Connect with us

Teknologji

Porsche 911 Carrera RS elektrike është një bukuri delikate

Published

on

Vitet e fundit, i ashtuquajturi restomodding është bërë shumë i popullarizuar në mesin e adhuruesve të veturave klasike, dhe një nga shembujt më të rinj është 911 Carrera RS.

Ekspertët e dëshmuar si Singer dhe Eagel kanë tërhequr shumë vëmendje dhe respekt falë krijimeve të tyre mahnitëse dhe në një kohë kur bota po përqafon gjithnjë e më shumë elektrifikimin, gjithnjë e më shumë makina klasike po kthehen në ato elektrike.

Restomodi i fundit Porsche vjen nga kompania holandeze Voitures Extravert, e specializuar në konvertimin e makinave elektrike. E quajtur zyrtarisht “Quintessenza RS”, vetura bazohet në legjendarin Porsche 911 Carrera RS nga mesi i viteve 1970, dhe ekspertët holandezë kanë modernizuar dhe instaluar këtë makinë klasike sportive gjermane me makinë elektrike.

Bëhet fjalë për një motor elektrik të quajtur “ssenza 700”, i zhvilluar nga një kompani holandeze, i cili zhvillon 700 kuaj/fuqi dhe 700 Nm çift rrotullues. Ndryshe nga Carrera RSS origjinale, motori në modelin restomod ka ftohje me ujë. Është makina më e fuqishme e kompanisë Voitures Extravert, e cila është 20 për qind më e fuqishme se modeli i saj standard “Quintessenza”, pra modeli i parë elektrik 911.

Performanca RS-1 nuk është njoftuar, por modeli standard përshpejton nga 0 në 100 km/h në më pak se 6 sekonda. Bateria 59 kWh i jep asaj një distancë prej 400 kilometrash. Vetura peshon 1395 kg dhe mjafton një karikim prej 15 minutash për të kaluar 100 km.

Frenat janë përmirësuar sipas standardeve moderne, janë më të mëdha dhe më efikase se makina origjinale dhe funksionojnë së bashku me Sistemin Elektronik të Suspensionit të Kontrollit Magnetik, një cilësim i rregullueshëm magnetorkeologjikisht që lejon shoferin të rregullojë sjelljen e pezullimit. Sustat e buta sigurojnë drejtimin maksimal të rehatshëm pa sakrifikuar drejtimin dhe kënaqësinë e shoferit pasi makina nuk anohet shumë në kthesa.

Quintessenza RS është një makinë me të vërtetë e bukur, është e lyer në ngjyrë të kaltër, dhe ka buzë të lëmuara Fuchs, ngjitëse Carrera dhe një spoiler të njohur RS.

Restaurimi zgjati muaj dhe shasia u çmontua plotësisht përpara se të rimontohej me shumë dashuri dhe përpjekje. Çmimi i makinës nuk është bërë i ditur, por me siguri varet nga dëshirat e klientit dhe nëse klienti dorëzon një donator klasik 911.

“Origjinali është padyshim më i miri, por sot nuk i shihni në rrugë. Pronarët preferojnë t’i mbajnë në garazhe si asete të vlefshme. Kjo është arsyeja pse ne prezantuam modelin Quintessenza RS,” tha Martijn van Dijk, drejtor komercial i Voitures.

Continue Reading

Teknologji

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

Published

on

By

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

CEO i kompanisë dominuese të tregut të kriptomonedhave Binance, Changpeng Zhao, bëri thirrje për rregulla të reja, por të qëndrueshme dhe të qarta për industrinë e kriptove.

“Ne kemi nevojë për disa rregullore, ne duhet ta bëjmë atë siç duhet, ne duhet ta bëjmë atë në një mënyrë të qëndrueshme,” tha Zhao në një mbledhje të liderëve të G-20 në samitin e Balit.

Komentet e tij vijnë ndërsa kolegët dhe partnerët e tij në industrinë e kriptove përcaktojnë lëvizjet që synojnë të përballen me kolapsin e shkëmbimit rival FTX Sam Bankman-Fried. FTX paraqiti kërkesë për falimentim të premten pasi klientët filluan të tërhiqnin fondet dhe Binance hoqi dorë nga oferta e saj e shpëtimit.

“Unë mendoj se industria kolektivisht ka një rol për të luajtur në mbrojtjen e konsumatorëve, mbrojtjen e të gjithëve.” Nuk ka të bëjë vetëm me rregullatorët. “Ata kanë një rol, por nuk është 100 për qind përgjegjësi e tyre,” tha Zhao.

Gjatë fundjavës, Zhao postoi në Twitter se Binance kishte ndaluar pranimin e depozitave të FTT token FTX në platformën e saj dhe gjithashtu u bëri thirrje shkëmbimeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Continue Reading

Teknologji

Elon Musk blen Twitter-in

Published

on

By

Elon Musk blen Twitter-in

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka kompletuar blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh (38.1 miliardë paund).

Ai shkroi në Twitter “zogu është liruar”, në një referencë të dukshme për mbylljen e marrëveshjes.

Një numër drejtuesish të lartë, duke përfshirë shefin, Parag Agrawal, thuhet se janë shkarkuar, shkruan BBC.

Twitter nuk e ka konfirmuar ende blerjen, por një investitor i hershëm në kompani ka thënë se marrëveshja ishte kompletuar.

Continue Reading

Teknologji

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Published

on

By

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, i cili pritet nga të gjithë fansat e FPS, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikëve të cilave Activision i kushtoi shumë vëmendje.

Fushata për një lojtar Call Of Duty: Modern Warfare II u lëshua të premten e kaluar për përdoruesit e porositur paraprakisht dhe sipas reagimeve fillestare, misioni i Amsterdamit është quajtur “ylli” i këtij edicioni të Call Of Duty për shkak të grafikëve të tij të pabesueshme që janë identike me realitetin.

Përveç faktit që ndërtesat janë identike në lojë dhe në realitet, vëmendje e veçantë në lojë i kushtohet edhe detajeve si dritaret, shenjat e trafikut, trotuaret, bordurat, kutitë postare dhe gjithçka që mund të vëreni në lojë.

Përdoruesit që patën mundësinë të luajnë këtë mision theksojnë se videoja në lojë duket më e mirë se Amsterdami në realitet dhe se grafika në lojë duket më e mirë se realiteti.

“Është pak “e frikshme”, por është një punë e mirë”, “Nuk e kam menduar kurrë të them që Call Of Duty ka grafikë më të mirë se sa duket në jetën reale”, “Duket më mirë sesa live”, “Duket e mahnitshme, pothuajse unë nuk mund të them që është një lojë”, janë vetëm disa nga komentet.

Megjithatë, disa nga përdoruesit vendosën të bëjnë shaka dhe pyetën nëse ishte e mundur të luante në Red Lantern Street në Amsterdam.

Si përkujtim, me lëshimin e COD MW2, një edicion i ri i përvojës së lojërave në internet është lëshuar edhe për fansat e Warzone, i pasuruar me përmbajtje të shumta që nga dita e parë. Publikimi zyrtar është planifikuar për 28 tetor.

Continue Reading

Aktuale