Connect with us

Lifestyle

Ndryshimet midis dashurisë dhe lidhjes?

Published

on

Dashuri apo lidhje, kjo është pyetja. Dy fjalë që kanë diçka të përbashkët, por edhe shumë dallime që duhet t’i dini vërtet…

Kemi të gjithë ata miq që kërcejnë nga një marrëdhënie në tjetrën dhe janë çdo herë krejtësisht të dashuruar sikur kanë një shpirt binjak përballë.

Por për ne që i shikojmë është vërtet e vështirë të besojmë se dikush mund të dashurohet me gjithë këta njerëz kaq shpejt, me të njëjtën frekuencë sa hap e mbyll sytë.

Ndoshta nuk është dashuri, është thjesht lidhje. E keni menduar ndonjëherë?

Dy fjalë që kanë diçka të përbashkët, por edhe shumë dallime që duhet t’i dini vërtet. E dini, është me të vërtetë shumë e lehtë të ngatërroni dashurinë me lidhjen dhe në të vërtetë, ndoshta për shkak se nuk i njihni plotësisht, vazhdoni marrëdhënie që duken jo përfundimtare, zhgënjyese, të gabuara dhe toksike.

Para dashurisë ka lidhje

Premisë e vogël e nevojshme dhe e rëndësishme. Dashuria dhe lidhja nuk janë dy universe paralele që nuk takohen kurrë, përkundrazi kjo e fundit përfaqëson preludin e çdo marrëdhënieje. Po flasim për lidhje sentimentale por edhe për miqësi, marrëdhënie familjare: në çdo rast, gjëja e parë që të lidh me një person është lidhja.

Ne flasim për lidhjen sa herë që takoni dikë me të cilin ndjeni dëshirën për të dashur të lidheni, dikë që dëshironi në krah, që ju ngjall emocion dhe pasion. Nga kjo, dashuria ndërtohet me kalimin e kohës si një lloj përmirësimi i lidhjes. Në atë moment lind intimiteti me tjetrin, duke dashur të mirën e tij, duke u rritur së bashku dhe duke bërë gjithçka për ta bërë atë të lumtur.

Dashuria kërkon kohë

A e dini cila është një mënyrë shumë e thjeshtë për të dalluar dashurinë nga lidhja? Merrni parasysh faktorin kohë. Duket e pakuptimtë por nuk është aspak, sepse kur dashuron dikë ndërton një lidhje që zgjat me kalimin e kohës. Është një marrëdhënie që bëhet më e fortë dhe më e qëndrueshme, ditë pas dite dhe që përfshin plane afatgjata me partnerin. Kur je i lumtur pranë tij apo asaj, dëshiron që ky idil të mos mbarojë kurrë.

Lidhja është vetëm faza e parë e gjithë kësaj dhe ndryshimi është pikërisht këtu: në atë rast ju jeni të pushtuar nga pasioni, nga tërheqja drejt risisë, nga kimia. Ju përfshiheni në këtë vorbull që tund jetën tuaj, por nëse nuk kaloni në hapin tjetër, gjithçka varet nga kjo. Ju nuk rriteni bashkë, nuk kujdeseni për të mirën e njëri-tjetrit. Dhe këtu vijnë ndjenja negative që mund të rëndojnë marrëdhënien me partnerin.

Bashkëjetesa është posesive

Kur jeni me dikë që e doni dhe me të cilin keni vendosur të ndani jetën tuaj, ekziston vullneti në ju për të ndërtuar një lidhje ditë pas dite që ka një qëllim shumë specifik. Ju dëshironi që partneri juaj të jetë i lumtur dhe nuk ka rëndësi nëse ruajtja e kësaj gjendje kërkon përpjekje apo sakrifica: jeni gati të vini veten në radhë në emër të një ndjenje që ju mbush zemrën, mendjen, jetën.

Në bashkëjetesë, e gjithë kjo nuk ekziston. Ajo që ka rëndësi për ju është të plotësoni nevojën tuaj personale për ta pasur atë person pranë jush, në një lidhje që bazohet vetëm në zotërim dhe që as nga larg nuk merr parasysh lumturinë e tjetrit. E gjithë kjo nënkupton mekanizma toksikë dhe absolutisht larg konceptit të dashurisë, sepse partneri nuk është dikush me të cilin të ndiheni rehat, por mjeti me të cilin mund të kënaqni pritshmëritë tuaja.

Dashuria ju jep siguri

Ju filloni të kuptoni se sa të thella janë ndryshimet midis dashurisë dhe lidhjes, apo jo? Dhe në të njëjtën kohë del në pah se sa e thjeshtë është t’i ngatërrosh në një marrëdhënie. Ne shpesh përpiqemi të shikojmë brenda dhe jemi kaq të verbuar nga nevoja për të pasur dikë pranë nesh, saqë e humbasim fillin e bisedës. Ne lejojmë të mbizotërojnë një sërë ndjenjash dhe emocionesh negative që shkojnë përtej dashurisë së pastër, por ne nuk e vërejmë atë.

Dashuria ju jep siguri, ju bën të ndiheni si mbretëresha e botës, krenare për veten dhe lumturinë tuaj. Dhe nëse e gjithë kjo mungon në marrëdhënien me partnerin tuaj, ndoshta nuk e keni vënë re se lidhja është në themel të saj. Ju nuk keni besim te partneri juaj, nuk ndiheni të sigurt dhe çdo situatë – madje edhe më e parëndësishmja – mund të bëhet justifikim për të çliruar ferrin, për të rrëzuar të gjitha siguritë tuaja dhe për ta lënë veten të shkojë në zemërim dhe zhgënjim. Dashuria nuk lëkundet, por merr forcë nga vetja.

Lidhja është egoiste

Po, lidhja është egoiste dhe nuk ka një term më të përshtatshëm për ta përshkruar atë. Kjo sepse kur një marrëdhënie bazohet vetëm dhe ekskluzivisht në të, nevojat dhe kërkesat e tjetrit humbasin plotësisht nga sytë. Kjo është arsyeja pse kjo lloj marrëdhënieje është toksike, imagjinoni se si pothuajse bëhet një marrëdhënie e ndërvarur me partnerin tuaj.

Një shembull praktik? Mund të ndodhë që të keni rregulluar një darkë së bashku, ose të shkoni të shikoni filmin më të fundit të publikuar në kinema. Ose mund të ndodhë që partneri duhet të largohet për një udhëtim pune, duke qëndruar larg për disa ditë. Në dashuri gjëra të tilla nuk ju destabilizojnë aspak sepse në fund të fundit janë marrëzi. Pak ditë larg nuk mjaftojnë për të fshirë të gjitha gjërat e bukura që keni ndërtuar me partnerin tuaj!

Pra, pse jeni të zemëruar dhe të zhgënjyer? Pse befas ndiheni të pambrojtur, bëheni të padurueshëm që kjo distancë të marrë fund dhe që gjithçka të kthehet në normalitet? A nuk ju duket i ekzagjeruar një reagim i tillë përballë një ngjarjeje kaq të vogël dhe të parëndësishme? Ju ndoshta nuk e doni atë person, përkundrazi ju pëlqen “roli” që i keni caktuar për të kënaqur iluzionet tuaja egoiste të kontrollit.

Dashuria është liri

Dashuria kërkon shumë punë, përkushtim, fleksibilitet dhe mbi të gjitha gatishmëri për t’u përfshirë, hapje ndaj diskutimit dhe komunikimit të shëndetshëm me partnerët. Dashuria bazohet në mirëkuptimin reciprok, ndjeshmërinë dhe jo paragjykimin. Nëse këto elemente mungojnë në një marrëdhënie, ka të ngjarë të jetë një marrëdhënie e bazuar vetëm në lidhjen dhe mungesën e ndjenjës.

Të qenit me dikë që dashuroni duhet t’ju bëjë të ndiheni të lirë, jo të kufizuar në një kafaz inati. Në fund të fundit, çfarë është lumturia e vërtetë nëse nuk gjeni dikë me të cilin mund të jeni vetvetja pa pasur frikë se mos gjykoheni?

Burimi / https://www.thewom.it/

Continue Reading

Lajmet kryesore

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Published

on

By

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Kompania Trim dhe Lum, e cila prej 30 vitesh me sukses operon në biznesin e ndërtimit dhe patundshmërisë, së fundmi vjen me projekt të ri dhe shumë interesant në Shkup. Në fazë ndërtimi gjendet Qendra e Biznesit Trim dhe Lum, që paraqet një objekt të kombinuar, hotel dhe qendër komerciale, një risi për tregun vendas.

“Trim & Lum Boutique Hotel” dhe “Trim & Lum Business Center” janë të pozicionuara në bulevardin “8 Shtatori”, në Komunën e Karposhit. Lidhjet mes bulevardeve “8 Shtatori” dhe “Nikolla Karev”, afërsia me rrugën magjistrale (rruga e Kaçanikut) që lidh Shkupin me Republikën e Kosovës, afërsia me rrjedhën e lumit Vardar, Parkun e Qytetit, spitalet dhe qendrave sportive, e bën këtë objekt edhe më atraktiv dhe të kapshëm për qytetarët dhe sektorin e biznesit.

Continue Reading

Lifestyle

S’ka krizë: Shqiptarët në një dasmë hedhin para me thes (Video)

Published

on

By

Jemi në sezonin e dasmave, të cilat janë shtuar pas pandemisë për shkak të bllokimit disa mujor. Një video e shpërndarë së fundmi nga një dasmë në Lezhë është bërë virale për shkak të sasisë së madhe të parave që hidhen aty.

Siç duket edhe nga planet, disa djem janë të ulur në një tavolinë duke pirë birra dhe kënduar “Mirdita ka djem azgana..”, ndërkohë që dy të tjerë hedhin para nga sipër, tjë cilat nxirren nga një thes i zi. Prerjet janë kryesisht 20 euro dhe nga një përllogaritje e përafërt, bëhet fjalë për rreth 50 mijë euro.

Continue Reading

Lifestyle

I burgosuri kërkon t’i shtyhet ekzekutimi deri kur t’ia dhurojë veshkën dikujt

Published

on

By

Një burrë nga Teksasi që do të ekzekutohej në më pak se dy javë, ka kërkuar t’i shtyhet ekzekutimi në mënyrë që të mund t’i dhurojë veshkat.

Ramiro Gonzales, 39 vjeç, i cili do të vdesë nga injeksionin vdekjeprurës më 13 korrik, ka paraqitur kërkesa zyrtare për të shtyrë ekzekutimin e tij në mënyrë që të mund të sigurojë dhurimin e veshkës për dikë që ka nevojë urgjente për transplant, shkroi të martën The Guardian.

“Si mund ta kthej jetën – mendoj se kjo mund të jetë ndoshta një nga gjërat më të afërta për ta bërë këtë,” tha Gonzales.

Avokatët e Gonzalesit kërkuan një pushim prej 30 ditësh nga guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, dhe një pezullim të veçantë 180-ditor nga bordi i faljeve dhe lirimeve me kusht të Teksasit, duke përmendur dhurimin e veshkave.

Gonzalez ka gjithashtu një grup të rrallë gjaku, i cili mund të ndihmojë ata që kanë vështirësi të gjejnë organin e përshtatshëm.

Departamenti i Drejtësisë Penale në Teksas i lejon njerëzit e burgosur të dhurojnë organe.

Gonzales po vuan dënimin me vdekje pasi qëlloi për vdekje 18-vjeçarin Bridget Townsend, 18 vjeç më 2001.

Continue Reading

Aktuale