Connect with us

Bota

Pse bora në shkretëtirën e Saharasë është një spektakël që shqetëson ekspertët?

Published

on

Ngjarja e pazakontë po bëhet gjithnjë e më e shpeshtë në qytetin algjerian Ain Sefra, e njohur si “porta e shkretëtirës”: kjo është bora e pestë në pothuajse dyzet vjet, e katërta në më pak se një dekadë.

Për herë të pestë në gati dyzet vjet, e katërta në më pak se një dekadë, bora është rikthyer për të zbardhur dunat e shkretëtirës së Saharasë, në një spektakël disi surreal. Ngjarja po bëhet gjithnjë e më e shpeshtë pranë qytetit Ain Sefra, në veriperëndim të Algjerisë, një vendndodhje e vendosur në malet Atlas, 1000 metra mbi nivelin e detit, e njohur edhe si “porta e shkretëtirës”.

Në këtë zonë, temperatura mesatare maksimale është rreth 14 gradë në janar, ndërsa gjatë natës ajo minimale mund të bjerë edhe nën zero, me ulje rekord prej -10,2 gradë Celsius, megjithëse reshjet, veçanërisht ato me borë, janë “të pazakonta, por jo të padëgjuara” sipas një zëdhënësi të shërbimit britanik të motit deklaruar për The Independent. Kjo është për shkak se zakonisht nuk ka lagështi të mjaftueshme relative në shkretëtirë. Më parë, të vetmet ngjarje të tjera të dëborës në shkretëtirën e Saharasë u regjistruan në vitet 1979, 2017, 2018 dhe vitin e kaluar.

Sipas një raporti të DailyMail, fenomeni është shkaktuar nga sistemet e presionit të lartë të ajrit të ftohtë që janë zhvendosur nga toka në shkretëtirë, duke shkaktuar uljen e temperaturave. Anticiklone të tillë priren të arrijnë në Arabinë Saudite, duke u shtyrë në drejtim të akrepave të orës jashtë Azisë Qendrore, duke mbledhur lagështi që sjell të ftohtë deri dëborë.

Edhe pse është e vështirë të përcaktohet ndikimi i krizës klimatike në një ngjarje të vetme meteorologjike, intensifikimi i shpeshtësisë së tyre i shqetëson ekspertët. Sipas Roman Vilfand, kreu i Shërbimit Federal Rus për Hidrometeorologjinë dhe Monitorimin e Mjedisit, i cituar më parë nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS, ndryshimi i klimës mund të luajë një rol në reshjet e borës në Sahara.

Situata të tilla, duke përfshirë reshjet e borës në Sahara, periudha e gjatë e ftohtë në Amerikën e Veriut, klima shumë e nxehtë në pjesën evropiane të Rusisë dhe shirat e zgjatur që rezultuan në përmbytje në vendet e Evropës Perëndimore, kanë ndodhur më shpesh, tha eksperti. Shfaqja e lartë e këtyre kushteve ekstreme [meteorologjike] rrjedh nga ngrohja globale. Nuk është vetëm këndvështrimi im, por një opinion i ndarë nga anëtarët e Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike.

Deri më sot, identifikimi i ekstremeve klimatike në rajonin e Saharasë është penguar gjithashtu nga mungesa e të dhënave dhe studimeve shkencore, siç është raportuar në vitin 2018 nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC), autoriteti kryesor në botë për shkencën klimaterike. Kushtet më të ngrohta, më të thata dhe ndryshimi i modeleve të motit të lidhura me krizën klimatike në Afrikë nënkuptojnë se shkretëtira e Saharasë po rritet në përmasa për shkak të rritjes së shkretëtirëzimit, megjithëse ndryshimet nuk manifestohen në mënyrë të barabartë në rajone të ndryshme – kjo do të thotë se edhe nëse temperaturat rriten në disa zona, do të ketë edhe të ftohtë më të fortë.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale