Connect with us

Shkupi

Aksidentet fatale: Të dielën protestë në Shkup

Published

on

“T`I JEPET FUND VOZITJES SË SHFRENUAR NËPËR RRUGËT E QYTETEVE”

Të dielën më 30 Janar në Bulevardin “Arradhat Partizane” do të mbahet një protestë paqësore në shenjë revolte ndaj dhunës në trafik dhe mënyrës se si trajtohen këmbësorët dhe të gjithë pjesëmarrësit në trafik, që respektojnë rregullat. Motivi kryesor, sic thuhet në një postim në Facebook të organizatorëve, është tragjedia e fundit më 20 Janar ku shua një jetë e re, u shua shpresa që Viktorija t`i realizojë ëndrrat e saj.

“Qëllimi ynë është që t`i jepet fund vozitjes së shfrenuar nëpër rrugët e vendit dhe ta ngrejmë vetëdijen e pjesëmarrësve në trafik se fëmijtë tanë dhe vetë ne duhet të lëvizim të lirshëm në zonat e këmbësorëve dhe nëpër trotuare, për shkak se janë vendet e vetme ku këmbësorët duhet të ndjehen të lirë”

Ndryshe, disa aksidente me pasoja fatale që ndodhën nëpër rrugët e Shkupit, morën jetë njerëzish. Organet kompetente janë duke vepruar për zbardhjen e rasteve, kurse në paraburgim janë disa nga shkaktarët e aksidenteve./KlanMacedonia/

Continue Reading

Lajme

Së shpejti linjë e re autobusi nga Saraji në Radushë dhe anasjelltas

Published

on

By

Drejtori i NTP -Shkup, Aleksandar Stojkovski, sot në seancën e Këshillit të Qytetit të Shkupit për pyetje të këshilltarëve njoftoi se ndërmarrja është duke punuar për futjen e linjës së re të autobusëve Radushë – Saraj.

Kjo linjë futet me kërkesë të banorëve, dhe pas analizës së përgatitur e cila është në fazën përfundimtare nga NTP- Shkup. Linja e re do të përmirësojë dukshëm lidhjen e vendbanimit të Radushës me Sarajin, ndërsa banorët e Radushës do të kenë transport të rregullt.

Drejtori Stojkovski në seancën e sotme theksoi se nuk ka vonesa në linjat e rregullta të autobusëve për komunën e Sarajit, dhe se bëhet fjalë për praktikë e rregullt të qarkullimit të autobusëve sipas orarit veror me numër të reduktuar të linjave.

Me qëllim të përmirësimit të transportit publik, Qyteti i Shkupit me përkushtim po punon në futjen e linjave të reja të autobusëve, ndërsa në seancën e sotme të Këshillit është miratuar Vendim që të futen edhe dy linja të rregullta autobusësh.

Continue Reading

Shkupi

Nesër do të bëhet dezinsektimi i hapësirave të Shkupit

Published

on

By

Qyteti i Shkupit ka njoftuar qytetarët se nesër në orët e hershme të mëngjesit do të bëhet dezisenktimi i hapësirave të Shkupit, për çka ka alarmuar edhe qytetarët që merren me bletari, transmeton Portalb.mk.

“Njoftojmë qytetarët se me datë 29.04.2021 do të fillojë dezinsektimi me aeroplan në territorin e qytetit të Shkupit kundër larvave të mushkonjave”, deklarojnë nga Qyteti i Shkupit.

Kjo është faza e parë e dezinsketimi, ndërsa në rast të kushteve jo të favorshme atmosferike, një proces i tillë mund të anulohet për nesër.

Continue Reading

Shkupi

Regjim i posaçëm i komunikacionit në Shkup me 27 dhe 28 prill

Published

on

By

Ministria e Brendshme njofton qytetarët se në datat 27 dhe 28.04.2022 (e mërkurë dhe e enjte), për shkak të vizitës zyrtare të vendit tonë nga ana e Presidentit të Asamblesë së Madhe Kombëtare të Republikës së Turqisë, N.E. Mustafa Shenton do të marrë masa për regjim të veçantë të komunikacionit në rrugët qendrore të qytetit të Shkupit.

Për këto arsye, SPB Shkup apelon tek të gjithë pjesëmarrësit në trafik që t’u binden urdhrave të dhëna nga punonjësit e uniformuar policor./KlanMacedonia/

Continue Reading

Aktuale