Connect with us

Lifestyle

Egoja e tepërt dëmton biznesin tuaj

Published

on

Egoja e shëndetshme është shumë e rëndësishme në ecurinë e një biznesi dhe në të pasurit sukses. Është pikërisht ajo e cila ju jep vetëbesimin e nevojshëm për të rrezikuar në sfidën e radhës, por mbi të gjitha, ajo duhet të mbahet nën kontroll.

Më poshtë, Ekonomia Online ju njeh me 8 situata në të cilat egoja ndikon negativisht ne ecurinë e një biznesi:

Nuk të lejon t’i pranosh se ke shumë nevojë për të mësuar

Çdo njeri, sa do i suksesshëm qoftë, ka nevojë të mësojë pa mbarim, ndaj t’i pranosh vetes që ke nevojë për të mësuar gjëra të reja, nuk duhet të konsiderohet në asnjë mënyrë si dobësi, sepse i gjithë rrugëtimi drejt suksesit është një proces i vazhdueshëm të mësuari.Të detyron të mos marrësh në konsideratë mundësi të ndryshmeJu mund të mendoni se është pikërisht egoja ajo që do t’ju shtyjë drejt zgjedhjes më të mirë të mundshme në lidhje me biznesin tuaj, Por pikërisht këtu duhet të tregoheni të kujdesshëm, sepse këtu mund të gaboni dhe të lini t’ju shpëtojnë ide inovative me të cilat biznesi juaj mund të kishte ecur shumë përpara.

Mbivlerësim i aftësive tuaja

Mundohuni të mos mbivlerësoni aftësitë tuaja dhe të mendoni se jeni në gjendje për t’i dhënë zgjidhje çdo problemi që mund të keni. Gjithsekush në një kompani ka një rol të caktuar dhe të gjithë së bashku kontribuoni në suksesin e kompanisë suaj. Mos mendoni se ju mund të bëni profesionin e gjithkujt vetëm e vetëm sepse jeni lider i një kompanie të caktuar, spse nëse do ta bëni një gjë të tillë, atëherë egoja juaj do të ketë fituar dhe ju do të keni humbur.

Mikromenaxhimi

Nëse ju doni të keni kontroll mbi gjithçka atëherë duhet të tregoheni të kujdesshëm të mos bini në kurthin e mikromenaxhimit. Padyshim që ju doni të kujdeseni që biznesi juaj të këtë një ecuri sa më të mirë të mundshme, por as ju dhe as punonjësit tuaj nuk janë perfekt prandaj do të ketë edhe raste kur pritshmëritë të mos përmbushen dhe një gjë e tillë është më se e pranueshme. Por në vend që vetëm të mbikëqyrni punonjësit tuaj, dhe t’i kritikoni ata, mundohuni të krijoni një kulturë kompanie ku punonjësit tuaj të kenë besim tek ju dhe të mos kenë frikë nga reagimi juaj.

Mikromenaxhimi nuk është aspak efikas. Jepini punonjësve tuaj lirinë e nevojshme që ata të tregojnë aftësitë e tyre, pa u ndjerë nën presion të vazhdueshëm.

Egoja nuk do t’ju lejojë që të kërkoni ndihmë

Të gjithë në i njohim historitë e sipërmarrësve të suksesshëm.

Por një çështje e cila nuk është se ka marrë vëmendjen mediatike që i takon, është se pas çdo sipërmarrësi të suksesshëm ka një asistent po aq të suksesshëm. Jobs ka pasur Wozniakun. Gates ka pasur Allenin, e kështu me radhë. Një gjë e tillë shpjegohet me faktin se edhe sipërmarrësit dhe njerëzit më të suksesshëm kanë nevojë për ndihmë, prandaj mos e lejoni egon tuaj që t’ju ndalojë dhe të mos kërkoni ndihmë.

Çdo vendim mund ta merrni vetëm ju

Nëse ju pëlqeni ngjyrën e kuqe, kjo nuk do të thotë se ajo është ngjyra e duhur edhe për logon e biznesit tuaj, sepse ajo ngjyrë mund të mos ketë fare lidhje me mesazhin që brandi juaj do të përçojë. Por duke qenë se ky është biznesi që ju drejtoni dhe juve si lider ju pëlqen ngjyra e kuqe, atëherë ka shumë mundësi që kjo ngjyrë të jetë edhe ngjyra e logos suaj, sepse tek e fundit jeni ju ai që i merrni vendimet dhe nuk njeri tjetër që mund t’ju kundërshtojë ato. E gjithë çështja nuk ka të bëjë me ngjyrën e logos, por është një simbolikë e cila tregon mendësinë që keni ju si lider dhe lirshmërinë që i jepni ju punonjësve tuaj për të shprehur idetë e tyre dhe në përfundim të zgjidhjet ajo më e mira.

Duhet të fitoni patjetër, humbja nuk ju lejohet

Ego do që ju të keni gjithmonë të drejtë. Por një gjë e tillë nënkupton faktin se kur ju jeni në mes të një diskutimi apo duke dhënë një argument ju duhet të keni se s’bën të drejtë, edhe në ato raste kur mund ta keni gabim. Në vend që ju të kërkoni mënyra për ta çuar biznesin tuaj sa më përpara, ju luftoni për të pasur të drejtë në diçka e cila nuk do ta ndihmojë atë aspak. Liderët e vërtetë janë pikërisht ata të cilët e dinë kur beteja ka marrë fund dhe se ata duhet të pranojnë humbjen.

Objektiva të paarritshëm

Vetëm në sajë të egos ju mund të vendosni përmbushjen e objektivave të paarritshëm. Si një lider i një kompanie të suksesshme një prej detyrave më të rëndësishme tuajat është që ju të vendosni përmbushjen e objektivave të arritshme, jo vetëm për veten tuaj por edhe të tjerët.

Continue Reading

Lajmet kryesore

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Published

on

By

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Kompania Trim dhe Lum, e cila prej 30 vitesh me sukses operon në biznesin e ndërtimit dhe patundshmërisë, së fundmi vjen me projekt të ri dhe shumë interesant në Shkup. Në fazë ndërtimi gjendet Qendra e Biznesit Trim dhe Lum, që paraqet një objekt të kombinuar, hotel dhe qendër komerciale, një risi për tregun vendas.

“Trim & Lum Boutique Hotel” dhe “Trim & Lum Business Center” janë të pozicionuara në bulevardin “8 Shtatori”, në Komunën e Karposhit. Lidhjet mes bulevardeve “8 Shtatori” dhe “Nikolla Karev”, afërsia me rrugën magjistrale (rruga e Kaçanikut) që lidh Shkupin me Republikën e Kosovës, afërsia me rrjedhën e lumit Vardar, Parkun e Qytetit, spitalet dhe qendrave sportive, e bën këtë objekt edhe më atraktiv dhe të kapshëm për qytetarët dhe sektorin e biznesit.

Continue Reading

Lifestyle

S’ka krizë: Shqiptarët në një dasmë hedhin para me thes (Video)

Published

on

By

Jemi në sezonin e dasmave, të cilat janë shtuar pas pandemisë për shkak të bllokimit disa mujor. Një video e shpërndarë së fundmi nga një dasmë në Lezhë është bërë virale për shkak të sasisë së madhe të parave që hidhen aty.

Siç duket edhe nga planet, disa djem janë të ulur në një tavolinë duke pirë birra dhe kënduar “Mirdita ka djem azgana..”, ndërkohë që dy të tjerë hedhin para nga sipër, tjë cilat nxirren nga një thes i zi. Prerjet janë kryesisht 20 euro dhe nga një përllogaritje e përafërt, bëhet fjalë për rreth 50 mijë euro.

Continue Reading

Lifestyle

I burgosuri kërkon t’i shtyhet ekzekutimi deri kur t’ia dhurojë veshkën dikujt

Published

on

By

Një burrë nga Teksasi që do të ekzekutohej në më pak se dy javë, ka kërkuar t’i shtyhet ekzekutimi në mënyrë që të mund t’i dhurojë veshkat.

Ramiro Gonzales, 39 vjeç, i cili do të vdesë nga injeksionin vdekjeprurës më 13 korrik, ka paraqitur kërkesa zyrtare për të shtyrë ekzekutimin e tij në mënyrë që të mund të sigurojë dhurimin e veshkës për dikë që ka nevojë urgjente për transplant, shkroi të martën The Guardian.

“Si mund ta kthej jetën – mendoj se kjo mund të jetë ndoshta një nga gjërat më të afërta për ta bërë këtë,” tha Gonzales.

Avokatët e Gonzalesit kërkuan një pushim prej 30 ditësh nga guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, dhe një pezullim të veçantë 180-ditor nga bordi i faljeve dhe lirimeve me kusht të Teksasit, duke përmendur dhurimin e veshkave.

Gonzalez ka gjithashtu një grup të rrallë gjaku, i cili mund të ndihmojë ata që kanë vështirësi të gjejnë organin e përshtatshëm.

Departamenti i Drejtësisë Penale në Teksas i lejon njerëzit e burgosur të dhurojnë organe.

Gonzales po vuan dënimin me vdekje pasi qëlloi për vdekje 18-vjeçarin Bridget Townsend, 18 vjeç më 2001.

Continue Reading

Aktuale