Connect with us

Bota

Banorët e rajonit rebel ukrainas mund t’i bashkohen ushtrisë ruse

Published

on

Banorët e rajonit rebel ukrainas mund t’i bashkohen ushtrisë ruse

Një ligjvënës rus po inkurajon banorët e zonave të kontrolluara nga rebelët e Ukrainës që t’i bashkohen ushtrisë ruse, një shenjë se Moska po vazhdon të përpiqet t’i integrojë këto territore sa më shumë që të jetë e mundur mes frikës së Perëndimit se Rusia po planifikon të pushtojë Ukrainën.

Viktor Vodolatsky tha të shtunën se banorët e rajoneve të kontrolluara nga rebelët e mbështetur nga Rusia që nga viti 2014 u druhen sulmeve nga forcat ukrainase duke shtuar se ata që kanë pasaporta ruse do të mirëpriten në ushtri.

“Nëse qytetarët rusë që banojnë në këto territore duan të bashkohen me Forcat e Armatosura ruse, komisariati ushtarak rajonal i Rostovit do t’i regjistrojë ata“, i tha agjencisë shtetërore të lajmeve Tass zoti Vodolatsky, nënkryetar i komisionit parlamentar për Marrëdhëniet me Fqinjët.

Rusia u ka dhënë pasaporta më shumë se 500,000 banorëve që jetojnë në këtë rajon. Zoti Vodolatsky tha se rekrutët do të shërbenin në Rusi, por kjo e lë të hapur mundësinë që ata të mund t’i bashkohen çdo force pushtuese në të ardhmen.

Rusia ka grumbulluar rreth 100,000 trupa pranë kufirit me Ukrainën. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha të premten se presidenti Vladimir Putin mund të përdorë çdo anëtar të mbi 100,000 trupave ushtarake për të kapur qytete e pjesë të rëndësishme të Ukrainës apo për të kryer akte provokuese politike.

Rusia mohon se po planifikon të pushtojë Ukrainën. Moska ka kërkuar që NATO të tërheqë trupat Evropa Lindore si dhe që të garantojë se Kievi nuk do të bëhet kurrë pjesë e kësaj aleance.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO i hodhën poshtë zyrtarisht këto kërkesa këtë javë, por Uashingtoni parashtroi fushat ku diskutimet janë të mundshme, duke ofruar shpresë se mund të gjendet një mënyrë për të shmangur luftën.

Presidenti rus nuk ka bërë asnjë koment publik në lidhje me përgjigjen perëndimore, por ministri i Jashtëm Sergey Lavrov tha se përgjigjja e Perëndimit lë pak mundësi për arritjen e një marrëveshjeje.

Një zyrtar i lartë në administratën e Presidentit Joe Biden tha se Uashingtoni mirëprit komentet e Lavrov se Rusia nuk dëshiron luftë, por kjo siç tha ai duhet të mbështetet me veprime.

Uashingtoni e ka paralajmëruar Moskën për sanksione shkatërruese nëse pushton Ukrainën, sanksione që do të vendosnin në shënjestër zyrtarë të lartë rusë dhe sektorët kryesorë të ekonomisë së këtij vendi. Zoti Lavrov tha se Moska e ka paralajmëruar Uashingtonin se sanksionet do të çonin në një ndërprerje të plotë të marrëdhënieve./VOA

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale