Connect with us

Lajme

Ekspertët: Maqedonia duhet të jetë e kujdesshme me qasjen e saj ndaj kontestit Ukrainë-Rusi

Published

on

Maqedonia e Veriut duhet të ndjekë me vëmendje situatën në kufirin e Ukrainës dhe duhet të jetë e kujdesshme me qasjen e saj ndaj kontestit Ukrainë-Rusi.

Kështu vlerësojnë ekspertët, të cilët shtojnë se shpërthimi eventual i konfliktit ushtarak mes dy vendeve, mund të ketë ndikim indirekt edhe në vendin tonë. Ish-Ambasadori Vasko Naumovski në Uashington thotë se vendoi jonë duhet të fokusohet tek ruajtja e sovranit.

“Mendoj se Maqedonia nuk duhej të ndërmarrë hapa me të cilat do të rrezikohej edhe siguria jonë edhe pse kjo nuk do të mund të ndodh në këtë kontekst. Vetë situata në fqinjësinë e Ukrainës nuk do të mund të ndikojë drejtpërdrejtë, ajo ku duhet ne të fokusohemi është përforcimi i forcave të tona të sigurisë dhe zbatimin e rolit themelor të tyre siç është ruajtja e sovranitetit dhe rreziku i drejtpërdrejtë. Nuk besoj se përplasja eventuale e Ukrainë-Rusi do të jetë rrezik i drejtpërdrejtë për sigurinë tonë”, tha Vasko Naumovski, ish-ambasador.

Megjithatë, analisti Ismet Ramadani, vlerëson se është tepër me rëndësi si do të sillemi edhe ne si shtet anëtar i NATO-s. Ai shton se jemi dëshmitar që Rusia po zhvillon një politikë agresive edhe në Ballkan, e cila është e instaluar edhe në Serbi, ndërsa ka ekspozitura edhe në Maqedoninë e Veriut.

“Edhe këtu në Maqedoni ka disa ekspozitura të tyre në disa parti të vogla të cilat nuk e fshehin, dalin edhe me flamur të Rusisë. Kështu që duhet të jemi të kujdesshëm të mbeten ata në margjina dhe mos të depërtojnë në partitë politike më të mëdha, sepse atëherë rreziku është se mund të vihet deri tek ndonjë konfrontim i brendshëm këtu në Maqedoni për të dëshmuar se NATO-ja nuk është ajo që e siguron sigurinë e brendshme të shtetit”, u shpreh Ismet Ramdani, analist.

Por ish-ambasadori i Maqedonisë në Rusi, Risto Nikovski komenton deklaratën e ministres së Mbrojtjes, të cilën e quan si të përshpejtuar, duke theksuar se Ukraina nuk është anëtare e NATO-s.

“Mendoj se e përshpejtuar ishte deklarata e ministres së Mbrojtjes se Maqedonia do të merrte pjesë në një përplasje eventuale në Ukrainë. Maqedonia edhe pse është anëtare e NATO-s, nuk duhet të përzihemi në probleme të tilla posaçërisht kur Ukraina nuk është anëtare e NATO-s”, theksoi Risto Nikovski, ish-ambasador.

Ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrova ditë më parë deklaroi se Maqedonia mbështet përpjekjet e NATO-s në Kufirin mes Ukrainës dhe Rusisë duke e cilësuar provokim radhitjen e forcave ruse në kufi. Ndaj kësaj deklarate të Petrovës ka reaguar ambasada ruse në vendin tonë. /Alsat/

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale