Connect with us

Lajme

Mocioni i mosbesimit, Abazoviç: Nuk tradhëtova, serbët kanë vend në qeverinë time

Published

on

Zëvendëskryeministri dhe kreu i Lëvizjes Qytetare URA Dritan Abazoviç ka deklaruar se qeveria aktuale e ka përfunduar misionin e saj dhe se ka ardhur koha që Mali i Zi të ec përpara. Vijesi shkruan se Abazoviç gjatë një intervistë, duke folur për nismën që ka ndërmarrë, tha se gjithçka duhet diskutuar fillimisht me Frontin Demokratik.

“Qeveria aktuale ka përfunduar misionin e saj dhe në periudhën e ardhshme do të duhet të zgjedhë mes dy koncepteve – qeveri e pakicës apo teknike, ose të shkurtojë mandatin e Kuvendit dhe të shkojë në zgjedhje parlamentare. Unë besoj se nga e hëna, ndoshta gjatë fundjavës, fillimisht do të flas me drejtuesit e DF,” tha Abazoviç.

Ai theksoi se qeveria e pakicës është njëra nga zgjidhjet, ndërsa tjetra është qeveria teknike që do të përgatiste zgjedhjet .Ai tha se kurrë nuk ka tradhtuar askënd dhe as do ta bëjë.

“Në asnjë version nuk përjashtohet shumica parlamentare… Nuk ka vullnet popullor pa koalicionin Bardh e Zi. Por mandatet tona nuk i takojnë as DPS-së, as DF-së dhe më së shumti demokratëve. Ne do ta marrim vendimin në mënyrë autonome, ashtu siç u ka hije partive që kanë qëndrim dhe nuk janë frikacakë në skenën politike. Mendoj se qytetarëve nuk u pëlqejnë shfaqjet frikacake dhe vetëpërmbajtja në të gjitha çështjet. Sa do të na kushtojë pozicioni ynë, a do të jetë më e mira për Malin e Zi apo jo?”, do të tregojë koha” theksoi ai.

I pyetur nëse ka vend për serbët në Qeveri, Abazovic tha sigurisht që ka.

“Unë kam dashur t’i kem në këtë qeveri, në të cilën janë dominues. Është pajtim. Por nëse dikush mendon se për shkak se është në një parti, ai është i vetmi përfaqësues i atij populli, unë nuk e ndaj atë mendim,” tha ai.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale