Connect with us

Sport

Maqedonia për herë të parë me garues shqiptar në Lojërat Olimpike Dimërore

Published

on

Maqedonia e Veriut ka debutuar në Lojërat Olimpike Dimërore në vitin 1998. Ka garuar edhe në Olimpiadat e pastajme dimërore, por asnjëherë nuk ka pasur ndonjë garues shqiptar në ekip.

Ky fakt ka ndryshuar për Lojërat Olimpike Dimërore “Pekini 2022” që nisin të premten në kryeqendrën kineze.

Është Dardan Dehari që do të garojë në Lojërat Olimpike “Pekini 2022”. Dehari do të garojë në skijim alpin, ndërsa do të paraqitet në dy disiplina të ndryshme.

Në Lojërat e Pekinit garojnë edhe Kosova e Shqipëria. Kosova përfaqësohet me Albin Tahirin e Kiana Kryeziun, ndërsa Shqipëria vetëm me Denni Xhepan.

Ndërkohë Maqedonia e Veriut i ka tre garues në Pekin. Ana Cvetanovska dhe Stavre Jada garojnë në skijimi “cross-country”, ndërsa Dehari në skijim alpin.

Garën e parë Dehari e ka më 13 shkurt, ndërsa të dytën më 16 shkurt. Garon në sllallom dhe sllallom të madh. Komiteti Olimpik i Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se flamurin e këtij shteti në ceremoninë hapëse do ta mbajnë Ana Cvetanovska dhe Dardan Dehari.

Dehari është nga Tetova. Është i angazhuar edhe në Fakultetin e Kulturës Fizike në Universitetin e Tetovës, në cilësinë e asistentit. Atij ditë më parë i është organizuar edhe një pritje nga drejtuesit e Universitetit të Tetovës.

Dehari ka thënë se ka realizuar një qëllim jetësor me pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike Dimërore. Ka thënë se synon suksesin në Pekin. Në fakt afrimi te zona e medaljeve duket pak i mundshëm për skitarin shqiptar, ashtu si për përfaqësuesit e Kosovës dhe të Shqipërisë.

“Kemi filluar në verë me stërvitje dhe ka shkuar ashtu siç e kemi planifikuar. Ka shkuar sipas planit si faza përgatitore ashtu edhe ajo e garave. Në gara kam kaluar shumë mirë, gjithmonë kam qenë në Top-10. Kështu që jam i kënaqur me kualifikim”, ka thënë Dehari.

“Pas një karriere shumë të gjatë, mbi 20-vjeçare, pas një përkushtimi pa rezervë, punës së palodhshme, uljeve dhe ngritjeve të shumta, është realizuar edhe kjo ëndërr”, ka shtuar Dehari.

Sipas Deharit, vetë pjesëmarrja në Lojërat Dimërore është sukses i madh për secilin skitar.

“Duhet të ceket që do të jem shqiptari i parë nga Republika e Maqedonisë së Veriut që do ta përfaqësoj shtetin tonë në Lojërat Olimpike Dimërore”, ka thënë me mburrje Dehari.

Në Pekin garojnë mbi 2800 sportistë nga 91 vende. Do të garohet në 109 ngjarje të ndryshme, në shtatë sporte e në 15 disiplina.

Kosova merr pjesë për herë të dytë, ndërsa Shqipëria për herë të gjashtë.

Continue Reading

Sport

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Published

on

By

Kroacia arrin në Katar, vijnë pamjet nga hoteli luksoz

Kombëtarja e Kroacisë u largua nga Arabia Saudite dhe mori një avion për në Katar, ku do të garojë në Kupën e Botës.

Ndeshja e parë e Kroacisë do të luhet të mërkurën kundër Marokut dhe pas kësaj ndeshje do të pasojnë ndeshjet me Kanadanë dhe Belgjikën. Dy nga këto katër skuadra do të kalojnë në raundin e 16-të.

“Më në fund. Rrugës për në Doha”, shkruhet në foton nga fluturimi i sotëm.

Lojtarët kroatë do të akomodohen në hotelin Hilton Doha. Në Hilton, Federata e Futbollit të Kroacisë, rezervoi 65 nga gjithsej 400 dhoma. /Indeksonline/

Continue Reading

Sport

Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte? / Analizë gjermane

Published

on

By

Kjo analizë nuk ka të bëjë me shqiptarët, është analizë gjermane: Cilat makina kanë më pak dhe cilat kanë më shumë defekte?

Organizata gjermane e ekspertëve TÜV SÜD ka publikuar raportin e saj të kontrollit teknik prej dekadash, duke renditur automjetet më cilësore me më pak defekte dhe ato në fund me më shumë defekte.

Pandemia e koronavirusit dhe inflacioni kanë shkaktuar dëmin e tyre dhe flota e automjeteve në Gjermani po plaket. TÜV inspektoi gjithsej 9,583,319 automjete në periudhën nga korriku 2021 deri në qershor 2022.

Në të gjitha grupmoshat (dmth mbi njëmbëdhjetë vjeç), 20.2 për qind e makinave kishin defekte të theksuara (sistem drejtues, frenim, motor…), që është 2.3 pikë përqindje më shumë se një vit më parë.

Përveç që automjetet janë mesatarisht më të vjetra, ekspertët e TÜV SÜD i shohin gjithashtu buxhetet e kufizuara shtëpiake si arsye për kosto më të ulëta të mirëmbajtjes dhe, si rezultat, më shumë avari.

Fituesi i përgjithshëm në raportin TÜV 2023 është Mercedes B-Class, me Dacia Logan në fund.

Për herë të parë, mosha mesatare është më e lartë se dhjetë vjet. Është e qartë se automjetet e vjetra po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për sigurinë rrugore, siç dëshmohet nga shkalla në rritje e avarive. Prandaj, ekspertët e TÜV SÜD testojnë automjete deri në njëmbëdhjetë vjeç.

Për sa i përket cilësisë, këtë herë Mercedes B-Class zë vendin e parë me një normë mesatare të defekteve kryesore prej vetëm 2.0 përqind. Në vend të dytë është GLC (2.3 për qind). VW Golf Sportsvan/Plus është gjithashtu në këtë nivel.

Audi Q3 ishte i katërti me 2.4 për qind defekte. Në fund të tabelës është sërish Dacia Logan. Nga automjetet e vogla duhet të lëvdojmë Honda Jazz, Mazda 2 dhe Suzuki Vitara.

Pas njëmbëdhjetë vjetësh, asnjë nga modelet e Mercedes-Benz, BMW dhe Audi nuk janë në pozitat e para, gjë që ndoshta është për shkak të përdorimit të tyre si makina të kompanisë me kilometrazh të lartë.

Mesatarja E-Class ka një mesatare prej 176,000 kilometrash. Nëse jeni duke blerë një makinë të përdorur në Gjermani, ky informacion mund të jetë gjithashtu një udhëzues.

MJETET ME TE PAKET DEFETETE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

MJETE ME MË SHUMË DEFEKTE

Deri në tre vjet Deri në pesë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në shtatë vjet Deri në nëntë vjet

Defektet në përqindje të modelit Defektet në përqindje të modelit

Deri në 11 vjet

Model Përqindja e defekteve

Continue Reading

Sport

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Published

on

By

Ronaldo dënohet me 1 milion paund dhe largohet nga “Old Traford”?!

Kristiano Ronaldo do të gjobitet me të paktën 1 milion paund për intervistën e tij të dhënë me Piers Morgan, në të cilën portugezi sulmoi Ten Hag, klubin dhe standardet e klubit.

Ylli portugez tërhoqi vëmendjen e mediave me deklaratat e tij të shokuese ndaj klubit të tij aktual. Ronaldo dëshironte të largohej nga klubi gjatë merkatos verore, por iu mohua dëshira dhe ishte i detyruar të qëndronte e të niste ndeshjet nga stoli.

Ai kishte një përplasje me trajnerin Ten Hag, kur refuzoi të hynte si zëvendësues kundër Totenhamit. Tani, siç raporton “Sport Metro”, “Djajtë e Kuq”, pritet ta gjobisë me 1 milion paund. Ronaldo me shumë mundësi do të largohet në merkaton e dimrit, pra në janar.

Continue Reading

Aktuale