Connect with us

Lajme

Kamberi: Sekretari i Parlamentit të Serbisë i kërcënoi komisionerët shqiptarë se do të arrestohen

Published

on

Ora 20:00 do të duhej të ishte koha kur Shaip Kamberi, do të mësonte rezultatin nëse është apo jo deputet i Kuvendit të Serbisë.

Por, shantazhet dhe parregullsitë e krijuara nga ana e palës serbe e pamundësuan zhvillimin e zgjedhjeve në Tërrnoc të Bujanocit.

Kandidati për deputet Shaip Kamberi, tha se komisionerët shqiptarë janë kërcënuar se do të arrestohen.

Ai theksoi se ky kërcënim ka ardhur nga sekretari i Parlamentit të Serbisë Veljko Odalloviq.

Kamberi shtoi se lidhur me rastin iu ka shkruar edhe ambasadorit të SHBA-së në Beograd dhe ambasadorit të OSBE-së.

“Veljko Odalloviq, me të ardh në Tërnoc sot i ka kërcënuar komisionerët shqiptarë se do të arrestohet. Dhe kur e kanë parë se kërcënimet e tij nuk pijnë ujë pas pak minutave, ka ardhur një paralajmërim, një telefonatë anonime drejtorit të shkollës në Tërrnoc për gjoja vendosjen e një mjeti shpërthyes”, tha Kamberi.

“Ju kam shkruajtur edhe ambasadorit amerikan dhe atij të OSBE-së”- shtoi ai.

Herën e kaluar, kandidatit shqiptar i munguan 13 vota që ta siguronte fitoren, njofton Klan Kosova.

10 ishin të pavlefshme, derisa 6 nga 617 votuesit e Tërnocit, përkrahën Partinë Socialiste të Ivica Daçiq.

Continue Reading

Lajme

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Published

on

By

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Kordinatori i BDI-së, Arbër Ademi ka demantuar akuzat e partisë së tij ndaj opozitës shqiptare. Pas incidentit në Parlament, BDI doli me një reagim me shkrim ku akuzoi deputetët e ASH-së se kanë qenë bashkë me VMRO kundër Arbër Ademit. Por ky i fundit, në emisionin “10 minuta” në TV21 tha se deputeti Elmi Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin”, tha Ademi në TV21.

FOTO:

Continue Reading

Lajme

Pas një sëmundje sot ndërroi jetë ushtari i UÇK-së nga Tetova, Nahil Ramadani

Published

on

Pas një sëmundje sot ndërroi jetë Nahil Ramadani nga Tetova ish ushtarë i UÇK-së dhe i plagosur në betejën e Koshares brigada 138 Agim Ramadani.

Nahil Ramadani u lind 21.11.1974 në Tetovë
Në moshën 5 vjecare bashke me familje mergojne ne Hamburg te Germanise

Ne vitin 1998 ju bashkangjit UCK-së
Ai pas luftes perseri u kthye ne Hamburg ku veproj dhe punoi bashke me familje deri ne frymen e ti te fundit

Nahili la pas vetes gruan dhe 3 femijë.
Një jetë të tërë kushtuar atëdheut.
U prefsh në Paqë
Lavdi.

Continue Reading

Lajme

Ademi: Elmi Aziri ka qenë me mua dhe është munduar ta qetësojë situatën (Video)

Published

on

Pas incidentit të një dite më parë në Komisionin për Çështje Evropiane, kryetari i këtij trupi parlamentar, Arbër Ademi, ka sqaruar se raportet me deputetin e Aleancës për Shqiptarët (ASH), Elmi Aziri, janë normale, ndonëse gjatë kaosit të krijuar dje, Aziri u qëllua nga filxhani që u hodh nga Ademi. Ky i fundit, madje, tha se deputeti Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin. Madje më ka thënë që kur të jesh në Kumanovë të më ftosh për kafe. Këto kanë qenë fjalët e Elmi Azirit dhe kam marrëdhënie korrekte”, tha Ademi./GazetaLajm/

Continue Reading

Aktuale