Connect with us

Bota

BE-ja nuk ndjek SHBA-në, thotë se do t’i lërë familjet e diplomatëve në Ukrainë tani për tani

Published

on

BE-ja nuk ndjek SHBA-në, thotë se do t’i lërë familjet e diplomatëve në Ukrainë tani për tani

Bashkimi Evropian nuk po ndjek SHBA-në në tërheqjen e familjeve të diplomatëve të saj nga Ukraina.

Kështu ka thënë diplomati i lartë evropian Josep Borrell, duke shtuar se nuk kishte nevojë të “dramatizohej” situata ndërkohë që bisedimet me Rusinë vazhdojnë.

“Ne nuk do të bëjmë të njëjtën gjë sepse nuk dimë ndonjë arsye specifike”, tha Borrell ndërsa mbërriti për një takim të ministrave të jashtëm të BE-së, i cili do të përfshijë pjesëmarrjen në lidhje me video nga Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

“Unë nuk mendoj se ne duhej të dramatizonim aq sa negociatat po vazhdojnë – dhe ato po vazhdojnë”.

Ndryshe, Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi të dielën se po urdhëronte anëtarët e familjeve të diplomatëve të largoheshin nga Ukraina, ndërsa presidenti i SHBA-së, Joe Biden vlerësonte opsionet për rritjen e aseteve ushtarake të Amerikës në Evropën Lindore për t’iu kundërvënë një grumbullimi të trupave ruse.

Urdhri, i cili gjithashtu lejoi diplomatët amerikanë të vendosur në ambasadën në kryeqytetin ukrainas Kiev të largoheshin vullnetarisht, ishte një nga shenjat më të qarta ende se zyrtarët amerikanë po përgatiten për një lëvizje agresive ruse në rajon.

“Aksioni ushtarak nga Rusia mund të ndodhë në çdo kohë”, tha Ambasada e SHBA në një deklaratë.

Tensionet në Ukrainë janë rritur për muaj të tërë pasi Kremlini grumbulloi rreth 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës, një rritje dramatike që Perëndimi thotë se është përgatitje për një luftë për të parandaluar anëtarësimin e Ukrainës në aleancën e sigurisë perëndimore të NATO-s.

Kremlini ka mohuar në mënyrë të përsëritur planifikimin për të pushtuar Ukrainën, por ushtria ruse tashmë rrëmbeu një pjesë të territorit ukrainas kur pushtoi Krimenë dhe mbështeti forcat separatiste që morën kontrollin e pjesëve të mëdha të Ukrainës lindore tetë vjet më parë.

Ministri i Jashtëm i BE-së do të kërkojë të harmonizojë përgjigjen e tyre me Uashingtonin të hënën, pasi Sekretari i Shtetit i SHBA-së Anthony do të bashkohet me takimin e tyre virtual.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale