Connect with us

Komente

Omer Ajdini: Funksionarët e BDI nga Likova, asnjë fjalë të vetme ngushëllimi për Rexhail Qerimin

Published

on

Omer Ajdini, kryetar i forumit rinor të Aleancës për Shqiptarët ka reaguar përmes një shkrimi në facebook pas ceremonisë së varrosjes së të burgosurit të rastit “Alfa” Rexhail Qerimi, përcjell in7

Ajdini shkruan se një banor të komunës së Likovës e varrosëm sot i cili vdiq duke u mbajtur padrejtësisht në burg nga ky sistem i padrejtësisë ndërsa funksionarët e BDI nga Likova, asnjë fjalë të vetme ngushëllimi për Rexhail Qerimin.

Postimi i plotë:

Ne sot vorrosëm një banor të komunës së Likovës i cili vdiq duke u mbajtur padrejtësisht në burg nga ky sistem i padrejtësisë, ndërsa këto janë përfaqësuesit kryesorë të komunës tonë në këtë shtet, nga të cilët ASNJËRI sot nuk e tha as edhe një fjalë të vetme ngushëllimi për familjen e Rexhail Qerimit dhe për banorët e komunë tonë të cilët u tronditën nga kjo ngjarje! Asnjë fjalë sot, si asnjë fjalë gjatë gjithë këtyre viteve që Rexhaili mbahej në burg padrejtësisht!!

Sadulla Duraku në 20 vitet e fundit ka qenë njeriu më me ndikim në komunën tonë, dhe sot një banor i komunës së tij varroset nga vdekja në burg dhe ai nuk gjen kohë as edhe për 1 fjalë të vetme ngushëllimi. 20 vite pushtet absolut, 13 vite kohë për ndërhyrje dhe sot sikur për rresht 13 vite asnjë fjalë për një të ndjerë. A e pranoi fajin dhe nuk pati guxim të kërkoj falje, apo edhe sot si gjithmonë nuk i interesoi çfarë ndodhi me vëllezërit e tij?! Cila është unë nuk e di, por njëra duhet të jetë e vërteta!
Erkan Arifi për çdo ditë poston mesatarisht nga 2.5 postime, ndërsa sot nuk e pa të arsyeshme ta thotë ASNJË fjalë të vetme për Rexhailin. A nuk vlenë jeta e Rexhailit sa një rrugë e shtruar me begatonka që të shprehet të paktën një fjalë ngushëllimi për familjen?! Apo edhe ai sikur gjithë të tjerët e dinte dhe e pranoi fajin dhe nuk pati guxim ta thotë as edhe një fjalë të vetme?!
Arbër Ademi gjatë gjithë këtyre viteve për çdo ditë ka kaluar para shtëpisë së Rexhail Qerimit meqë vie nga i njëjti fshat, dhe për 14 vite asnjëherë nuk mori guximin që ta thotë 1 fjalë të vetme në parlament për bashkëfshatarin e tij që dergjej në burg padrejtësisht. Si do të kalosh pranë dyerve të familjes së Rexhailit nga sot e tutje kur as një fjalë të vetme nuk e the sot për vëllaun tënd që të vdiq në burg?! Mos qofsha në lëkurën tënde!

Rexhail Ismaili poashtu përfaqësoi komunën e Likovës në parlament për shumë vite, dhe pati guxim që të rrihej pa kurfar turpi në parlament me vllaun e tij, por kurr nuk pati guxim t’i pyes institucionet e këtij shteti pse e mbanin në burg bashkëfshatarin e tij padrejtësisht. Ai kishte grushta për vëllaun në parlament, por nuk kishte dëshirë ta nxirrte një vlla tjetër nga burgu ku mbahej padrejtësisht, dhe sikur 14 vitet e kaluara edhe sot nuk e tha asnjë fjalë të vetme për Rexhailin që e vorrosëm në varrezat e fshatit të tij!

Berat Ajdari i bëri më shumë se 1 vit që kur u bë deputet, dhe asnjëherë nuk u kujtua ta thotë një fjalë të vetme për bashkëluftëtarin e tij të cilin ja kishin dënuar padrejtësisht. Berat, po të kishe pasur nevojë për Rexhailin në luftë jam i bindur që ai në zjarr do të kishte hyrë e s’do të kishte lënë të vetëm, por ti lëre që e le atë të vetëm të vdes në duart e sistemit të padrejtë që ti e përkrah, po sot nuk pate guximin ta thuash as edhe një fjalë të vetme ngushëllimi për familjen e tij. Nuk e bën këtë ushtari për ushtarin, vllau për vllaun, dije Berat!

Po çfarë të bëjmë! Këto vëllezër të dashur janë përfaqësuesit e komunës së Likovës të cilët i kemi zgjedhur dhe po i mbajmë në pushtet ne; përfaqësues të cilët në zgjedhje na i shurdhojnë veshët me premtime, e sot (sikur 13 vite deri tani) nuk e thanë asnjë fjalë të vetme kur vorrosëm një vëlla që u mbajt dhe na vdiq në burg padrejtësisht.
Mos mbetshim në duart e tyre sepse fundin dihet si do ta kemi!, ka shkruar Ajdini./in7.tv/

Continue Reading

Komente

“Sela takohet me Ahmetin”, reagon Ilire Dauti: Nuk mund të mbuloni të vërtetën e pastër me foto të rrejshme!

Published

on

Deputetja e ASH-së, Ilirie Dauti, ka reaguar pas publikimit të një fotoje ku supozohej se kryetari i ASH, Ziadin Sela, ishte takuar me Ali Ahmetin.

Përmes një postimi në “Facebook”, Dauti shkruan se fotoja e pubikuar ditën e sotme është një sulm, për ta lënë në hije intervistën dhe deklaratat e forta të bëra mbrëmjen e djeshme nga Sela në Tv21.

Sipas Dautit me foto të rrejshme nuk mund të mbulohet e vërteta e pastër, mirëpo BDI nuk e di se çfarë është besnikëria.

“E kuptojmë dëshirën dhe nevojën e disa oponentëve për të “bërë foto” me kryetarin tonë, z. Ziadin Sela, veçanërisht pas paraqitjes së shkëlqyeshme në debatin e mbrëmshëm. Por, fotot e rrejshme nuk mund të mbulojnë të vërtetën e pastër.

P.S. Madje ku din BDI- ja çka është besnikëria!”, shkruan Dauti.

Continue Reading

Komente

Haraçina e diskriminuar së fundmi edhe e mashtruar!

Published

on

Shkruan: Mr. Driton NEBIU

“U tha, u bë”… thonin para do kohe, “u tha e asgjë nuk u bë” po e dëshmon kjo kohë.
Të gjithë ne e kemi të qartë se premtimet parazgjedhore të kryetarit të Komunës ishin vetëm një mashtrim i radhës i tij dhe i strukturës që përfaqëson.

Çdo herë kur ndokush përmend menaxhimin me përgjegjësi, ashtu siç po pretendon pushteti, asocimi i parë që na del para sysh është përgjegjësia për fjalët e thëna dhe punët e bëra. Në rastet kur ndokush nuk i realizon ato që ka premtuar, realisht duhet të japë përgjegjësi, në mos më shumë, së paku përgjegjësi morale (poqëse një kategori të tillë mund ta gjesh këtu në mesin tonë). Por, nuk do të ishim ne ata që jemi dhe nuk do të ishim këtu ku jemi sikur të mos bartte askush asnjë përgjegjësi për fjalën e dhënë, apo mashtrimin e thënë.

Nuk janë të largëta kohërat kur ish-drejtori ekonomik i një klinike, duke menduar se menaxhimi me një Drejtori është njejtë sikur edhe menaxhimi me një Komunë u zotua se Haraçina brenda tre muajve të mandatit të tijë, do të ketë ujë të pishëm nga penda e Likovës, madje ishim dëshmitarë edhe të paradimeve dhe vizitave e premtimeve të funksionarëve të ndryshëm partiak që bindnin popullatën, apo më mirë thënë, gënjenin në sy ata se gjithçka është gati për të sjellë ujin, vetëm duhet vota për të zgjedhur ish-drejtorin ekonimik të klinikës për kryetar Komune. Dhe ja kaluan sa e sa muaj e në Haraçinë ende nuk po rrjedh as edhe një pikë uji nga Penda e Likovës, nëse nuk llogariten të reshurat eventuale atmosferike, që ndonjëherë edhe vijnë nga ana e Likovës.
U premtuan terene sportive e vende për rekreim, e ish-drejtori ekonimik i një klinike, aktualisht kryetar komune fillimisht kishte brengë se ku të ulet, pasiqë mbeti edhe pa kolltuk, e që më pas të realizojë edhe disa takime “të rëndësisë së veçantë”, së fundmi, me rektorin e Univeristetit për Turizëm dhe Menaxhment në Shkup, kur kemi parasysh se Haraçina si komunë, ka kohë që është shëndrruar në “qendër turistike”, pasiqë u largua nga lista e komunave të deklaruara si “regjioni i krizës”.

Të mos harrojmë pa përmednur edhe të arriturën më të madhe të kryetarit aktual, takimin me zëvendëkryeministrin “e parë” aktual (të vetëdeklaruar e që nuk parashihet në asnjë akt ligjor) e ish-manipuluesin e rastit të Kalasë së Shkupit dhe njëfar drejtuesi i një shoqate të ashtuquajtur joqeveritare që punonte e punoi për qeveri, takim ky që rezultoi me një foto-sesion, sikur ai me përmendorën e Nexhati Agollit, pa harruar edhe takimet tjera “zyrtare” me bashkëpartiakët e tij rastësisht të gjendur në poste të pamerituara.

Koha e pushimeve po afrohet, dhe strukturat e Komunës me në krye kryetarin aktual do të kenë kohë të çlodhen nga “punët” e shumta që “realizuan” dhe sërish të dalin para nesh me premtimet e reja dhe afatet e shumta të prolonguara, me qëllim që prap të na mashtrojnë e të na gënjejnë në sy me afate të reja e premtime boshe. Fundja pasiiviteti i tyre dhe papërgjegjësia për fjalën e dhënë sërisht do të tentohet të mbulohet me gjendjen aktuale në Ukrainë, kontestin me Bullgarinë, klimën në Rusi, e vdekjen e “parë” nga Covid 19 në Korenë e Veriut. Nuk kanë ata turp që nuk e hanë me bukë, po edhe me nga një gotë mbrapa, pavarësisht se edhe ata e dinë se mëkati mund të bëhet në më shumë mënyra, me mendim, me fjalë e me veprim po gjithsesi mëkati më i madhë është me mosveprim e mosrealizim.

Kryetari aktual po bën mëkat me mosveprim, pasiqë nuk po ndihmon bashkëvendasit e tij me ate që është zotuar se do t’a bëjë. Të tillë i ka edhe ata në pushtet qendrorë, nuk dallojnë, jo.
Andaj, të dashurit e mi, mos të habitemi se pse jemi këtu ku jemi. Jemi të fortë e të zotët vetëm me fjalët e thëna, por jo me punët e bëra.

Ndoshta ndokush edhe nuk do të më besojë për këto që po them, por, ju sugjeroj po deshët të vërtetoheni, pyetni bashkëqytetarët apo fqinjët që kemi përreth. Ata më së miri e dinë sa sa ujë e nga e pijnë.

Continue Reading

Komente

Ish kryetari i Ballistëve Krenar Osmani: Armiku ynë i vetëm është sllavi!

Published

on

Pas mbarimit të ndeshjes Shkëndija-Shkupi dhe incidenteve dhe fyerjeve të shumta ka reaguar isha Kapoja e Ballistëve, Krenar Osmani.

Postimi i plotë:

“Asnjëra palë nuk u hakmorrëm për Harun Aliun,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për Almirin,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për Brodecin,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për shqiptarët e Nerezit,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për vrasjen e 2 të rinjëve shqiptarë në Gostivar,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për rastet e montuara politike (Sopoti, Burhan Porojit, Ibrahim Sulejmanit-Mimi, Alfa, Monstra, Kumanova, etj),
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për fyerjet e panumërta që sllavët na i bëjnë në Enciklopedi, në librat shkollorë, në përgjimet e politikanëve sllav….!
Ndërsa tash e sa kohë shqiptari për shqiptarin është shëndruar në ujk.

ARMIKU YNË I VETËM ËSHTË SLLAVI, ASNJË TJETËR!

P.S. Forca dhe madhështia brenda kombit tregohet me pranimin e dallimeve që kemi brenda krahinave, qyteteve dhe bashkëkombasve, me tolerancë dhe me faljen ndaj gabimeve të njëri tjetrit, me mbrojtjen dhe vënien e vetes në shërbim të bashkëkombasit

E refuzoj me gjithë qenien time ofendimin, kanosjen dhe sulmin ndaj çdo shqiptari, ka shkruar Osmani në facebook.

Continue Reading

Aktuale