Connect with us

Lajme

Erdogan kërkon masa kundër televizioneve që “shkelin vlerat themelore të Turqisë”

Published

on

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka urdhëruar që të merren masa ndaj televizioneve që sipas tij shkelin vlerat themelore të Turqisë.

Masat e reja do të ndihmojnë në eliminimin e “efekteve të dëmshme”, që sipas Erdoganit rrjedhin nga përmbajtjet e huaja mediatike të cilat përshtaten në Turqi.

Ilhan Tasci, një anëtar i mbikëqyrësit të medias nga partia kryesore opozitare në Turqi, veprimet e Erdoganit në drejtim të mediave i cilësoi si censurë dhe shkelje të Kushtetutës së Turqisë.

Qasja e pushtetit turk ndaj mediave është kritikuar edhe nga organizatat ndërkombëtare.

Reporterët pa Kufij e rendën Turqinë në 153 nga 180 vende në Indeksin e Lirisë së Shtypit Botëror të vitit 2021, raporton “Euronews”.

Sipas raporteve për Turqinë, censura ka prekur më së shumti përmbajtjet erotike dhe ato që lidhen me komunitetin LGBTI.

Erdogan është kritikuar se po shemb themelet e sekularizimit në Turqi të vendosura nga Mustafa Qemail Ataturk afër 100 vite më parë.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale