Connect with us

Bota

BE ndryshon rregullat anti-Covid për udhëtimet

Published

on

Këshilli i Bashkimit miratoi sot një rekomandim që ka për synim lehtësimin e lëvizjes së lirë të sigurtë në Bashkimin Europian gjatë pandemisë COVID-19. Sipas rekomandimit të ri, masat për COVID-19 duhet të zbatohen duke marrë parasysh statusin e personit në vend të situatës epidemiologjike të vendit nga ku vjen ai.

Këtu bëjnë përjashtim vetëm zonat ku virusi qarkullon në nivele shumë të larta. Rrjedhimisht, përcaktuesi kryesor për udhëtimet në Bashkimin Europian duhet të jetë statusi i vaksinimit, i testit PCR ose rikuperimit të një udhëtari ndaj COVID-19, sipas dëshmisë së certifikatës së vlefshme dixhitale te BE-së për COVID-19.

Mjekët u befasuan, ky ilaç heq shpejt dhimbjen e kyçeve!
Rekomandimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt 2022, në të njëjtën ditë me një akt të deleguar që ndryshon rregulloren e certifikatës digjitale COVID-19 dhe parashikon një periudhë pranimi prej 270 ditësh për certifikatat e vaksinimit. Një qasje e bazuar në person do të thjeshtojë ndjeshëm rregullat e zbatueshme dhe do të sigurojë qartësi dhe parashikueshmëri shtesë për udhëtarët.

Çfarë konsiderohet certifikatë e vlefshme digjitale COVID19 ?

Certifikata digjitale konsiderohet e vlefshme kur ajo përmban vaksinimin e plotë të personit edhe nëse ai nuk ka kryer dozën përfocuese (booster) brenda 9 muajsh, që është doza e tretë për vaksinat si Pfizer, Moderna, apo dozën e dytë për vaksinat si Johnson & Johnson. Me rregulloren e re, Bashkimi Europian u jep kohë kështu qytetarëve që të kryejnë dozën e tretë përforcuese brenda 9 muajsh nga data e marrjes së dozës së dytë për vaksinat me tre doza dhe dozën e dytë për vaksinat me një dozë.

Një certifikatë e vlefshme dixhitale e BE-së për COVID përfshin:

–Një certifikatë vaksinimi për një vaksinë të miratuar në nivel evropian nëse kanë kaluar të paktën 14 ditë dhe jo më shumë se 270 ditë nga doza e fundit e serisë së vaksinimit parësor ose nëse personi ka marrë një dozë përforcuese. Shtetet anëtare mund të pranojnë gjithashtu certifikata vaksinimi për vaksinat e miratuara nga autoritetet kombëtare ose OBSH.

-Një rezultat negativ i testit PCR i marrë jo më shumë se 72 orë përpara udhëtimit ose një test i shpejtë antigjenik negativ i marrë jo më shumë se 24 orë para udhëtimit.

Një certifikatë rikuperimi që tregon se nuk kanë kaluar më shumë se 180 ditë nga data e rezultatit të parë pozitiv të testit.

Personave që nuk posedojnë një certifikatë digjitale të BE-së për COVID mund t’u kërkohet t’i nënshtrohen një testi përpara ose jo më vonë se 24 orë pas mbërritjes. Udhëtarët me një funksion ose nevojë thelbësore, udhëtarët ndërkufitarë dhe fëmijët nën 12 vjeç duhet të përjashtohen nga kjo kërkesë.

Ç’ndodh me hartën e zonave në nivelin epidemiologjik ?

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) duhet të vazhdojë të publikojë një hartë të rajoneve të shteteve anëtare që tregon rrezikun e mundshëm të infeksionit sipas një sistemi semaforik (gjelbër, portokalli, e kuqe, e kuqe e errët).

Harta duhet të bazohet në shkallën e njoftimit të rasteve 14-ditore, shkallën e marrjes së vaksinës dhe testimit. Bazuar në këtë hartë, shtetet anëtare duhet të zbatojnë masa për udhëtimet drejt dhe nga zonat e kuqe të errëta, ku virusi qarkullon në nivele shumë të larta.

Ato duhet në veçanti të dekurajojnë të gjitha udhëtimet jo thelbësore dhe të kërkojnë që personat që vijnë nga ato zona që nuk kanë një certifikatë vaksinimi ose rikuperimi t’i nënshtrohen një testi përpara nisjes dhe të vendosen në karantinë pas mbërritjes. Disa përjashtime nga këto masa duhet të zbatohen për udhëtarët me një funksion ose nevojë thelbësore, udhëtarët ndërkufitarë dhe fëmijët nën moshën 12 vjeç.

Continue Reading

Bota

Putin raportohet se është operuar fshehurazi

Published

on

Presidenti rus Vladimir Putin raportohet se së fundi i është nënshtruar një operacioni kirurgjik për të hequr lëngun nga barku mes spekulimeve në rritje se shëndeti po i përkeqësohet, shkruan në një llogari anti-Kremlin në Telegram.

Putini iu nënshtrua operacionit të enjten mbrëma, i cili zgjati deri të premten në mëngjes, sipas kanalit në Telegram, “General SVR“, i cili pretendohet se drejtohet nga një ish-spiun rus.

Kanali më tej pretendon se operacioni i liderit rus dhe shërimi i mëvonshëm u mbuluan të nesërmen duke përdorur teknologjinë “deepfake” për të simuluar praninë në videot e një takimi të planifikuar të këshillit të sigurisë së Rusisë, raporton nypost.

Kanali pretendoi javën e kaluar se presidenti rus kishte regjistruar paraprakisht pamjet në një përpjekje për të mbuluar operacionet e ardhshme dhe po planifikonte të përdorte dyshe trupore nëse ishte e nevojshme.

Në prill, gazeta investigative ruse “The Project” raportoi se Putini ishte vizituar rregullisht nga një onkolog dhe spekuloi se lideri vuante nga kanceri i tiroides.

Raporti përfshinte gjithashtu një listë të sëmundjeve të tjera me të cilat përballej rusi, nga lëndimet e hokejit deri te dhimbja e shpinës nga një incident me kuaj.Sipas raportit, Putin thuhet se lahet me gjak të nxjerrë nga brirët e drerit, të cilat janë prerë ndërsa janë duke u rritur dhe janë me gjak të freskët. “Banjat e pështira me brirë” janë një terapi alternative në rajonin Altai të Rusisë, i cili kufizohet me Kazakistanin dhe Mongolinë.

Besimtarët thonë se banjat përmirësojnë sistemin kardiovaskular dhe rinovojnë lëkurën.Spekulimet rreth shëndetit të liderit kanë vazhduar teksa ai shihet mbajtur distancë me vartësit e tij ose duke vepruar në mënyrë të çuditshme gjatë paraqitjeve publike. /Telegrafi

Continue Reading

Bota

Putin: Disa shtete të BE-së e kanë të pamundur të heqin dorë nga nafta ruse

Published

on

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se është e pamundur për disa shtete evropiane që të heqin dorë shpejt nga nafta ruse, ashtu siç po propozon Bashkimi Evropian.

Shtetet anëtare të BE-së po negociojnë mbi propozimin për vendosjen e embargos ndaj naftës së Rusisë, për shkak të luftës në Ukrainë, por gjatë kësaj jave bisedimet dështuan për shkak të vetos së Hungarisë, shtet që është shumë i varur nga importet e naftës ruse.

“Qartazi, disa shtete të BE-së, në të cilat balanca energjetike është e ndarë me hidrokarburet ruse është veçanërisht e lartë, nuk do të jenë në gjendje të heqin dorë për një kohë të gjatë nga nafta jonë”, tha Putin.

Duke folur në një mbledhje me menaxherët vendorë të naftës dhe zyrtarët qeveritarë, Putin tha po ashtu më 17 maj se sanksionet perëndimore dhe mundësia e vendosjes së embargos ndaj naftës, kanë rezultuar me ngritjen e çmimeve globale të naftës.

Ai tha se me heqjen dorë nga furnizimet e energjisë ruse, Evropa rrezikon të paguajë çmime më të shtrenjta për energjinë në terma afatgjatë, ndërkaq konkurrenca në këtë industri do të minohej.

Presidenti rus po ashtu tha se sanksionet perëndimore kanë nxitur rritje të inflacionit në mbarë Evropën.

Rusia po përballet me ulje të prodhimit të naftës, që kanë arritur nivelet më të ulëta që prej shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Në uljen e prodhimit kanë ndikuar sanksionet e Perëndimit të cilat po komplikojnë shitjen e naftës ruse në botë.

“Ka ndryshime tektonike në tregun e naftës dhe bërja e biznesit sikurse më parë duket e pamundur”, tha Putin, duke shtuar se ishte shumë e rëndësishme që të krijohej një zinxhir që do të dërgonte produkti nga prodhuesi deri te blerësi.

Komisioni Evropian ka propozuar vendosjen e embargos ndaj naftës ruse dhe produkteve të rafinuara. Por, që një vendim i tillë të miratohet, kërkohet miratimi i të 27 shteteve të bllokut. Hungaria është shteti më i zëshëm kundër një embargoje të tillë.

Continue Reading

Bota

Zelensky takohet për herë të parë me bashkëshorten që nga pushtimi rus në Ukrainë (Foto)

Published

on

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe gruaja e tij, Olena Zelenskaya janë shfaqur së bashku në publik për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Çifti mori pjesë në funeralin e presidentit të parë të Ukrainës.

Zelensky dhe bashkëshortja dukeshin të rraskapitur dhe të qetë ndërsa ecnin për të vendosur lule në arkivolin e Leonid Kravchukit, njeriu i parë që drejtoi Ukrainën e pavarur që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Ai ndërroi jetë gjatë fundjavës në moshën 88-vjeçare pas një sëmundje të gjatë.

I veshur me të zeza në vend të uniformës së kamuflazhit, e cila është bërë markë në tre muajt e fundit, Zelensky eci pranë bashkëshortes, që gjithashtu ishte e veshur në të zeza.

Dalja e Olenas në publik së bashku me bashkëshortin e saj vjen një muaj pasi ajo zbuloi se me të është dëgjuar vetëm në telefon që nga fillimi i luftës.

Më pas ajo theksoi se bashkimi me burrin e saj do të bënte që ajo dhe fëmijët e tyre të ishin në rrezik.

Nuk është e qartë se kur saktësisht ajo u kthye në Kiev, por çifti kaloi të paktën gjashtë javë të ndarë, sipas disa mediave.

Continue Reading

Aktuale