Connect with us

Komente

Edi Rama: Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut nuk janë Shtetformues!

Published

on

Nga Skender Karaçica

Në emisonin politik,,Top Open,,të drejtuar nga Eni Vasili,ku ishte i ftuar kryeministri shqiptar Edi Rama,tema bosht kishte të bëj me aktualitetin në Shqipëri në dritën e mandatit të tretë dhe kahet e zhvillimit të shtetit shqiptar.
Duke folur për çështjen shqiptare në RVM-së,Edi Rama e tha kalimthi se ,,shqiptarët janë shtetformues,,dhe e ardhmja e këtij shteti multietnik,në relacionet sipas projektit tre palësh(Serbi, Shqipëri dhe Maqedonia e Veriut).

Për çështjen shqiptare në RVM-së Tirana zyrtare,nuk e kemi të qartë pse me kaq nguti dhe pa argumente,flasin për shqiptarët në hapësirën etnike se,ata paskëshin marrë avancimin e kodit kushtetues në ,,shtetformues,,(sic!).
Edia Rama,shqiptarët si popull i dytë shumicë,qysh se nga viti 1945 e deri më sot,ata e kanë statusin kushtetues të pakicës kombëtare dhe jo(shtetformues)!

Për informimin e qeverisë shqiptare në Tiranë,me insistimin e Sofjës zyrtare tash e tutje,përmes qeverisë në Shkup, pakica bullgare ka hyrë në Kushtetutën e RVM-së me kodin shtetformues.

Tirana zyrtare e ka të drejtën kushtetuese të flasë e të mbrojë çështjen shqiptare jashtë kufinjve të Shqipërisë,duhet të jetë në dijeni të plotë për pozitën kushtetuese të pakicës kombëtare të shqiptarëve dhe jo shtetformues në RVM-së(sic!).
Për këtë çështje,do të ishte mirë të bisedohet në relacioanet në mes Tiranës dhe Shkupit,kur bashkëpunimi në mes të dyja vendeve po thellohen në të gjitha fushat e jetës.
Çikago,27 janar 2022

Continue Reading

Komente

“Sela takohet me Ahmetin”, reagon Ilire Dauti: Nuk mund të mbuloni të vërtetën e pastër me foto të rrejshme!

Published

on

Deputetja e ASH-së, Ilirie Dauti, ka reaguar pas publikimit të një fotoje ku supozohej se kryetari i ASH, Ziadin Sela, ishte takuar me Ali Ahmetin.

Përmes një postimi në “Facebook”, Dauti shkruan se fotoja e pubikuar ditën e sotme është një sulm, për ta lënë në hije intervistën dhe deklaratat e forta të bëra mbrëmjen e djeshme nga Sela në Tv21.

Sipas Dautit me foto të rrejshme nuk mund të mbulohet e vërteta e pastër, mirëpo BDI nuk e di se çfarë është besnikëria.

“E kuptojmë dëshirën dhe nevojën e disa oponentëve për të “bërë foto” me kryetarin tonë, z. Ziadin Sela, veçanërisht pas paraqitjes së shkëlqyeshme në debatin e mbrëmshëm. Por, fotot e rrejshme nuk mund të mbulojnë të vërtetën e pastër.

P.S. Madje ku din BDI- ja çka është besnikëria!”, shkruan Dauti.

Continue Reading

Komente

Haraçina e diskriminuar së fundmi edhe e mashtruar!

Published

on

Shkruan: Mr. Driton NEBIU

“U tha, u bë”… thonin para do kohe, “u tha e asgjë nuk u bë” po e dëshmon kjo kohë.
Të gjithë ne e kemi të qartë se premtimet parazgjedhore të kryetarit të Komunës ishin vetëm një mashtrim i radhës i tij dhe i strukturës që përfaqëson.

Çdo herë kur ndokush përmend menaxhimin me përgjegjësi, ashtu siç po pretendon pushteti, asocimi i parë që na del para sysh është përgjegjësia për fjalët e thëna dhe punët e bëra. Në rastet kur ndokush nuk i realizon ato që ka premtuar, realisht duhet të japë përgjegjësi, në mos më shumë, së paku përgjegjësi morale (poqëse një kategori të tillë mund ta gjesh këtu në mesin tonë). Por, nuk do të ishim ne ata që jemi dhe nuk do të ishim këtu ku jemi sikur të mos bartte askush asnjë përgjegjësi për fjalën e dhënë, apo mashtrimin e thënë.

Nuk janë të largëta kohërat kur ish-drejtori ekonomik i një klinike, duke menduar se menaxhimi me një Drejtori është njejtë sikur edhe menaxhimi me një Komunë u zotua se Haraçina brenda tre muajve të mandatit të tijë, do të ketë ujë të pishëm nga penda e Likovës, madje ishim dëshmitarë edhe të paradimeve dhe vizitave e premtimeve të funksionarëve të ndryshëm partiak që bindnin popullatën, apo më mirë thënë, gënjenin në sy ata se gjithçka është gati për të sjellë ujin, vetëm duhet vota për të zgjedhur ish-drejtorin ekonimik të klinikës për kryetar Komune. Dhe ja kaluan sa e sa muaj e në Haraçinë ende nuk po rrjedh as edhe një pikë uji nga Penda e Likovës, nëse nuk llogariten të reshurat eventuale atmosferike, që ndonjëherë edhe vijnë nga ana e Likovës.
U premtuan terene sportive e vende për rekreim, e ish-drejtori ekonimik i një klinike, aktualisht kryetar komune fillimisht kishte brengë se ku të ulet, pasiqë mbeti edhe pa kolltuk, e që më pas të realizojë edhe disa takime “të rëndësisë së veçantë”, së fundmi, me rektorin e Univeristetit për Turizëm dhe Menaxhment në Shkup, kur kemi parasysh se Haraçina si komunë, ka kohë që është shëndrruar në “qendër turistike”, pasiqë u largua nga lista e komunave të deklaruara si “regjioni i krizës”.

Të mos harrojmë pa përmednur edhe të arriturën më të madhe të kryetarit aktual, takimin me zëvendëkryeministrin “e parë” aktual (të vetëdeklaruar e që nuk parashihet në asnjë akt ligjor) e ish-manipuluesin e rastit të Kalasë së Shkupit dhe njëfar drejtuesi i një shoqate të ashtuquajtur joqeveritare që punonte e punoi për qeveri, takim ky që rezultoi me një foto-sesion, sikur ai me përmendorën e Nexhati Agollit, pa harruar edhe takimet tjera “zyrtare” me bashkëpartiakët e tij rastësisht të gjendur në poste të pamerituara.

Koha e pushimeve po afrohet, dhe strukturat e Komunës me në krye kryetarin aktual do të kenë kohë të çlodhen nga “punët” e shumta që “realizuan” dhe sërish të dalin para nesh me premtimet e reja dhe afatet e shumta të prolonguara, me qëllim që prap të na mashtrojnë e të na gënjejnë në sy me afate të reja e premtime boshe. Fundja pasiiviteti i tyre dhe papërgjegjësia për fjalën e dhënë sërisht do të tentohet të mbulohet me gjendjen aktuale në Ukrainë, kontestin me Bullgarinë, klimën në Rusi, e vdekjen e “parë” nga Covid 19 në Korenë e Veriut. Nuk kanë ata turp që nuk e hanë me bukë, po edhe me nga një gotë mbrapa, pavarësisht se edhe ata e dinë se mëkati mund të bëhet në më shumë mënyra, me mendim, me fjalë e me veprim po gjithsesi mëkati më i madhë është me mosveprim e mosrealizim.

Kryetari aktual po bën mëkat me mosveprim, pasiqë nuk po ndihmon bashkëvendasit e tij me ate që është zotuar se do t’a bëjë. Të tillë i ka edhe ata në pushtet qendrorë, nuk dallojnë, jo.
Andaj, të dashurit e mi, mos të habitemi se pse jemi këtu ku jemi. Jemi të fortë e të zotët vetëm me fjalët e thëna, por jo me punët e bëra.

Ndoshta ndokush edhe nuk do të më besojë për këto që po them, por, ju sugjeroj po deshët të vërtetoheni, pyetni bashkëqytetarët apo fqinjët që kemi përreth. Ata më së miri e dinë sa sa ujë e nga e pijnë.

Continue Reading

Komente

Ish kryetari i Ballistëve Krenar Osmani: Armiku ynë i vetëm është sllavi!

Published

on

Pas mbarimit të ndeshjes Shkëndija-Shkupi dhe incidenteve dhe fyerjeve të shumta ka reaguar isha Kapoja e Ballistëve, Krenar Osmani.

Postimi i plotë:

“Asnjëra palë nuk u hakmorrëm për Harun Aliun,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për Almirin,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për Brodecin,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për shqiptarët e Nerezit,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për vrasjen e 2 të rinjëve shqiptarë në Gostivar,
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për rastet e montuara politike (Sopoti, Burhan Porojit, Ibrahim Sulejmanit-Mimi, Alfa, Monstra, Kumanova, etj),
asnjëra palë nuk u hakmorrëm për fyerjet e panumërta që sllavët na i bëjnë në Enciklopedi, në librat shkollorë, në përgjimet e politikanëve sllav….!
Ndërsa tash e sa kohë shqiptari për shqiptarin është shëndruar në ujk.

ARMIKU YNË I VETËM ËSHTË SLLAVI, ASNJË TJETËR!

P.S. Forca dhe madhështia brenda kombit tregohet me pranimin e dallimeve që kemi brenda krahinave, qyteteve dhe bashkëkombasve, me tolerancë dhe me faljen ndaj gabimeve të njëri tjetrit, me mbrojtjen dhe vënien e vetes në shërbim të bashkëkombasit

E refuzoj me gjithë qenien time ofendimin, kanosjen dhe sulmin ndaj çdo shqiptari, ka shkruar Osmani në facebook.

Continue Reading

Aktuale