Connect with us

Lajme

Omicron arrin pikun në Maqedoni, Mehmeti: Varianti ri detektohet veç me PCR test

Published

on

Shifrat e infektimeve nga varianti Omicron kanë arritur majat. Brenda 24 orëve të fundit u regjistruan 2,341 raste apo mbi 38% e testeve të bëra nga gjithsej 6,193, shkruan Alsat.

Shifër kaq të lartë nuk ka pasur që nga piku i valës së vjeshtës. Bilanci i diagnostikimeve pozitive mbetet në shifrat e rreth 2 mijë rasteve në ditë, që nënkupton se varianti Omicron ka arritur pikun e valës së pestë të pandemisë.

“Sa i takon detektimit të mutacionit gjenetik të Sars-Cov-2 kryesisht detektohet sekvencionimi gjenetik nëpërmjet procedurës molekulare diagnostike PCR dhe nuk bëhet me test antigjen të shpejt apo rapid teste. Këto janë rekomandimet dhe protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë”, tha Shaban Mehmeti, Drejtor i ISHP-së.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik në javën ndërmjet 17-23 janarit janë bërë 15% më pak teste se java paraprake, por rritja rasteve pozitive është shënuar për 4,5% më shumë se një javë më parë. Re infektimet mbeten në shkallë të lartë, citohet ky raport javor i ISHP-së.

“Gjatë javës së kaluar janë paraqitur 1,559 ri infektime apo një rritje prej 25% për dallim nga java parë.
Të shëruar janë evidentuar 7,627 pacientë, ndërsa të infektuar dolën 11,610 pacientë. U paraqiten 97 raste të vdekjes apo 76,4% më shumë se java paraprake. Dy ndërmjet moshës 30-39 vjeç, dy të tjerë ishin në të 50-tat, tetë pacientë ishin në të 60-tat, si dhe 85 pacientë të tjerë ishin mbi moshën 60 vjeçe”, thuhet në raportin javor të Institutit të Shëndetit Publik

Sipas infektologëve komplikimet shëndetësore të shkaktuara nga varianti omicron mbeten rrezik potencial për jetën e të moshuarve dhe të atyre me sëmundje kronike. Infektologu Fadil Cana tha se Klinika Infektive në Shkup mbetet e mbushur. Sipas tij, parregullsitë e administratës së kaluar të ministrit Filipçe, kanë lënë pasoja të dukshme në menaxhimin e krizës së pandemisë. Cana tha se edhe varianti më i lehtë i CoVid-19 po arrin të çoj në prag të kolapsit sistemin shëndetësor.

“Ajo që dihet, atë që e la si rezultat ish-administrata e ish ministrit të shëndetësisë që kovid qendra të ngelet Klinika infektive, reparti infektiv i ‘8 Shtatorit’ dhe Instituti i TBC-së. Gati edhe këto kapacitete janë të mbushura që do të thotë se nuk u realizua ajo e cila me pompozitet me ikjen e atij u dëshmua se mbaro kovidi, por përkundrazi virusi është mes nesh dhe vazhdon të bëj probleme, andaj duhet një menaxhim i mirëfilltë nga administrata e re, të cilës normalisht që duhet ti jepet kohë”, deklaroi Fadil Cana, Infektolog.

Aktualisht, në repartet infektive dhe kovid qendrat e vendit janë të hospitalizuar 573 persona, prej tyre 180 në Shkup dhe 393 të tjerë në repartet infektive të klinikave në gjithë shtetin. /Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale