Connect with us

Lajme

Kodra e Diellit: Edhe sezoni i ri pa investime serioze

Published

on

Kanë kaluar tetë muaj që kur Qeveria e Maqedonisë së Veriut paralajmëroi investime milionëshe në Kodrën e Diellit, por edhe ky sezon dimëror ka filluar pa ndonjë investim serioz.

Ish kryeministri, Zoran Zaev, në maj të vitit të kaluar, tha se në planin intervenues për investime 2021-2027 është edhe projekti për investime në Kodrën e Diellit, si qendër e skijimit. Sipas paralajmërimeve, Kodra e Diellit do të jepet në koncesion 99 vjeçar, sipas ligjit për koncesione për partneritet publiko – privat transmeton KlanM.Megjithatë, për opinionin ende nuk është bërë e ditur se kush do të investojë në këtë qendër turistike.

KRESHNIK BEKTESHI, MINISTËR I EKONOMISË

“Sa i përket investitorëve në kuadër të Kodrës së Diellit, disa aplikime të cilat vetëm se kanë arritur në Qeveri në kuadër të ligjit për investime strategjike, në momentin që do të sillet vendimi përfundimtar atëherë si me çdo investim tjetër që ndodh në Maqedoninë e Veriut, kompania duhet që vet të njoftojë opinionin.”

Ndërkohë, ish kryeministri Zoran Zaev, në qershor të vitit të kaluar pati paralajmëruar se, negociatat për investim janë në fazën përfundimtare dhe se bëhet fjalë për një investitor evropian.

ZORAN ZAEV, ISH KRYEMINISTËR

“Jemi në fazën finale të bisedimeve dhe negociatave. Premtuam se ai do ta kumtojë hyrjen e tij në Maqedoninë e Veriut. Kemi letra, dokumente, kemi ardhur në fazë të caktuar, është sjell vendim i Qeverisë për miratimin e të gjitha ato projekte dhe u janë dhënë përgjegjësi institucioneve të hyjnë në finalizimin e dokumenteve juridike që të fillojnë me realizimin e investimeve të këtilla”.

Sipas paralajmërimeve, investimi do të jetë në vlerë prej 50+50 milionë, ndërsa si pjesë e investimeve që do të bëhen në këtë qendër turistike do të jetë edhe, gondola që lidh Tetovën me Kodrën e Diellit, sistem për borë artificiale dhe tre hotele./KlanMacedonia/

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale