Connect with us

Sport

Vetëm nga një pikë për Real Madridin, Barcelonën dhe Atleticon

Published

on

Real Madridi i ka ndarë pikët me Cadizin në kuadër të javës së 37-të në La Liga, pasi ndeshja përfundoi 1-1.

Pas vetëm pesë minutash lojë, Los Blancos kaluan në epërsi me anë të Mariano Diazit, që u asisitua prej Rodrygos,.

Por, vendasit i barazuan shifrat në 1-1 falë golit të Ruben Sobrino (37’), duke shkuar në pushimin mes pjesë të barabart.

Në 45 minutat e dytë, Vallecano mund të kishte fituar tre pikë, nëse Alvaro Negredo mos të dështonte nga penalltia në minutën e 61-të.

Me barazim kaloi edhe ndeshja në mes të Barcelonës dhe Getafes, por që nuk pati gola.

Katalunasit ia dolën të dominon ndeshjen, mirëpo jo edhe të shënonin gol, duke u ndarë të kënaqur me një pikë.

Me rezultatin 1-1 përfundoi edhe derbi mes Atletico Madridit dhe Sevillës, duke bërë që po ashtu skuadrat t’i ndanin pikët.

Të parët që kaluan në epërsi ishin Los Cholchoneros që shënuan me anë të Jose Gimenez, me një asistim të Yannick Carrascos.

Ndërsa, për Sevillën realizoi En Nesyri në minutën e 85-të, me Torres që ishte asistuesi.

Pas javës së 37-të, Real Madridi tashmë i shpallur kampion ka 85 pikë, Barcelona me 73 sosh dhe Atletico Madridi me 68. /Telegrafi/

Continue Reading

Sport

Marotta e konfirmon, ja kur do të zbarkojë Lukaku në Milano

Published

on

Tanimë është e ditur që sulmuesi i Chelseat, Romelu Lukaku, nuk do të jetë pjesë e “Bluve” për sezonin e ardhshëm 2022/23.

Pas vetëm një viti qëndrim në Premier Ligë, Lukaku ka siguruar rikthimin e tij tek Interi në një transferim në formë huazimi.

Këtë gjë tani e ka konfirmuar, shefi i Interit, Giueseppe Marotta, i cili tregoi që Lukaku mund të mbërrij sot në Milano.

“Ai mbërrin sonte ndoshta”, tha Marotta.

Testet mjekësore do të përfundohen në mëngjesin e të mërkurë, dhe më pastaj marrëveshja e huazimit me Chelsean deri në qershorin e vitit 2023 do të bëhet zyrtare.

Po ashtu, në marrëveshje nuk është përfshirë opsioni për të drejtë ose obligim blerjeje.

Continue Reading

Sport

Shqipëria fiton medaljen e parë në Lojërat Mesdhetare

Published

on

Shqipëria fiton medaljen e parë në Lojërat Mesdhetare.

Zelimkhan Abakarov, sportisti me origjinë nga Çeçenia ka siguruar medaljen e parë për Shqipërinë në Lojërat Mesdhetare që po zhvillohet në Algjeri.

Në sportin e mundjes, Abakarov tregoi një formë të shkëlqyer në sfidat e sotme, teksa fillimisht mposhti në çerekfinale turkun Munir Recep me rezultatin 8-4, ndërsa më pas në gjysmëfinale shkatërroi serbin Stevan Micic me rezultatin 9-0.

Tashmë Abakarov ka siguruar minimalisht medaljen e argjendtë, por ai do të luftojë për të artën, teksa nesër në orën 19:30 do të përballet në finale me egjiptianin Yehia Hafez.

Continue Reading

Sport

Shembet stadiumi, katër tifozë humbasin jetën dhe mbi 300 të plagosur (Video)

Published

on

Një tragjedi ka ndodhur në Kolumbi. Në stadiumin “El Espinal” të Tolimas shumë persona ishin mbledhur për të ndjekur përleshjet me demat.

Një pjesë e stadiumit u shemb, tifozët u përfshinë nga paniku dhe nxituan të zbrisnin në fushë. Bilanci? Katër të vdekur dhe shumë të plagosur, rreth 322, 30 nga të cilët në gjendje të rëndë.

Videoja e postuar nga presidenti i sapozgjedhur i Kolumbisë, Gustavo Petro, tregon një tribunë plot me spektatorë që shembet, ndërsa njerëzit vrapojnë të tmerruar.

Continue Reading

Aktuale