Connect with us

Lajme

UNSHM përshëndet vendimin për fillimin e mësimit me prezencë fizike

Published

on

Unioni i Nxënëseve të Shkollave të Mesme vendosi njëzëri të rikonfirmojë qëndrimin e miratuar dy vite më parë se mësimi duhet të zhvillohet në shkollë.

Prandaj, nga atje thanë se UNSHM e mirëpret vendimin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për të filluar mësimin me prezencë fizike nga e marta, 1 shkurt. “Ia kujtojmë publikut se këtë qëndrim e ndajmë me Komisionin për Sëmundje Infektive dhe me UNICEF MK. Ne besojmë se në situatën më të keqe duhet të kishim kombinuar mësimin, ndërsa në rastin më të mirë mund të ishte tërësisht fizik. Nëse ka një përkeqësim, atëherë ju rekomandojmë të ndiqni modelin e kombinuar dhe aspak i gjithi onlajn”, thon nga UNSHM.

Sipas tyre, të gjithë nxënësit e shkollave të mesme, por edhe pjesëtarët e publikut të gjerë, janë të vetëdijshëm se cilësia e mësimdhënies është në një nivel shumë më të lartë kur mësimi mbahet në klasë në krahasim me mësimin kur mbahet nga distanca. Ata thanë se edhe notat nuk mund të kontrollohen në mënyrë adekuate në mësimdhënien onlajn, ndërsa prania fizike siguron vërtetimin e duhur.

“Për sa i përket shëndetit fizik të nxënësve, tashmë në shkolla ka protokolle rigoroze që e mbrojnë këtë. Kujtojmë publikun se pikërisht për shkak të një amendamenti të propozuar nga Unioni në Protokoll, është vendosur shërbimi disiplinor në shkolla gjatë pushimeve. Gjysmëvjetori i parë u zhvillua tërësisht me prezencë fizike dhe shkalla e infeksionit ishte jashtëzakonisht e ulët – fakt që tregon se shkollat ishin mjediset më të sigurta për nxënësit e shkollave të mesme”, deklaruan nga atje.

Ata nënvizuan se përveç shëndetit fizik, nga pandemia është rënduar shumë edhe shëndeti mendor i nxënësve.

“Së fundi, nuk duhet të harrojmë se arsimi duhet të jetë një sektor social prioritar i një vendi. Në një kohë kur ekonomia funksionon normalisht pa asnjë kufizim, në një kohë kur të gjithë sektorët e tjerë të parëndësishëm kanë plot vizitor, ne si shoqëri nuk duhet të lejojmë që arsimi të bëhet kundërshtim. Thjesht duhet të jetë në radhë të parë”, thanë në fund nga atje.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale