Connect with us

Bota

Ministrat e Jashtëm të BE-së – koordinim strategjie me SHBA

Published

on

Ministrat e Jashtëm të 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian u takuan në Bruksel në përpjekje për të gjetur një përgjigje ndaj një pushtimi të mundshëm të Ukrainës nga Rusia. Pas takimit shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se ekziston “unitet” midis vendeve anëtare për veprime “të shpejta dhe të vendosura”, nëse Rusia sulmon Ukrainën.

Borrell shtoi se BE-ja është zotuar të mbështesë Ukrainën në “fushat kyçe” duke përfshirë kundërsulmet kibernetike dhe kërcënimet hibride, siç janë fushatat e dezinformimit rus.

Borrell për Ukrainën: “Rruga e dialogut” do të vazhdojë

Megjithatë BE do të vazhdojë “përpjekjet kolektive” për ta bindur Rusinë që të ndjekë “rrugën e dialogut” në zgjidhjen e tensioneve, tha ai, duke shtuar se BE është e përgatitur të përgjigjet nëse diplomacia dështon.

Takimi, të cilit iu bashkua Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken me videokonferencë, u zhvillua pasi Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera perëndimore u kërkuan familjeve të diplomatëve të tyre që të largohen nga Ukraina për shkak të krizës.

Si po përgjigjet BE-ja?

Disa brenda BE-së mendojnë se ajo po mënjanohet në situatën aktuale, sepse qeveria ruse është e përqendruar në bisedime me SHBA-në dhe NATO-n për të paraqitur kërkesat e saj të sigurisë.

Megjithatë Uashingtoni u ka bërë thirrje të gjithë aleatëve të vet që të vendosin sanksione ekonomike për të ndëshkuar Rusinë nëse ajo vazhdon me pushtimin. Takimi në Bruksel u zhvillua pasi NATO njoftoi se do të dërgonte avionë dhe anije shtesë në Evropën Lindore për shkak të frikës së një sulmi rus ndaj Ukrainës.

Holanda, për shembull, do të dërgojë dy avionë luftarakë F-35 në Bullgari, ndërsa Danimarka do të dërgojë një fregatë në Detin Baltik dhe aeroplanë shtesë në Lituani.

Sanksione të ashpra

Ministrat e jashtëm të BE-së shprehën shqetësimet e tyre të fundit për krizën në Ukrainë. Disa syresh kërcënuan me sanksione të ashpra nëse Rusia sulmon Ukrainën. Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, tha se Berlini ishte gati të mbështeste Kievin si ekonomikisht ashtu edhe financiarisht.

Ministri i Jashtëm danez Jeppe Kofod tha se BE-ja është e gatshme ta godasë Moskën me sanksione “të papara më parë” nëse Rusia sulmon Ukrainën. Gjatë takimit, kryetarja e Komisionit të BE-së von der Leyen njoftoi për një paketë të re ndihme prej 1.2 miliardë eurosh për Ukrainën.

Lojëra ushtarake ruse në zonën ekskluzive ekonomike të Irlandës

Ministri i Jashtëm irlandez, Simon Coveney, tha se Rusia synon të zhvillonte lojëra ushtarake 240 kilometra nga bregu jugperëndimor i vendit të tij. Lojërat ushtarake do të zhvillohen si në ujërat ndërkombëtare, por edhe në zonën ekskluzive ekonomike të Irlandës.

“Ne nuk kemi fuqi për të parandaluar që kjo të ndodhë, por sigurisht ia kam bërë të qartë ambasadorit rus në Irlandë se nuk është e mirëpritur”, tha Coveney. /DW/

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale