Connect with us

Lajme

VMRO-DPMNE nesër do ta dorëzojë në Kuvend propozimin për shfuqizimin e qeverisë teknike

Published

on

VMRO-DPMNE mbetet në kërkesën për zgjedhje sa më të shpejta të parakohshme parlamentare, në kundërshtim me qëndrimin e qeverisë se zgjedhjet e rregullta do të mbahen në vitin 2024 dhe se tani në kushtet e krizës shëndetësore, ekonomike dhe energjetike janë të kota. Partia opozitare njoftoi dorëzimin në Kuvend të propozimit për shfuqizimin e qeverisë teknike dhe i bëri thirrje qeverisë ta mbështesë atë së bashku me kërkesën për zgjedhje të parakohshme.

Ndryshimet e propozuara në Ligjin për Qeverinë nga opozita bëjnë të ditur se do t’i dorëzojnë nesër, se parashikohet fshirja e rreth nëntë pikave të ligjit, të cilat praktikisht do të hynin në histori, por edhe se ndryshimet shkojnë me një kërkesë për zgjedhje të parakohshme.

“Kemi paralajmëruar se do të paraqesim një projektligj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të ndodhin me çdo kusht, çfarëdo që të imagjinojnë atje në LSDM, populli nuk i dëshiron më. Në atë projektligj që do ta propozojmë dhe e njoftoi kryetari Mickoski, do të fshihen rreth 9 pika të ligjit që i referohen qeverisë teknike që patëm rastin të shohim se në çfarë parimi funksionon në vitet para zgjedhjeve. . Lidhur me këtë çështje, pasojat që do të dalin nga ai projektligj do të jenë rikthimi në modelin e funksionimit të zgjedhjeve parlamentare apo zgjedhjeve të parakohshme parlamentare para vitit 2016 dhe nëse mendojnë se janë kaq të sigurt në fitore, mund të pranojnë dhe votojnë”, deklaroi dje në një konferencë për media zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski.

Zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzevska, nga ana tjetër, dje tha se qëndrimi i LSDM-së për zgjedhjet është vërtet i qartë dhe shumë herë është shprehur – nuk ka kohë për zgjedhje parlamentare në kushtet e krizës globale.

“Është e rëndësishme të theksohet se shumica parlamentare është stabile dhe kjo u dëshmua gjatë zgjedhjes së qeverisë dhe ne besojmë se më në fund pas 15 vjetësh një qeveri duhet të mbajë një mandat katërvjeçar”, tha Kuzevska.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dje në një intervistë për Sitel tha se sipas tij ka dhjetëra arsye për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Rezultatet e zgjedhjeve të fundit lokale, në raundin e parë dhe të dytë, matja e opinionit publik më parë, ka pasur lajme në të cilat publiku thotë atë që pret, më shumë se dy të tretat e qytetarëve kanë nevojë për një qeveri të re sepse kjo qeveri e çon Maqedoninë në drejtim të gabuar”, tha Mickoski.

Ai theksoi se deri më tani nuk ka biseduar me kryeministrin Dimitar Kovaçevski dhe shtoi se ende pret ftesë nga ai për takim. Ai thotë se nuk e ka kushtëzuar atë takim, por ka thënë vetëm atë që pret, pra, siç ka thënë ai, që ndër të tjera të diskutohet edhe për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Kovaçevki më parë kishte thënë se do të kontaktonte me liderin e opozitës, por vuri në dukje se nuk do të pranonte një bisedë shantazhi.

“Do të kontaktoj Mickoskin, do ta thërras, thashë me shantazh nuk do të flasim. Por si kryeministër duhet të flas me të gjithë, por tashmë fokusi është te kriza energjetike dhe gjithçka që po ndodh në vendin tonë. Shpresoj se do ta pranojë këtë si argument dhe do të flasim”, tha kryeministri Kovaçevski në një intervistë të fundit për Kanal 5.

Ai ritheksoi se në kushtet e krizës shëndetësore, energjetike dhe ekonomike është krejtësisht e kotë të kërkohen zgjedhje.

Koncepti i qeverisë teknike parashikon bashkëpunimin mes qeverisë dhe opozitës në periudhën para zgjedhjeve, duke pasur parasysh se vendimet duhet të merren në mënyrë të koordinuar si nga ministri ashtu edhe nga zëvendësministri, ku si qeveria ashtu edhe opozita kanë përfaqësuesit e tyre. Zgjidhja për qeveri teknike u aplikua fillimisht pas krizës së krijuar, pasi Zoran Zaev si lider i opozitës në vitin 2015 filloi të shpallte “bombat”, pas së cilës pasuan zgjedhjet e parakohshme. Që nga viti 2016, Maqedonia e Veriut ka dy qeveri teknike, e para e udhëhequr nga Emil Dimitriev, e dyta nga Oliver Spasovski.

Sipas zgjidhjes aktuale ligjore, kryeministri teknik propozohet nga partia në pushtet, me partinë kryesore opozitare që propozon ministrat e brendshëm dhe të punës dhe politikës sociale. Qeveria ka zëvendës të saj në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale, ndërsa opozita ka zëvendës të saj në Ministrinë e Financave, Ministrinë e Shoqërisë Informatike dhe Administratës dhe Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujit.

Mirëpo, aktorët politikë në vend, si nga pushteti ashtu edhe nga opozita, vitet e fundit kanë ngritur pyetjen nëse vendi ka nevojë për një qeverisje të tillë para zgjedhjeve, me qëndrimin mbizotërues se duhet hapur një debat dhe kjo zgjidhje duhet të rishqyrtohet.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale