Connect with us

Lifestyle

5 rregulla të gjuhës së trupit që do t’ju ndihmojnë t’i besoni dikujt apo jo

Published

on

Nuk është gjithmonë e lehtë të kontrollosh mesazhet që mbart trupi ynë, por është e rëndësishme të arrish të dallosh disa shenja, veçanërisht nëse do të “peshosh” besimin.

Këtu janë 5 rregullat bazë të gjuhës së trupit që do t’ju ndihmojnë t’i besoni dikujt apo jo.

Ai shmang kontaktin me sy ose i fërkon sytë që të mos duken të dyshimtë

Një vështrim që ndryshon drejtimin nuk është gjithmonë një shenjë se dikush po gënjen. Por nëse vëreni se personi vazhdimisht shikon larg nga ju (shpesh në këndin e sipërm të majtë ose të djathtë të syve të tij), atëherë ai mund të gënjejë. Megjithatë, mos e ngatërroni shikimin poshtë me shikimin e zhdrejtë. Njerëzit zakonisht shikojnë poshtë kur përpiqen të kujtojnë diçka. Ju mund t’u bëni atyre pyetje dhe t’u kërkoni të ndryshojnë historinë e tyre për të parë nëse gënjejnë.

Ai është gjithmonë në telefon për të mos folur

Nëse i shihni sytë e dikujt të ngjitur në ekran gjatë gjithë ditës, kjo mund të tregojë se ai ka frikë të flasë me ju ose shqetësohet se mesazhet nga një person tjetër mund të shfaqen në çdo kohë. Mund të jetë zhgënjyese nëse partneri ose i dashuri juaj befas i bie në zakon. Për shembull, nëse ai ka vështirësi të bisedojë gjatë vakteve dhe e kalon kohën duke parë vazhdimisht sinjalizimet e celularit, përpiquni të mbani shënim se çfarë po bën dhe pyesni nëse ka nevojë.

Mbyllja e shpejtë e syve mund të tregojë se ata janë të shqetësuar

Është e natyrshme hapja dhe mbyllja e tyre, por kushtojini vëmendje nëse e bën shumë apo pak. Tërheqja e rrallë e syrit tregon se personi po përpiqet të pretendojë të jetë dikush që nuk është. Nëse është një interes jo i vërtetë në bisedë, jini të vetëdijshëm për këtë sjellje kur bisedoni me të tjerët.

Ai i ka duart dhe këmbët të kryqëzuara për të tërhequr vëmendjen te vetja

55% e bisedës sonë është joverbale dhe duart dhe këmbët janë pjesë e madhe e saj. Kryqëzimi i duarve mund të nënkuptojë mbrojtje ose vetëmbrojtje, ndërsa këmbët e kryqëzuara mund të tregojnë siklet me dikë. Lëvizjet si hapja e tepërt e krahëve gjithashtu mund ta bëjnë një person të duket më manipulues dhe imponues. Njerëzit shpesh e përdorin pa dashje këtë gjuhë të trupit për të shpërqendruar veten.

Zëri i tij dridhet ndërsa ju flet

Kushtojini vëmendje ndryshimit të zërit gjatë bisedave. Gënjeshtarët shpesh e ndryshojnë zërin e tyre me një ton më të lartë se njerëzit e ndershëm. Megjithëse një ton i lartë ose një zë që dridhet nuk garanton që dikush po gënjen, një zë i lartë i kombinuar me shenja të tjera paralajmëruese të gjuhës së trupit mund t’ju ndihmojë të vendosni nëse do t’i besoni dikujt apo jo.

Continue Reading

Lajmet kryesore

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Published

on

By

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Kompania Trim dhe Lum, e cila prej 30 vitesh me sukses operon në biznesin e ndërtimit dhe patundshmërisë, së fundmi vjen me projekt të ri dhe shumë interesant në Shkup. Në fazë ndërtimi gjendet Qendra e Biznesit Trim dhe Lum, që paraqet një objekt të kombinuar, hotel dhe qendër komerciale, një risi për tregun vendas.

“Trim & Lum Boutique Hotel” dhe “Trim & Lum Business Center” janë të pozicionuara në bulevardin “8 Shtatori”, në Komunën e Karposhit. Lidhjet mes bulevardeve “8 Shtatori” dhe “Nikolla Karev”, afërsia me rrugën magjistrale (rruga e Kaçanikut) që lidh Shkupin me Republikën e Kosovës, afërsia me rrjedhën e lumit Vardar, Parkun e Qytetit, spitalet dhe qendrave sportive, e bën këtë objekt edhe më atraktiv dhe të kapshëm për qytetarët dhe sektorin e biznesit.

Continue Reading

Lifestyle

S’ka krizë: Shqiptarët në një dasmë hedhin para me thes (Video)

Published

on

By

Jemi në sezonin e dasmave, të cilat janë shtuar pas pandemisë për shkak të bllokimit disa mujor. Një video e shpërndarë së fundmi nga një dasmë në Lezhë është bërë virale për shkak të sasisë së madhe të parave që hidhen aty.

Siç duket edhe nga planet, disa djem janë të ulur në një tavolinë duke pirë birra dhe kënduar “Mirdita ka djem azgana..”, ndërkohë që dy të tjerë hedhin para nga sipër, tjë cilat nxirren nga një thes i zi. Prerjet janë kryesisht 20 euro dhe nga një përllogaritje e përafërt, bëhet fjalë për rreth 50 mijë euro.

Continue Reading

Lifestyle

I burgosuri kërkon t’i shtyhet ekzekutimi deri kur t’ia dhurojë veshkën dikujt

Published

on

By

Një burrë nga Teksasi që do të ekzekutohej në më pak se dy javë, ka kërkuar t’i shtyhet ekzekutimi në mënyrë që të mund t’i dhurojë veshkat.

Ramiro Gonzales, 39 vjeç, i cili do të vdesë nga injeksionin vdekjeprurës më 13 korrik, ka paraqitur kërkesa zyrtare për të shtyrë ekzekutimin e tij në mënyrë që të mund të sigurojë dhurimin e veshkës për dikë që ka nevojë urgjente për transplant, shkroi të martën The Guardian.

“Si mund ta kthej jetën – mendoj se kjo mund të jetë ndoshta një nga gjërat më të afërta për ta bërë këtë,” tha Gonzales.

Avokatët e Gonzalesit kërkuan një pushim prej 30 ditësh nga guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, dhe një pezullim të veçantë 180-ditor nga bordi i faljeve dhe lirimeve me kusht të Teksasit, duke përmendur dhurimin e veshkave.

Gonzalez ka gjithashtu një grup të rrallë gjaku, i cili mund të ndihmojë ata që kanë vështirësi të gjejnë organin e përshtatshëm.

Departamenti i Drejtësisë Penale në Teksas i lejon njerëzit e burgosur të dhurojnë organe.

Gonzales po vuan dënimin me vdekje pasi qëlloi për vdekje 18-vjeçarin Bridget Townsend, 18 vjeç më 2001.

Continue Reading

Aktuale