Connect with us

Lajme

Qeveria nuk e zgjidh problemin me mungesën e mjekëve pediatër në Ohër

Published

on

Pavarësisht premtimeve të qeverisë për zgjidhjen e problemit të mungesës së mjekëve pediatër në Ohër, kjo nuk ndodhi. Reparti i pediatrisë tashmë tre muaj funksionon vetëm si klinikë e zakonshme ekzaminimi, shkruan Alsat.

Për shtrimin në spital, në mbrëmje, në fundjavë dhe në festa, pacientët duhet të shkojnë në Strugë. Mjekët e Strugës thonë se nuk mund të përballojnë më presionin. Për 24 orë kanë pasur 130 pacientë, nga të cilët pak më pak se gjysma janë nga Ohri.

“Tashmë ndihem shumë i lodhur. Ndryshimet janë veçanërisht të vështira, fundjavat nuk janë të qëndrueshme. Nga 60-70 pacientë në turn. Është kaos i vërtetë. Nëpër shkallë ka radhë për kontroll, pacientët bërtasin, shajnë…në atë kohë mjekët amë në Ohër nuk punojnë fare dhe kemi fluks të madh të pacientëve”, tha Vllatko Mickoski- pediatër nga Struga.

Mbi 60% të kontrolleve, thotë Mickoski, kanë simptoma të Kovid. Problem shtesë është se në Strugë është duke u rinovuar një pjesë e pediatrisë.

“… Kemi një pjesë të veçantë, ku trajtojmë fëmijët me Covid këtu, në situatë ku mund të përballemi me fëmijë të tillë. A keni ende shtretër të lirë? Jo, jo. Duke qenë se reparti tani është duke u rinovuar, tani është në minimum. Pranojmë fëmijë që janë vërtet në gjendje të vështirë”, u shpreh Vlatko Mickoski, pediatër nga Struga.

Mjekët kanë frikë se nëse problemi nuk do të ketë zgjidhje, do të përballen me ngarkesë edhe më të madhe në fillim të shkurtit, si dhe në verë. Nga gjashtë pediatër në spitalin e Strugës, katër janë në pension, ndërsa dy mjekë janë në specializim. Në Ohër kanë mbetur vetëm dy pediatër. Drejtori i spitalit, Goran Baleski, thotë se po punohet për zgjidhjen e problemit./ Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale