Connect with us

Lajme

Mediat malazeze: Kisha serbe dhe shërbimi sekret BIA, aksion për të ndaluar zgjedhjen e Abazoviqit kryeministër

Published

on

Mediat malazeze bëjnë të ditur se ka një aksion të përbashkët të Kishës Ortodokse serbe, shërbimit sekret serb BIA dhe atij malazez ANB, që janë koordinuar për të ndaluar me të gjitha mjetet rrëzimin e qeverisë së Zdravko Krivokapiçit dhe emërimin e Dritan Abazoviqit si kryeministër.

Gazeta më e madhe në Mal të Zi, ‘Pobjeda’ shkruan në kryetartikullin e saj se në një mbledhje të fshehtë në ndërtesën e Qeverisë të dielën në mbrëmje, është marrë një vendim strategjik për mënyrën e veprimit të mëtejshëm: ngritja e logjistikës mediatike për të shoqëruar tubimet protestuese, përfshirja e drejtpërdrejtë e kishës serbe në sulmet ndaj pakicave dhe mbrojtja e Qeverisë së Krivokapiçit e ndihma e dërguar nga strukturat e inteligjencës në Beograd.

‘Pobjeda’ bën të ditur, se që nga dita kur 31 deputetë dorëzuan në Kuvend nismën për votëbesimin e Qeverisë së Malit të Zi, kryeministri Zdravko Krivokapiç me ministra besnikë, nisi – përmes kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi dhe ekstremistit Predrag Leçiç, me mbështetjen logjistike të shërbimit sekret malazez ANB-së dhe pjesës së BIA-s serbe – një veprim gjithëpërfshirës për të parandaluar rënien e qeverisë më 4 shkurt, në çfarëdo mënyre, institucionalisht ose me presionin e rrugës.

Sipas informacioneve të ‘Pobjeda’, aksioni është projektuar në tre drejtime dhe ka kontraktorë të shumtë.

Detyra parësore ishte mobilizimi dhe organizimi i protestave masive në disa qytete malazeze sa më shpejt të jetë e mundur, për të krijuar presion mbi URA-n dhe partisë ‘Popullore Socialiste’, e cila gjithsesi përkrah pavarësinë e Malit të Zi dhe ka ndërmarrë një aksion të fortë për ta rrëzuar qeverinë aktuale.

Dy tubimet e para para selisë së qeverisë malazeze nuk ishin shenjë suksesi. Zhurma e disa qindra demonstruesve dhe e disa deputetëve të mazhorancës, të udhëhequr nga populistët e priftit të kishës serbe Mijajlo Backoviç, nga shoqatat dhe organizatat ekstremiste serbe “Miholjski zbor” dhe vëllazëria “Tvrdosh”, dukej më shumë si tubime të krahut të djathtë radikal.

Hedhja e fletëpalosjeve me karikaturat e drejtuesve të URA dhe socialistëve popullorë që dikur janë udhëhequr nga Momir Bullatoviç me mbishkrimet “Tradhtia”, nuk shkaktoi ndonjë efekt të madh.

Prandaj, me mbështetjen e ekipit të Dejan Vukshiçit nga shërbimi sekret i Malit të Zi, njerëzit e Krivokapiçit ndryshuan plan.

Ndonëse gjuha e urrejtjes e drejtuar kundër malazezëve, boshnjakëve, myslimanëve dhe shqiptarëve shkaktoi gëzimin e shovinistëve të mbledhur në shesh, kjo taktikë rezultoi një veprim kundërproduktiv.

Kjo u pa në reagimin e shpejtë të përfaqësuesve kryesorë të bashkësisë ndërkombëtare, të cilët përmes një deklarate të Ambasadës së SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe delegacionit të BE-së në Podgoricë, dërguan mesazhin se gjuha e urrejtjes dhe fyerjet ndaj pakicave nuk përkojnë në standardet demokratike.

Pas kësaj, ndryshoi plani i “revolucionarëve të rinj”.

Sipas informacioneve të ‘Pobjeda’, mbrëmjen e së dielës në kabinetin e Krivokapiçit në rrugën Karagjorgjeva është mbajtur një mbledhje, e cila për nga përbërja ka qenë e ngjashme me atë pas mesnatës së 5 shtatorit, para zbritjes në fron të kreut të Kishës Ortodokse serbe në Mal të Zi, Joanikije Miqoviç në Cetinje. I cili u dërgua atje me kallashikovët e forcave speciale të policisë malazeze.

Edhe përbërja ishte e ngjashme, vetëm se përveç kryeministrit Krivokapiq, drejtorit të ANB-së Vukshiç, ministrave Milojko Spajiç dhe Jakov Milatoviç, Olivera Injac, Vesna Bratiç, deputetit Marko Milaçiç dhe gruas së tij Zhana, në “shtabin operativ” ishin edhe njerëz nga Serbia.

Në këtë mbledhje, siç thekson ‘Pobjeda’, u mor një vendim strategjik se si do të vazhdohej ngritja e logjistikës mediatike për të shoqëruar tubimet protestuese, përfshirja e drejtpërdrejtë e kishës serbe në sulmet ndaj pakicave dhe mbrojtja e qeverisë së Krivokapiçit.

Njerëzit në mbledhje kërkuan ndërhyrjen direkte të spinazhit serb, përkatësisht strukturave diversioniste.

Mediat malazeze, raportuan të hënën se një person i paidentifikuar me dy shoqërues, po ashtu të panjohur, ka hyrë në ndërtesën e Qeverisë dhe ka qëndruar gjatë në zyrën e Krivokapiçit, nën masa të forta sigurie.

Është e vështirë të ruhet fshehtësia në shtetin e vogël të Malit të Zi, veçanërisht kur tensionet janë rritur dhe aleatët e armiqtë po monitorohen nga afër.

Pasditen e së njëjtës ditë, mediat informuan se me ftesë të Krivokapiçit, në Podgoricë ka mbërritur skuadra e Predrag Leçiç, një njeri i specializuar në fushatat mediatike për “goditje poshtë brezit”.

Ndërkaq, qendra shkencore e policisë malazeze për luftën digjitale bënte të ditur se ka pasur një sulm të fortë nga Beogradi.

Leçiç ka qenë aktiv edhe në fushatën elektorale për zgjedhjet e vitit 2021, të cilat u drejtuan faktikisht nga Mitropoliti Amfilohije Radoviq, i cili pak muaj më pas u nda nga jeta si pasojë e Covid- 19.

Mladjan Gjorgjeviç, një tjetër aktor prezent sot në sulmin ndaj Dritan Abazoviq, ka qenë këshilltar i ish-presidentit serb Boris Tadiq dhe më pas ka krijuar marrëdhënie mjaft intensive me shumë politikanë malazezë.

Gjorgjeviç, siç shkruan Portali ‘Analitika’, ishte zëvendësministër në Qeverinë e Vojisllav Koshtunicës, por edhe mik dhe kumbar i Dragan Gjilasit-shefit të opozitës serbe.

Mediat në Serbi e përshkruajnë atë si një të djathtë dhe një “nacionalist të vështirë, një person me lidhje të mira në Rusi dhe pjesë e Kishës Ortodokse Serbe”.

Siç bën të ditur ‘Pobjeda’, nuk është rastësi që papritmas Mitropolia e kryesuar nga Joaknije, edhe pse u betua “se nuk dëshiron të ndërhyjë në politikë”, kundërshtoi drejtpërdrejtë idenë e krijimit të një qeverie të pakicës dhe inkurajoi mbijetesën e Krivokapiçit, duke deklaruar se duhet ruajtur “vullneti i popullit të zgjedhjeve të 30 gushtit”.

Dy ditë më vonë, kryeministri Krivokapiç befas u bë gati për të nënshkruar një marrëveshje themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

Ndërkaq, ‘Pobjeda’ thekson se Krivokapiç ka kërcënuar të gjithë të punësuarit në dogana, polici, apo struktura të tjera qeveritare se nëse mbështesin shkarkimin e tij, ata do të largohen nga puna.

Ndërkaq, të hënën, bordi kryesor i URA i dha mandat të plotë kreut të saj Dritan Abazoviq që të nisë negociatat për formimin e qeverisë së re.

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale