Connect with us

Lajme

Rruga drejt Matkës edhe këtë sezon e pa rregulluar

Published

on

Të shkatërruara dhe me gropa, e diku edhe të arnuara.

Kështu duken rrugët të cilët të shpien në një nga vendet më të frekuentuar nga turistët në Kanionin e Matkës, vetëm 15 km larg qendrës së Shkupit.

“Edhe pse ka filluar sezoni turistik në Kanionin e Matkës ende disa pjesë të rrugës po vazhdojnë të mbesin të pa rregulluara”, raporton Remzije Bilalli, gazetare e TV21.

Edhe qytetarët që takuam aty thonë është turp që ky vend kaq i bukur të lihet pas dore.

“Rruga duhet të ndërtohet dhe jo tani por duhej para shumë vitesh. Kjo tani është katastrofë nuk i ngjan një vendi turistik, rruga është për askund. Është turp se çfarë shohin njerëzit, në veçani për dje. Dje ishte e diel, trafik të tillë të rrëmujshëm nuk kam parë në 50 vitet e mia, këtu jetoj për 50 vite dhe rrëmujë të tillë nuk kam parë. I gjithë trafiku u ngurtësua as policia nuk mund të ndihmonte e as shoferët vetes. Kjo u zvarrit me orë të tëra. Në çdo vikend bëhet kështu? Po pothuajse por dje ishte diçka speciale”

“Unë mendoj, se po ne nuk kemi pasur mundësi që të shkojmë lart ende por sigurisht do të shkojmë më vonë dhe ka disa gropa por mendoj se mund të ecim pa problem. Do ishte mire nëse do të kishte akses më të mire për turistët që vini në Matkë por siç e shoh tani është gjendje të mire vetëm për të ecur në këmbë”

Pyetëm në Komunën e Sarajit se kur do të bëhet riparimi i kësaj rruge, por nuk arritëm të marrim përgjigje.

Ndryshe Kanioni I Matkës është zone e mbrojtur si monument e përveç mungesës së infrastrukturës, vendparkimit, mollë sherri kanë qenë edhe ndërtimet e egra përreth liqenit.

Continue Reading

Lajme

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Published

on

By

Arbër Ademi demanton BDI-në: Aziri ishte me mua dhe qetësonte situatën

Kordinatori i BDI-së, Arbër Ademi ka demantuar akuzat e partisë së tij ndaj opozitës shqiptare. Pas incidentit në Parlament, BDI doli me një reagim me shkrim ku akuzoi deputetët e ASH-së se kanë qenë bashkë me VMRO kundër Arbër Ademit. Por ky i fundit, në emisionin “10 minuta” në TV21 tha se deputeti Elmi Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin”, tha Ademi në TV21.

FOTO:

Continue Reading

Lajme

Pas një sëmundje sot ndërroi jetë ushtari i UÇK-së nga Tetova, Nahil Ramadani

Published

on

Pas një sëmundje sot ndërroi jetë Nahil Ramadani nga Tetova ish ushtarë i UÇK-së dhe i plagosur në betejën e Koshares brigada 138 Agim Ramadani.

Nahil Ramadani u lind 21.11.1974 në Tetovë
Në moshën 5 vjecare bashke me familje mergojne ne Hamburg te Germanise

Ne vitin 1998 ju bashkangjit UCK-së
Ai pas luftes perseri u kthye ne Hamburg ku veproj dhe punoi bashke me familje deri ne frymen e ti te fundit

Nahili la pas vetes gruan dhe 3 femijë.
Një jetë të tërë kushtuar atëdheut.
U prefsh në Paqë
Lavdi.

Continue Reading

Lajme

Ademi: Elmi Aziri ka qenë me mua dhe është munduar ta qetësojë situatën (Video)

Published

on

Pas incidentit të një dite më parë në Komisionin për Çështje Evropiane, kryetari i këtij trupi parlamentar, Arbër Ademi, ka sqaruar se raportet me deputetin e Aleancës për Shqiptarët (ASH), Elmi Aziri, janë normale, ndonëse gjatë kaosit të krijuar dje, Aziri u qëllua nga filxhani që u hodh nga Ademi. Ky i fundit, madje, tha se deputeti Aziri ka qenë bashkë me të dhe se deputeti i opozitës shqiptare është munduar ta qetësojë situatën.

“Po jam dëgjuar. Elmi Aziri deri sa ka ndodhur aty ngjarja dhe pas ngjarjes ka qenë bashkë me mua, duke tentuar ta qetësojë situatën. Edhe pas ngjarjes, por edhe krejtësisht kur jam nisur për në shtëpi kam biseduar në telefon me Elmi Azirin. Madje më ka thënë që kur të jesh në Kumanovë të më ftosh për kafe. Këto kanë qenë fjalët e Elmi Azirit dhe kam marrëdhënie korrekte”, tha Ademi./GazetaLajm/

Continue Reading

Aktuale