Connect with us

Lajme

Në Greqi aktive rreth 150.000 raste me Kovid-19

Published

on

Athinë, 28 janar 2022 (MIA) – Rreth 150.000 raste me kovid-19 janë aktive në Greqi, ndërsa në shtatë ditët e fundit numri i vdekjeve është rritur, mesatarisht për 100 në ditë, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Profesoresha Vana Papaevangellu, e cila është edhe anëtare e komisionit të epidemiologëve pranë Ministrisë së Shëndetësisë greke, tha se numri i rasteve aktive nuk ka rënë më gjatë javës së kaluar dhe është ende rreth 150 mijë, ndërsa për numrin e të infektuarve të rinj sqaroi se mesatarja është 18 mijë raste në ditë, duke shtuar se për shkak të stuhisë së borës dhe duke qenë se është ndërprerë plotësisht puna dhe aktivitetet sociale të qytetarëve, në ditët në vijim pritet të zvogëlohen rastet e reja.

Nëse analizojmë të dhënat zyrtare nga Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik të Greqisë, ka një rritje të numrit të vdekjeve, ndërsa në periudhën nga 21 deri më 27 janar janë regjistruar 701 vdekje nga Kovid-19, ndërsa dje u regjistrua një rekord i ri negati për vitin 2022 me 115 të vdekur në 24 orë.

Lidhur me Omikronin, profesoresha Papaevangellu tha se “përderisa hospitalizimet për shkak të Omikronit përbënin vetëm 40 për qind të pranimeve të reja në spital në fillim të këtij muaji, sot tetë nga dhjetë pacientë të shtruar janë me Omikron”.

“Sëmundja e shkaktuar nga varianti Omikron i koronavirusit nuk është një ftohje e zakonshme. Për këtë arsye disa nga bashkëqytetarët tanë, veçanërisht të moshuarit e pavaksinuar, do të sëmuren rëndë dhe do të duhet të trajtohen, por edhe ata do të jenë në rrezik, tha Papaevangellu.

Rreth 5.000 njerëz në të gjithë Greqinë janë shtruar në spital për Kovid-19, ndërsa 85 për qind e shtretërve në njësitë e kujdesit intensiv në spitalet greke janë mbushur.

Continue Reading

Bota

Putin raportohet se është operuar fshehurazi

Published

on

Presidenti rus Vladimir Putin raportohet se së fundi i është nënshtruar një operacioni kirurgjik për të hequr lëngun nga barku mes spekulimeve në rritje se shëndeti po i përkeqësohet, shkruan në një llogari anti-Kremlin në Telegram.

Putini iu nënshtrua operacionit të enjten mbrëma, i cili zgjati deri të premten në mëngjes, sipas kanalit në Telegram, “General SVR“, i cili pretendohet se drejtohet nga një ish-spiun rus.

Kanali më tej pretendon se operacioni i liderit rus dhe shërimi i mëvonshëm u mbuluan të nesërmen duke përdorur teknologjinë “deepfake” për të simuluar praninë në videot e një takimi të planifikuar të këshillit të sigurisë së Rusisë, raporton nypost.

Kanali pretendoi javën e kaluar se presidenti rus kishte regjistruar paraprakisht pamjet në një përpjekje për të mbuluar operacionet e ardhshme dhe po planifikonte të përdorte dyshe trupore nëse ishte e nevojshme.

Në prill, gazeta investigative ruse “The Project” raportoi se Putini ishte vizituar rregullisht nga një onkolog dhe spekuloi se lideri vuante nga kanceri i tiroides.

Raporti përfshinte gjithashtu një listë të sëmundjeve të tjera me të cilat përballej rusi, nga lëndimet e hokejit deri te dhimbja e shpinës nga një incident me kuaj.Sipas raportit, Putin thuhet se lahet me gjak të nxjerrë nga brirët e drerit, të cilat janë prerë ndërsa janë duke u rritur dhe janë me gjak të freskët. “Banjat e pështira me brirë” janë një terapi alternative në rajonin Altai të Rusisë, i cili kufizohet me Kazakistanin dhe Mongolinë.

Besimtarët thonë se banjat përmirësojnë sistemin kardiovaskular dhe rinovojnë lëkurën.Spekulimet rreth shëndetit të liderit kanë vazhduar teksa ai shihet mbajtur distancë me vartësit e tij ose duke vepruar në mënyrë të çuditshme gjatë paraqitjeve publike. /Telegrafi

Continue Reading

Lajme

E tmerrshme, në Maqedoni arrestohen dy prindër sepse shitën vajzën e tyre

Published

on

Policia e Maqedonisë ka ngritur padi penale kundër personave E.A. (33) fhe F.B. (38), si dhe një shtetasi belg ne iniciale L.D.S. (38), nën akuzën për tregti me fëmijë nën moshë 14 vjeçare.

EA dhe FB, burrë e grua me qëndrim të përkohshëm në Strugë dhe prind të vajzës kanë bë marrëveshje me shtetasin belg për martesë të detyrueshme të vajzës së tyre. Sipas MPB, për këtë shtetasi belg u ka paguar 2.500 euro dhe disa herë u ka dërguar para përmes Western Union.

Qëllimi i tij ka qenë të rregullojë dokumentacionet e vajzës dhe ta marë në Belgjikē për të bashkëjetuar.

Prindët e vajzës janë arrestuar më 16 maj, pasi është bastisur vendqëndrimi i tyre dhe janë siguruar dëshmi për veprën, kurse shtetasi belg është arrestuar në aeroportin e Shkupit.

Continue Reading

Lajme

Vazhdon shembja e gurëve në afërsi të kufirit me Kosovën

Published

on

Në mesditën e së martes janë shembur disa gurë të mëdhenj pranë pikëkalimit kufitar mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, në Bllacë.

Si pasojë, rruga kryesore është bllokuar dhe automjetet janë detyruar të gjejnë rrugë alternative për qarkullim.

Mirëpo, shembja e gurëve ka vazhduar edhe më tej.

Ndryshe, gjatë ditës nga Ministria e Infrastrukturës kanë deklaruar se kjo pjesë gjendet në Maqedoninë e Veriut.

“Sipas informacioneve tona, kjo rrëshqitje është në pjesën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sidoqoftë. Menaxheri rajonal është atje dhe presim konfirmimin e tij”, thanë nga MI.

Continue Reading

Aktuale