Connect with us

Lajme

Do të habiteni, ky vend ka çmimet më të larta në rajon

Published

on

Qytetarët shqiptarë paguajnë më shumë se në të gjithë vendet e rajonit, për të blerë produktet ushqimore. Eurostat ka publikuar raportin mbi indeksin e çmimeve për vitin 2021 ku rezulton se niveli i çmimeve është sa 61% e mesatares së Bashkimit Europian.

Ndërkohë nëse e krahasojmë me vendet e rajonit rezulton se Shqipëria ka çmimet më të shtrenjta. Maqedonia rezulton se ka indeksin më të ulët vetëm 52% e Ndjekur nga Bosnje Hercegovina me 56% dhe më pas Serbia dhe Mali i Zi me 60%.

Në bazë të vlerësimeve Indeksi i Eurostat vetëm për ushqimet rezulton se , është sa 83% e mesatares europiane duke qenë më të shtrenjta se në Mal të Zi ku indeksi është 78.3%.Çmimet më ët lira të ushqimeve rezultojnë se janë në në Maqedoninë e Veriut, me 61.4% të mesatares europiane.

Më shtrenjtë nga të gjitha produktet në Shqipëri rezultojnë blerja e pajisjeve shtëpiake dhe atyre elektronike .Këto nëngrupe ndiqen më pas nga komunikimi dhe më pas nga veshjet apo këpucët.

Këto të dhëna janë raportuar për vitin e kaluar ndërkohë që gjatë këtij viti çmimi i produkteve ushqimore dhe karburantet janë rritur disa fish duke i rënduar edhe më shumë xhepit të qytetarëve. Inflacioni si rezultat ka kërcyer në 6.7% thuajse sa dyfishi I tavanit të vendosur nga Banka e Shqipërisë

Çmimet e ushqimeve rezultojnë se janë më të lartat në rajon ndërkohë që të ardhurat për frymë janë me nivelin më të ulët.

Continue Reading

Lajme

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Published

on

By

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Kordinatori i BDI-së, Arbër Ademi ka demantuar akuzat e partisë së tij ndaj opozitës shqiptare. Pas incidentit në Parlament, BDI doli me një reagim me shkrim ku akuzoi deputetët e ASH-së se kanë qenë bashkë me VMRO kundër Arbër Ademit. Por ky i fundit, në emisionin “10 minuta” në TV21 tha se deputeti Elmi Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin”, tha Ademi në TV21.

FOTO:

Continue Reading

Lajme

Pas një sëmundje sot ndërroi jetë ushtari i UÇK-së nga Tetova, Nahil Ramadani

Published

on

Pas një sëmundje sot ndërroi jetë Nahil Ramadani nga Tetova ish ushtarë i UÇK-së dhe i plagosur në betejën e Koshares brigada 138 Agim Ramadani.

Nahil Ramadani u lind 21.11.1974 në Tetovë
Në moshën 5 vjecare bashke me familje mergojne ne Hamburg te Germanise

Ne vitin 1998 ju bashkangjit UCK-së
Ai pas luftes perseri u kthye ne Hamburg ku veproj dhe punoi bashke me familje deri ne frymen e ti te fundit

Nahili la pas vetes gruan dhe 3 femijë.
Një jetë të tërë kushtuar atëdheut.
U prefsh në Paqë
Lavdi.

Continue Reading

Lajme

Ademi: Elmi Aziri ka qenë me mua dhe është munduar ta qetësojë situatën (Video)

Published

on

Pas incidentit të një dite më parë në Komisionin për Çështje Evropiane, kryetari i këtij trupi parlamentar, Arbër Ademi, ka sqaruar se raportet me deputetin e Aleancës për Shqiptarët (ASH), Elmi Aziri, janë normale, ndonëse gjatë kaosit të krijuar dje, Aziri u qëllua nga filxhani që u hodh nga Ademi. Ky i fundit, madje, tha se deputeti Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin. Madje më ka thënë që kur të jesh në Kumanovë të më ftosh për kafe. Këto kanë qenë fjalët e Elmi Azirit dhe kam marrëdhënie korrekte”, tha Ademi./GazetaLajm/

Continue Reading

Aktuale