Connect with us

Lajme

Mot me diell dhe pak më i ngrohtë, me erë të lehtë

Published

on

Shkup, 28 janar 2022 (MIA) – Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri mesatare dhe pak më i ngrohtë, pasdite me vranësira të shtuara nga perëndimi. Nga fundi i ditës dhe gjatë natës, kryesisht në pjesët perëndimore do të ketë reshje lokale bore, e herë pas here në vendet më të ulëta reshjet do të fillojnë si reshje të kohëpaskohshme të shiut që mund të ngrijnë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga perëndimi në veriperëndim. Temperaturat minimale do të lëvizin në intervalin -9 deri në -1, ndërsa maksimalja do të lëvizë nga 3 deri në 12 gradë.

Në Shkup me diell me vranësira të vogla deri mesatare. Pasdite vranësirat do të rriten dhe në fund të ditës do të ketë reshje të shkurtra shiu, të cilat vende-vende mund të ngrijnë dhe të cilat në pjesët më të larta do të jetë reshje të borës. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriore. Temperatura minimale do të zbresë deri në -6, ndërsa ajo maksimale do të arrijë në 8 gradë.

Nga fundi i ditës në pjesën perëndimore, ndërsa të shtunën kryesisht në mëngjes në pjesët veriore do të ketë reshje lokale bore. Të shtunën do të fryjë erë e fortë veriore e cila do të ulë sërish temperaturën ditore. Të martën pritet një valë e re e lagësht, me reshje shiu dhe bore.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës në Gostivar kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.

Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale