Connect with us

Lajme

Nxënësit nga 1 shkurti në mësim me prani fizike

Published

on

Shkup, 27 janar 2022 (MIA) – Mësimi në arsimin fillor dhe të mesëm do të vazhdojë me prani fizike të nxënësve më 1 shkurt, ka vendosur kështu Qeveria në mbledhjen e djeshme të rregullt në bazë të mendimit të Komisionit për Sëmundje Infektive dhe sipas rekomandimeve të UNICEF-it, njëkohësisht duke bërë thirrje për respektimin dhe zbatimin e vazhdueshëm të protokolleve për mbajtje të mësimit me prani fizike.

Komisioni për Sëmundje Infekive paraprakisht rekomandoi me fillimin e gjysmëvjetorit të dytë të vitit shkollor 2021-2022, mësimi të zhvillohet me prani fizike për të gjithë nxënësit e arsimit fillor dhe të mesëm me respektim të masave dhe protokolleve parandaluese.

“I kemi parasysh edhe thirrjet e UNICEF-it, e cila është për për prani fizike në mësim, ndërsa edhe ne të gjithë, edhe kuadri mësimor, jemi të vetëdijshëm për përfitimet e pranisë fizike në mësim. Dhe sipas të dhënave, në gjysmëvjetorin e parë, kemi pasur një numër të vogël të fëmijëve të infektuar. Vendimi ynë do të ishte i lehtë nëse do të kishim të njëjtin variant nga virusi siç ishte në shtator dhe tetor. Tani ka variant të ri, por edhe kjo nuk do të thotë se fillimi i gjysmëvjetorit të dytë me prani fizike do ta rritë numrin e të infektuarve”, deklaroi dje ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri në vigjilje të vendimit të Qeverisë.

Ai potencoi se kopshtet gjatë gjithë kohës janë të hapura, si dhe që funksionojnë edhe sektore tjera, si dhe është e rëndësishme të respektohen masat shëndetësore. Mbrojtja dhe kujdesi nga KOVID-19, porositi, nuk duhet të mendohet vetëm në shkolla, por e rëndësishme është edhe sjellja jashtë tyre.

Nga UNICEF, njoftuan se janë të inkurajuar nga rekomandimi i Komisionit për Sëmundje Infektive të hapen shkollat për mësim me prani fizike nga 1 shkurti dhe bëri thirrje në solidaritet kombëtar për vazhdim të sigurtë të mësimit me prani fizike gjatë gjithë vitit shkollor. Mendojnë se çdo mbyllje e vazhdueshme e shkollave në nivel shtetëror plotësisht do ta thellojë mësimin e humbur dhe do të vazhdojë negativisht të ndikojë mbi mirëqenien emocionale të fëmijëve.

“Vendimi për t’u hapur shkollat për mësim është i Qeverisë. Jemi të vetëdijshëm se ky vendim shqyrtohet në kontekst të gjendjes epidemiologjike me KOVID-19 dhe kuptimi gjithnjë e më i madh i rreziqeve. Por, gjithashtu duhet të merret parasysh ndikimi i mbylljes së vazhduar të shkollave mbi mësimin dhe mirëqenien e fëmijëve”, deklaroi Patricija Di Xhovani, përfaqësuese e UNICEF-it.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale