Connect with us

Sport

Hamilton: Po mos të ishte incidenti, ndoshta kisha fituar garën

Published

on

Skuadra kampione e botës në Formula 1, bëri një paraqitje të mire gjatë ditës së diel në garën e zhvilluar në pistën e Montmelo (Barcelonë). Vendi i tretë i arritur nga Xherxh Rasell dhe rikuperimi që Luis Hamilton bëri në këtë garë, janë treguar se modifikimet e paraqitura janë të efektshme.

Piloti britanik Luis Hamilton, 7 herë kampion bote, kishte një garë të vështirë, pasi që në xhiron e parë pati një kontakt dhe zbriti në vendin e fundit. Më pas, ai arriti të rikuperojë deri në vendin e pestë.

“Jam i kënaqur për këtë rikuperim dhe kjo tregon se puna e kryer është fantastike. Nuk u dorëzova kurrë dhe kjo garë tregoi se jemi pranë Ferrari e Red Bull. Duke parë problemet e të tjerëve, nëse nuk do të kisha patur natë incident në fillimin e garës mund të dueloja për fitore. Jam i bindur për këtë gjë, pasi makina ishte e shpejtë. Tashmë duhet rikonfirmim në garën e radhës”, tha Hamilton.

Continue Reading

Sport

Marotta e konfirmon, ja kur do të zbarkojë Lukaku në Milano

Published

on

Tanimë është e ditur që sulmuesi i Chelseat, Romelu Lukaku, nuk do të jetë pjesë e “Bluve” për sezonin e ardhshëm 2022/23.

Pas vetëm një viti qëndrim në Premier Ligë, Lukaku ka siguruar rikthimin e tij tek Interi në një transferim në formë huazimi.

Këtë gjë tani e ka konfirmuar, shefi i Interit, Giueseppe Marotta, i cili tregoi që Lukaku mund të mbërrij sot në Milano.

“Ai mbërrin sonte ndoshta”, tha Marotta.

Testet mjekësore do të përfundohen në mëngjesin e të mërkurë, dhe më pastaj marrëveshja e huazimit me Chelsean deri në qershorin e vitit 2023 do të bëhet zyrtare.

Po ashtu, në marrëveshje nuk është përfshirë opsioni për të drejtë ose obligim blerjeje.

Continue Reading

Sport

Shqipëria fiton medaljen e parë në Lojërat Mesdhetare

Published

on

Shqipëria fiton medaljen e parë në Lojërat Mesdhetare.

Zelimkhan Abakarov, sportisti me origjinë nga Çeçenia ka siguruar medaljen e parë për Shqipërinë në Lojërat Mesdhetare që po zhvillohet në Algjeri.

Në sportin e mundjes, Abakarov tregoi një formë të shkëlqyer në sfidat e sotme, teksa fillimisht mposhti në çerekfinale turkun Munir Recep me rezultatin 8-4, ndërsa më pas në gjysmëfinale shkatërroi serbin Stevan Micic me rezultatin 9-0.

Tashmë Abakarov ka siguruar minimalisht medaljen e argjendtë, por ai do të luftojë për të artën, teksa nesër në orën 19:30 do të përballet në finale me egjiptianin Yehia Hafez.

Continue Reading

Sport

Shembet stadiumi, katër tifozë humbasin jetën dhe mbi 300 të plagosur (Video)

Published

on

Një tragjedi ka ndodhur në Kolumbi. Në stadiumin “El Espinal” të Tolimas shumë persona ishin mbledhur për të ndjekur përleshjet me demat.

Një pjesë e stadiumit u shemb, tifozët u përfshinë nga paniku dhe nxituan të zbrisnin në fushë. Bilanci? Katër të vdekur dhe shumë të plagosur, rreth 322, 30 nga të cilët në gjendje të rëndë.

Videoja e postuar nga presidenti i sapozgjedhur i Kolumbisë, Gustavo Petro, tregon një tribunë plot me spektatorë që shembet, ndërsa njerëzit vrapojnë të tmerruar.

Continue Reading

Aktuale