Connect with us

Lajme

Maqedoni, propozimi për anulimin e Qeverisë së Përzhinës të hënën para deputetëve

Published

on

Kreu i opozitares VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, të hënën në Kuvendin e Maqedonisë do të dorëzojë iniciativën e partisë së tij, të lajmëruar ditë më parë, për shfuqizimin e qeverisë teknike dhe shkuarje në zgjedhje të parakohshme, raporton TV24, transmeton Portalb.mk.

Qeveria e Përzhinës të shfuqizohet, kurse Maqedonia të shkojë në zgjedhje me modelin e para kësaj marveshjeje, gjegjësisht, zgjedhjet t’i organizojë pushteti aktual politik. Ky është thelbi i ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, të cilat nesër do t’i dorëzojë VMRO-DPMNE-ja.

Partia e tij njoftoi shfuqizimin e 9 pikave të marrëveshjes, me të cilat dhe bëjnë me dije se tërhiqen nga postet ministrore dhe ato shtesë ministrore 100 ditë para zgjedhjeve që u takojnë sipas Marrëveshjes së Përzhinës, duke kërkuar kështu zgjedhje të parakohshme.

“Ne jemi gati dhe do të dorëzojmë në parlament ndryshimet në Kodin Zgjedhor, në të cilat nuk do të ketë qeverisje teknike, pra njëqind ditë humbje e kohës së qytetarëve, por do të përdorim afatin kushtetues prej 45 deri në 60 ditë”, deklaroi Mickoski më 19 janar. Sipas tij VMRO-DPMNE-ja, nuk do e kundërshtojë pushtetin aktual deri në zgjedhje.

Nga partia BDI, sipas TV24, thonë se qeveri teknike nuk duhet të ketë, dhe se marrëveshja e tyre politike për një kryeministër shqiptar nuk është e rrezikuar nëse nuk ka qeveri teknike.

Modeli i Qeverisë së Përzhinës u aplikua për herë të parë në zgjedhjet e vitit 2016 si pjesë e Marrëveshjes së Përzhinës. Sipas të njejtës, 100 ditë para zgjedhjeve, partia më e madhe opozitare merr dy ministra në qeveri: Ministrinë e Brendshme dhe Punës dhe Politikës Sociale dhe tre pozita zëvendësministrash shtesë./Portalb/

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale