Connect with us

Lajme

Komisioni anti-korrupsion/Drejtoria e Policisë Financiare ta zgjerojë hetimin kundër ish-ministrit të BDI-së Suhejl Fazliu

Published

on

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) sot në mbledhje propozoi që Drejtoria e Policisë Financiare ta zgjerojë hetimin penal kundër ish-ministrit të Vetëqeverisjes Lokale, Suhejl Fazliu për keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Siç shpjegoi anëtari i KSHPK-së, Nuri Bajrami, lënda është formuar me iniciativë të tij, gjegjësisht pas zërave në media kundër ish-ministrit të Vetëqeverisjes Lokale, Suhejl Fazliu i cili gjatë formimit të lëndës ende e ka kryer funksionin ministër. Suhejl Fazliu e kryente funksionin ministër prej 1 qershor 2017 deri më 26 qershor 2019.

“Në zërat e dëgjuar në media, atëherë, janë numëruar disa keqpërdorime të pozitës zyrtare, si dhe punë të pandërgjegjshme nga ana e ministrit dhe personave të tjerë zyrtarë nga kjo Ministri përmes shfrytëzimit të veturave zyrtare për qëllime private, ndërsa në shpenzim të buxhetit të institucionit, me çka një nga personat e angazhuar e ka keqpërdorur ndriçimin për shmangie të pagesës së taksës rrugore në aksin rrugor Shkup – Gostivar – Shkup, ndërsa siç publikoi Infomaks, Fazliu e ka punësuar të gjithë familjen e afërt në funksione të larta në Ministri”, sqaroi Bajrami.

Për shkak të kontrollit të gjetjeve dhe konfirmimit të situatës faktike, KSHPK ka dorëzuar kërkesë për grumbullimin e të dhënave dhe informacioneve në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale, megjithatë të dhënat e dorëzuara nga ana e Ministrisë ishin jo të plota, gjegjësisht nuk ishin dorëzuar kopje të pagesave. Nga Ministria, më vonë, ishte dërguar letër me të cilën e kanë njoftuar KSHPK se nuk ekziston dokumentacion i dyshimtë të cilin do ta dorëzonin.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale