Connect with us

Lajme

Vdekja e Rexhail Qerimit vazhdimësi e padrejtësive që i kanë ndodhur shqiptarëve gjatë qeverisjes së BDI-së

Published

on

Me gjashtë rreshta ngushëllim në Fejsbuk kreu i BDI-së Ali Ahmeti i dha lamtumirën e fundit ish bashkëluftëtarit të UÇK-së, Rexhail Qerimi i dënuar me burg të përjetshëm në rastin “Alfa”. Ahmeti në ngushëllimin e tij të pranon se ky rast ka ngritur dyshime në opinion dhe se rigjykimi kërkohet me të drejtë. Vdekjen e Qerimit, kreu i BDI-së e cilësoi si ikje para kohe pa e pritur përballjen e re me drejtësinë. Por, sa ka bërë BDI-ja për zbardhjen e këtij rasti, kur dihet fakti se kjo parti përveç se është në pushtet që nga vitit 2008, ajo deri më sot në dikasterin e Drejtësisë është përfaqësuar me njeriun e parë dhe të dytë, shkruan Alsat.

Ibrahim Ibrahimi, Zëvendësministër i Drejtësisë nga radhët e BDI-së në kohën kur ndodhi rasti “Alfa”, përkatësisht 26 nëntor 2008. Në kohën e Ibrahimit ishte sjell edhe vendimi i plotfuqishëm gjyqësor në shkallën e parë dhe i njëjti vendim ishte konfirmuar edhe nga Apeli më 25 nëntor 2010.

Blerim Bexheti, Ministër i Drejtësisë nga radhët e BDI-së në kohën e të cilit Gjykata Supreme vulosi vendimin e Penales dhe Apelit, respektivisht më 14 qershor 2011.

Adnan Jashari, Ministër i Drejtësisë nga radhët e BDI-së, në kohën kur i dënuari në arrati për këtë rast Almir Derplanini u ekstradua për të vuajtur dënimin me burg të përjetshëm. Pas tij erdhi ministër Valdet Xhaferi i cili aktualisht është drejtor në Byronë për ekspertizë gjyqësore, aty nga ku duhet të dal mendimi nëse ekspertiza për rastin “Alfa” pranohet ose jo si në përputhje me Ligjin e procedurës penale.

Bilent Saliji, Ministër i Drejtësisë nga radhët e BDI-së në kohën kur mbrojtja në rastin “Alfa” i kishte kërkuar ndihmë që përmes ish Prokurorisë Speciale Publike të mundësohet qasja deri tek përgjimet që posedon ish organi special i akuzës për të parë nëse ekzistojnë prova që dëshmojnë pafajësinë e të dënuarve.

Agim Nuhiu, zëvendësministër i Drejtësisë nga radhët e BDI-së në mandatin e fundit të Qeverisë ku edhe vazhdon të mbetet në atë pozicion edhe pas rikonstruimit të Qeverisë. Edhe pse disa herë është prononcuar se ekspertiza e ofruar është në përputhje me Ligjin për ekspertizë, nisma e Nuhiut për të propozuar Ligj për rivlerësimin e fakteve dhe provave të përdorura në procedurë gjyqësore, mundësi kjo e cila i hapte dyert pikërisht rastit “Alfa” ngeci në Kuvend në fazën e parë.

Të gjitha periudhat e lartpërmendura korrespondojnë me kërkesat e të dënuarve dhe familjarëve të rastit “Alfa” për drejtësi. Por deri më sot, as në fazat kur është negociuar për shumicë të re parlamentare nga viti 2008 e këtej, ky rast nuk ishte pjesë e prioriteteve të BDI-së. Eksponentë të tjerë të partisë së Ali Ahmetit gjatë fushatave zgjedhore gjithë i kanë premtuar zbardhjen e rastit familjes Qerimi dhe asaj Islami, por ky premtim është shuar në ditën kur janë formuar qeveritë.

Por qytetarët syçelë nuk e lanë pa i kujtuar Ahmetit në profilin e tij në Facebook se vdekja e Rexhail Qerimit është vazhdimësi e padrejtësive që i kanë ndodhur shqiptarëve gjatë qeverisjes së tij. Në disa komente u përmend loti i nënave shqiptare dhe burgjet e mbushura me njerëz të pafajshëm dhe ish bashkëluftëtarë të UÇK-së./Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale