dhe suplemente, duke përfshirë pilulat e kontrollit të lindjes dhe kortikosteroidet, mund të jenë gjithashtu fajtorë.

Rreth 10 deri në 20 për qind e njerëzve të diagnostikuar me diabet tashmë kanë disa dëmtime nervore të lidhura me sëmundjen. Në fazat e hershme kjo mund të jetë mezi e dukshme. Për shembull, mund të ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë ose ulje të ndjeshmërisë dhe ekuilibrit.

Nivelet e ngritura të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë retinën dhe të bëjnë që nivelet e lëngjeve të luhaten rreth kokës së syrit, duke rezultuar në shikim të paqartë ose të dëmtuar.

Kur nivelet e sheqerit në gjak kthehen në normale, shikimi zakonisht kthehet, por nëse diabeti nuk trajtohet për një kohë të gjatë, dëmtimi mund të bëhet i përhershëm.

Po kështu, sheqeri i lartë në gjak mund të ndikojë gjithashtu në qelizat nervore në vesh dhe të shkaktojë dëmtim të dëgjimit.

Në një përmbledhje shkencore të paraqitur vitin e kaluar, njerëzit që flinin më shumë se një orë në ditë kishin 45 për qind më shumë gjasa të kishin diabet të tipit 2 në krahasim me ata që flinin më pak ose nuk flinin.

Dremitja gjatë ditës nuk ka gjasa të shkaktojë diabet, thonë autorët e studimit. Por ata theksojnë se kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një problemi themelor siç është mungesa e gjumit, depresioni apo apnea e gjumit, apo të gjitha gjendjet që lidhen me rritjen e rrezikut të diabetit.

Continue Reading

Shëndeti

Teknika e re ‘pioniere’ që mund të dallojë kancerin e syrit – i duhet ‘më pak se një sekondë’

Published

on

Pengesa më e madhe për përmirësimin e shkallës së mbijetesës së kancerit është vonesa në zbulimin.

Fatmirësisht, përparimet e teknologjisë po ndihmojnë për të ngushtuar hendekun midis zbulimit dhe diagnostikimit.

Studiuesit kanë zhvilluar një pajisje “pioniere” 3D e cila mund të ndihmojë në zbulimin e kancerit të syrit në një mënyrë të shpejtë, efikase dhe të lirë.

Pajisja me kosto të ulët, e cila mund të kapë imazhe 3D të syrit, mund të ndihmojë gjithashtu në zbulimin e glaukomës – një gjendje tjetër e syve që përfiton nga zbulimi i hershëm. Pajisja mund të kapë imazhe të retinës, pjesës së pasme të syrit dhe kornesë dhe mund të shtohet në një llambë të çarë e cila përdoret zakonisht nga optometristët për të kontrolluar shëndetin e syrit.

Makinat ekzistuese për imazhe 3D mund të kushtojnë deri në 118 mijë euro gjë që shpesh i bën ato shumë të shtrenjta për përdorim në shkallë të gjerë të popullsisë.

Një version i modifikuar i teknologjisë mund të bëjë të mundur që njerëzit të bëjnë “selfie” të retinës së tyre, që do të thotë se makina mund të përdoret në mjedise jo të mbikëqyrura si farmacitë. Pajisja është zhvilluar nga Doktor Mario Giardini, Doktor Ian Coghill dhe Kirsty Jordan, në Departamentin e Inxhinierisë Biomjekësore të Universitetit të Strathclyde.

Doktor Giardini tha: “Pacientët mund të fotografohen lehtësisht dhe me kosto të ulët, pa nevojën e pranisë së një specialisti. Pajisja jonë merr imazhe 3D në mënyrë të besueshme dhe është e rehatshme dhe e shpejtë, në më pak se një sekondë”.

“Teknologjia ka potencialin të revolucionarizojë ekzaminimin dhe ndjekjen brenda komunitetit të kushteve të tilla si glaukoma, siç mund ta përballonte çdo optometrist, kudo në botë. Kjo punë e bën diagnostikimin e syve më të aksesueshëm, duke reduktuar pabarazitë”.

Continue Reading

Shëndeti

Dy sëmundjet nga të cilat rrezikoheni nëse flini me dritë ndezur në dhomën e gjumit

Published

on

Nuk janë të paktë ata që janë mësuar të flenë me dritë në dhomën e tyre.Diçka që është e dëmshme për shëndetin tonë, sipas një studimi të ri shkencor nga Universiteti Northwestern.

Në mënyrë të veçantë, u vu re se çdo ekspozim ndaj dritës gjatë natës lidhej me një rrezik më të lartë të obezitetit, presionit të lartë të gjakut (hipertensionit) dhe diabetit tek të rriturit e moshuar.

“Pavarësisht nëse është telefoni juaj apo televizori i lënë ndezur gjatë kohës që flini, edhe ndotja nga drita e qytetit të madh, mund të rrisë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht për njerëzit e moshuar”, thotë bashkëautori i studimit dhe asistent profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Northwestern Feinberg dhe një mjek i Mjekësisë Veriperëndimore.

Continue Reading

Shëndeti

Ja sa dëm i shkaktoni trupit kur nuk hani mëngjes

Published

on

Mos e lini mëngjesin pa ngrënë është këshilla e përjetëshme e nënave dhe gjysheve.

Shpesh konsiderohet si një nga vaktet më të rëndësishme të ditës i cili ju mban të ngopur e të fortë për gjatë gjithë ditës.

Por si qëndron e vërteta për këtë vakt të ditës?

A është vertëtë mëngjesi kaq i rëndësishëm për t’u konusmuar?

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë se përse ky vakt konsiderohet më i rëndësishëm se dreka dhe darka.

Zgjidhni ushqimet dhe jo vaktin
Kjo është e vërtetë dhe funksionon për persona të caktuar edhe sipas ekseprtëve.

Nëse nuk keni dëshirë të konsumoni një vakt të plotë sapo zgjoheni në mëngjes për disa persona mund të jetë e pranueshme.

E rëndësishme është të zgjidhni se çfarë do të konsumoni në mëngjes.

Në vend të një pjatë të mbushur me petulla apo drithra me sheqer, zgjidhni të konsumoni shumë proteina.

Mjafton një gotë me lëng frutash apo një frut për të mbushur stomakun tuaj plot me shëndet.

Nëse konsumoni që në mëngjes ushqime të pasura me fibra do të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë dhe kjo do të ndihmojë më energjinë tuaj gjatë gjithë ditës.

Nga ana tjetër nëse e detyroni veten të mos konsumoni mëngjes edhe kur keni uri rrezikoni të ulni nivelin e sheqerit në gjak që prek më pas prodhimin e insulinës duke shkaktuar një sërë problemesh në trupin tuaj.

Kur qëndroni shumë pa ngrënë do të ndiheni të lodhur, trupi juaj do të sforcohet më shumë dhe kjo pa dyshim që është e dëmshme.

Në rast se nuk po praktikoni një regjim strikt, atëhere lënia e mëngjesit pa ngrënë në këtë rast do të ishte shumë e dëmshme për organizmin dhe do t’ju bënte të irritoheshit më shpejt gjatë ditës tuaj.

Po kur nuk keni uri?
Në rastet kur nuk keni uri sipas ekspertëve përgjigja e duhur për trupin do të ishte të mos konsumoni çdo gjë sapo zgjoheni në mëngjes.

Gjithsesi është e rëndësishme të kuptoni arsyen se përse nuk keni uri në mëngjes, ndoshta po konsumoni darkën shumë vonë.

Ndoshta po konsumoni për një kohë të gjatë vakte të rënda të cilat stomaku juaj i tret me vështirësi.

Nëse nuk doni të vraponi menjëherë në kuzhinë sapo zgjoheni atëherë mos e bëni.

E rëndësishme është të konsumoni diçka 2-3 orët e para pasi jeni zgjuar.

Ekspertët këshillojnë që t’i konsumoni të tre vaktet në një ditë, por që gjithashtu të dëgjoni edhe trupin tuaj e të zgjidhni gjithnjë ushqimet më të shëndetëshme.

Continue Reading

Aktuale