Connect with us

Komente

Nesimi: Diplomacia e Maqedonisë së Veriut është shkurtëpamëse dhe nuk shikon “pas maleve”

Published

on

Çështjet e mëdha dhe teër senzitve për vendin, në këtë rast edhe për kombin, nuk është mirë t’i zhvilojnë politikanë të emëruar nga ndonjë parti e caktuar.

Qëndrimet për çështje të tilla duhet të ndërtohen nga elita intelektuale e vendit, pa marë parasysh përcatimet e tyre partiake, vlerëson ish publicist dhe politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Mahi Nesimi.

“Problemet që trajtohen nuk i tagojnë vetëm përkrahësit e pushtetit, por qytetarët e mbarë vendit, e në këtë rast ara së gjithash të maqedonasve. Sa kam unë informacione, grupet punuese të plës maqedonase janë të përbëra vetëm nga përfaqësues të pushtetit”, thotë Nesimi në një intervstë për mkd.mk.

Sipas tij diplomacia e Maqedonisë së Veriut është shkurtëpamëse dhe nuk shikon “pas maleve”.

“Rrugëtimin drejt BE-së ne e filluam në vitin 2005, bashkë me Kroacinë. Në atë koha unë isha ambassador i Republikës së Maqedonisë në Zagreb. Në vitin 2013 Kroacia u bë anëtare e plotë e BE-së. Ne ende nuk i kemi filluar negociatat. Kam përshtypjes se me anëtarësimin e Kroacisë në BE është rrumbullakësur dëshir e përbashkët e të gjitha vendeve anëtare për zgjerim. Kuptohet se këtë nuk do ta thotë asnjë vend antar, por punët si duket lëvizin n atë drejtim”, shprehet Nesimi.

Continue Reading

Komente

Jahiu: Sa poshtë ka rënë BFI, kujdeset për EVN-në e jo për popullin

Published

on

By

Jahiu: Sa poshtë ka rënë BFI, kujdeset për EVN-në jo për popullin

Gazetari Ylber Jahiu ka reaguar pas deklaratave të kreut të BFI-së, të cilat i bëri gjatë takimit me ministrin e Ekonomisë. Jahiu thotë se BFI ka rënë në nivel të ulët, duke lejuar që të reduktohet ezani dhe ndriçimet e xhamive dhe ua mban dertin kompanive energjetike.

Postimi i plotë i Ylber Jahiut:

Të nderuar miq!

E lexuat me siguri edhe ju nivelin në të cilin ka rënë BFI-Maqedoni!

Imagjinoni në ditën më të madhe të javës të Premten ose (e Xhuma) në xhami do të flitet se si të kursehet rryma.

Por, çfarë në fakt do të sugjeroj BFI dhe kryetari i myftinisë?

Do të sugjeroj hoxhallarët që për të kursyer rrymën të Premten të mos e thirin Ezanin me autoparlant por të ngjiten në Sherife, të mos përdorin mikrofonat por të ligjërojnë pa to, të shuajn dritat e minareve për të kursyer…
BFI duhet të kujdeset për jetën fetare të besimtarëve Musliman në RMV e jo të kujdeset për interesin e EVN-së, MEPSO-s dhe ELEM-it.
Hajr inshallah…

Post: https://www.facebook.com/100000170813438/posts/pfbid0nLMsN2bh1wyfdcK1V9wLovPeA8Byg6cCoQsKrP15PHkVSSAWgUmFjRPh1hz9Z12kl/

Continue Reading

Komente

Driton Nebiu: Aleanca më e bashkuar se kurrë, nuk ka kush na përçan

Published

on

By

Driton Nebiu, ish funksionar shtetëror nga radhët e Aleancës për Shqiptarët dhe njëri nga zërat më aktiv të kësaj partie ka kundërshtuar zërat për përçarje apo largime nga kjo parti.

Sipas Nebiut, këto janë thashetheme të përgatitura nga partitë kundërshtare, ndërsa shton se vendimet i marrin organet e partisë. Ish drejtori nga radhët e ASH-së, thotë se Aleanca nuk mund të përçahet pasi aktivistët e themeluesit e saj janë të “ngjitur si thoji me mishin”.

“Mos u merrni me thashetheme sepse Aleanca për Shqiptarët ka organet e saj partiake që marrin vendime, konkretisht Kuvendi i Partisë. Andaj rrini të qetë se nuk ka kush e përçan një Aleancë, që i ka të lidhur të gjithë aktivistë e themelues mes vete si thoji me mishin”, ka shkruar Driton Nebiu nga Haraçina.

Sipas Nebiut, Aleanca për Shqiptarët vazhdon të jetë e bashkuar rreth idesë dhe qëllimit kryesor të saj.

Continue Reading

Komente

Hajredini: Sela bëri gjestin që se bëri asnjë kryetar tjetër shqiptar

Published

on

By

Hajredini: Sela bëri gjestin që se bëri asnjë kryetar tjetër shqiptar

Xhevdet Hajredini përmes një postimi në profilin e tij ka kujtuar se Ziadin Sela nuk duhet haruar veprimet e mëdha të Ziadin Selës si përzgjedhjen e kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi dhe shumë gjëra të tjera shkruan Top24.

“Me rastin e dorëheqjes së Ziadin Selës, vetëm me qëllim që të mos harrohet, ka nevojë të theksohet se edhe zgjedhja e Talat Xhaferit u bë me votën e tij dhe pa votën e Ali Ametit.

Ka pas raste, përkundrazi, dorëheqje të mos japin edhe kryetarë partie të cilët shumë herë, ose përherë ti kenë humb zgjedhjet, dhe për shkaqe tjera dorëheqje të kenë premtuar dhe premtimin kurrë nuk e kanë zbatuar.”

Continue Reading

Aktuale