Connect with us

Lajme

Demiri: S’duhet të lirohemi duke menduar se Omicron është më i lehtë

Published

on

Njëri nga anëtarët e rinjë të Komisionit për sëmundje ngjitëse ka deklaruar sot se nuk duhet ti japim vetës komoditet dhe të mendojmë që Omikroni është edhe aq i lehtë.Ai apeloi deri te të gjithë qytetarët që të vaksinohen.

Njerëzit nuk duhet të lirohen duke menduar se omikron është variant më I lehtë, Varianti omikron është më I lehtë tek disa të infektuar por ata janë të vaksksinuar, tek ata që nuk janë të vaksinuar edhe omikroni mund të manifestohet me pasqyrë të rëndë. Për momentin po funksionojmë me kapacitet të plotë, jemi në kontakt edhe me qendrat tjera të kovidit , por numri dukshëm është rritur I pacientëve që kanë nëvojë për hospiotalizim . Deri sot nuk kam evidentuar asnjë pacient që ka ndërruar jetë nga COVID, I vaksinuar dhe pa komorbiditete.

Deri tani në laboratorin për viruslolgji të ISHP-së janë detektuar 255 pacientë pzoitive me “Omicron”, kurse në mesin e të infektuarve I pranishëm është edhe varianti ‘Delta’.

Javën e kaluar, nga 38.518 testime, janë regjistruar 11.916 raste të reja me COVID-19 ose çdo i treti I testuar ka rezultuar pozitiv. /KlanMacedonia/

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale