Connect with us

Lajme

Me 1.254 të infektuar të rinj me KOVID-19, numri i rasteve aktive në vend ka tejkaluar 20.000

Published

on

Shkup, 30 janar 2022 (MIA) – Në fundjavë, ndërmjet të shtunës dhe të dielës, në vend janë regjistruar 1.254 raste të reja me KOVID-19, duke e çuar numrin e rasteve aktive me koronavirus në 20.114. Mes numrit të përgjithshëm të pozitivëve janë edhe 169 të riinfektuar.

Në periudhën e treguar janë regjistruar edhe 28 pacientë të shëruar, si dhe 21 të vdekur në spital nga mosha 54 deri në 90 vjeç. Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve, nëntë ishin të vaksinuar plotësisht, ndërsa te 20 prej tyre ishin regjistruar komorbiditete.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.785.054 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 268.191, numri i të shëruarve është 239.694, ndërsa numri i të vdekurve është 8.383.

Në kushtet e rritjes së vazhdueshme të pacientëve të rinj mbeten rekomandimet për respektimin e masave për mbrojtjen dhe vaksinimin e popullatës.

Si masë e mbulimit sa më të madh të vaksinimit, Katari e ka miratuar përdorimin e vaksinës Fajzer për fëmijët e moshës pesë deri në 11 vjeç, ndërsa Britania e Madhe ka rekomanduar vaksinimin e fëmijëve në këtë moshë që janë në rrezik ose që jetojnë me njerëz me sistem të dobësuar imunitar.

Vaksinim të fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç është numëruar më parë edhe në disa vende të tjera, duke përfshirë SHBA-në, Izraelin, Bahreinin dhe Arabinë Saudite.

Dozat e vaksinës Fazjer/Biontek, që do t’u jepen fëmijëve janë reduktuar në 10 mikrogramë, që është një e treta e dozës së të rriturve.

Nga ana tjetër, Asociacioni i Komunave të Kosovës ka dërguar një kërkesë të re Ministrisë së Shëndetësisë së Kosovës për të shfuqizuar orën policore, e cili është në fuqi për shkak të pandemisë së KOVID-19 dhe zgjat nga ora 22 deri në orën pesë të mëngjesit.

Drejtori i Asociacionit, Sazan Ibrahimi, tha se kanë kërkuar takim me ministrin e Shëndetësisë, Rifat Latifi, para datës 4 shkurt, kur do të shqyrtohen masat aktuale për parandalimin e përhapjes së pandemisë.

Krahas kësaj kërkese, e cila vazhdimisht theksohet nga objeket hotelierike, në Kosovë dhe në vendet fqinje ka kërkesa shumë të zhurmshme drejtuar autoriteteve në Prishtinë për heqjen e detyrimit për dorëzimin e certifikatës për pranimin e tri vaksinave kundër kovidit ose dy vaksinave plus një RT PCR test jo më të vjetër se 48 orë pas hyrjes në vend.

Ndërkohë, drejtori i Qendrës “Gamaleja”, Aleksandar Ginzburg informoi se ekzaminimet në vaksinën ruse “Sputnik lajt” kanë treguar se personat që e kanë marrë këtë vaksinë si dozë të tretë do të jenë “100 për qind të mbrojtur nga lloji Omikron për tre muaj”. Sipas tij, 75 për qind e të vaksinuarve me Sputnik B kanë antitrupa që e neutralizojnë llojin omikron.

Megjithatë, ai nuk është shumë optimist për përfundimin e pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale