Connect with us

Lajme

Mbi 50 qytetarë me fraktura nga ngricat në Tetovë

Published

on

Reshjet e borës dhe temperaturat e ulëta kanë bërë që rrugët dhe trotuaret të bëhen pothuajse të pakalueshme nga ngricat. Kjo ka sjell edhe lëndime tek disa qytetarë të cilët gjatë ecjes janë rrëzuar.

Vetëm në spitalin Klinikë në Tetovë, mbi 50 persona kanë kërkuar ndihmë për fraktura të pësuara.

“Për pesë ditë vetëm në Repartin e Ortopedisë në Spitalin e Tetovës janë pranuar mbi 50 pacientë me fraktura, nga të cilët tre janë operuar për shkak të lëndimeve, kurse të tjerët janë lëshuar në shtëpi. Tek ky numër përfshihen edhe personat që kanë pësuar lëndime në qendrën e skijimit në Kodrën e Diellit. Mes grupmoshave fëmijët dhe të moshuarit janë ata që më së shumti kanë marrë lëndime trupore nga rrëshqitjet, dhe më të shpeshta janë lëndimet e gjymtyrëve. Nga Reparti Ortopedik bëjnë apel që të mos dilet pa nevojë jashtë dhe të mbahet veshje dhe këpucë adekuate për këtë kohë”, thanë nga Reparti Ortopedik – Tetovë.

Ditë më parë, kryetari i komunës së Tetovës, Bilall Kasami doli bashkë me punëtorët e NPK-së për të pastruar trotuaret nga bora. Siguria dhe lëvizja e lirë e qytetarëve është detyrë e jona, u shpreh ai.

“Duke pasur parasysh kërkesat e qytetarëve, në ndërmarrje por edhe në komunë, që në trotuare ka pasur ngrica dhe rrezik edhe për lëndime ne sonte dolëm që të vëzhgojmë në terren se si punëtorët e Ndërmarrjes po bëjnë pastrimin nga ngricat, dhe në këtë plan do kisha dashur që të falënderoj të gjithë të punësuarit në Ndërmarrje, të cilët bëjnë pastrimin e trotuareve që qytetarët të mund më lirshëm të lëvizin nëpër rrugët e qytetit”, tha Kasami.

Ndryshe edhe gjatë ditëve në vijim pritet të mbizotërojnë temperatura të ulëta./TV21/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës në Gostivar kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.

Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale