Connect with us

Lajme

Kovaçevski: Mbledhja ndërqeveritare është sukses, do t’i tregojmë Evropës se në Ballkan mund të bashkëpunohet

Published

on

Sofje, 25 janar 2022 (MIA) – Mbledhja ndërqeveritare është sukses, sepse vetëm pas një jave të takimit tonë të parë me kryeministrin bullgar, Kiril Petkov u dakorduam të punojmë më konkretisht në tema të cilat do ta përmirësojnë ekonominë, infrastrukturën, inovacionet, arsimin, kulturën, në gjithçka që do të thotë komunikim më i mirë mes qytetarëve, porositi sot kryeministri Dimitar Kovaçevski në hapjen e mbledhjes ndërqeveritare të të dy vendeve, që mbahet në Sofje.

E tërë kjo, shtoi ai, duhet t’i tregojë Evropës se në Ballkan mund të bashkëpunohet dhe se dy vendet do të vendosin shembull për bashkëpunim të suksesshëm, lajmëroi raportuesi i MIA-s nga Sofja.

“Për ato shkaqe, sot kolegët tanë nga të dy qeveritë do të punojnë në tema nga fusha e infrastrukturës dhe atë konkretisht në Korridorin 8 në të gjitha pjesët e tij, ndërlidhjen rrugore dhe hekurudhore, por edhe në pjesën e telekomunikimeve”, tha Kovaçevski.

Ai përmendi se mes tjerash do të bisedohet edhe për tema nga fusha e arsimit, duke cekur se kur e ndërlidhim arsimin, i lidhim të rinjtë, e rrisim mobilitetin e tyre, këmbimin e ideve, këmbimin e njohurive, që jep efekt më të madh të sinergjisë.

Kovaçevski sqaroi se ekipet do të punojnë së bashku me bashkëkryesuesit, të cilët gjatë gjashtë muajve në vijim do të kryesojnë me grupe të punës, të cilat ndërkaq, nuk do të përbëhen vetëm nga ministra dhe zëvendësministra, por edhe nga përfaqësues të sferave të caktuara të cilave u përkasin grupet.

“Kirili dhe unë konsiderohemi njerëz të cilët duan tabela eksel, të cilët duan afate dhe realizime. Ne do të jemi këtu vazhdimisht dhe vazhdimisht do të marrim pjesë në punën e tërë asaj që do të bëhet dhe dëshirojmë së paku njëherë në javë grupet e punës vetë të informojnë për përparimin dhe me atë t’i bëjmë të lumtur edhe qytetarët e Republikës së Bullgarisë dhe qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, potencoi kryeministri Kovaçevski.

Petkov në hapje theksoi se para takimit të tyre në Shkup, marrëdhëniet mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë ishin në nivel mjaft të ulët, por nga ajo që deri më tani është arritur në javën e dytë të punës së tij me Kovaçevskin i jep shpresa se gjërat do të zhvillohen në drejtimin pozitiv.

“Ky takim i sotëm tregon se në cilin drejtim do të zhvillohen marrëdhëniet tona. Ato do të bazohen në punë të vërtetë, takime të vërteta, rezultate të vërteta. Gjëja më e rëndësishme për politikën është të zhvillohet për të mirën e të dy popujve. Nuk ka asgjë më mirë se ajo të punojmë së bashku, të kemi ekonomi të hapur, ndërlidhje infrastrukturore, të kemi kalendar të përbashkët, të flasim për integrimin evropian dhe t’i ndjekim me kujdes temat shoqërore, përfshirë edhe historinë dhe të drejtat e njeriut”, tha Petkov.

Ai theksoi se ka shpresë të madhe se gjërat do të zhvillohen në drejtim pozitiv, duke përmendur se që dje në darkën e përbashkët disa nga ministrat e të dy vendeve, në vend se të largohen menjëherë, filluan t’i planifikojnë masat specifike, të cilat duhet t’i zbatojnë në sferat e tyre.

“Besoj se ky dialog, kjo punë konstruktive, do ta zëvendësojë nacionalizmin, gjuha e urrejtjes dhe dsikriminimi dhe do të tregojë se kur nga të dyja palët ka njerëz të cilët dëshirojnë ta arrijnë fqinjësinë e mirë suksesi është i garantuar”, theksoi Petkov.

Me mbledhjen ndërqeveritare plenare bashkëkryesojnë kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Kovaçevski dhe kolegu i tij bullgar, Petkov. Pas hapjes, secili nga katër grupet e punës, paralelisht do të kenë takime.

Agjenda parasheh takime tet-a-tet të kryeministrave Kovaçevski dhe Petkov dhe takim të ministrit të Punëve të jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani dhe ministres së Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë, Teodora Gençovska.

Kryeministrat dhe ministrat e të dy qeverive pas takimeve të ndara të punës është paraparë të vazhdojnë me mbledhjen plenare në të cilën do të prezantohen rezultatet e grupeve të punës, pas çka do të pasojë nënshkrimi i memorandumeve dhe marrëveshjeve të bashkëpunimit.

Pjesa e punës në mbledhjen e përbashkët të Qeverive të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe të Republikës së Bullgarisë përfundon me konferencë për shtyp të kryeministrave Kovaçevski dhe Petkov në të cilën para gazetarëve dhe opinionit do t’i prezantojnë rezultatet nga sesioni ndërqeveritar.

Në orët e pasdites Kovaçevski, i shoqëruar nga anëtarë të Qeverisë, do të ketë takime të ndara me presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev dhe me kryetarin e Kuvendit bullgar, Nikolla Minçev.

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale