Connect with us

Lajme

Cipras: Avionët Rafall do të fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut në kuadër të marrëveshjes, Greqia ta monitorojë hapësirën ajrore

Published

on

Athinë, 21 janar 2022 (MIA) – Sot kemi një aleat, një vend, hapësira ajrore e të cilit mbrohet nga aeroplanët Rafall që i morëm pardje, gjashtë Rafallët do të fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut sipas marrëveshjes që Greqia ta monitorojë hapësirën ajrore, tha lideri i SIRIZA-s Aleksis Cipras në intervistën për televizionin grek “Kontra”, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Duke folur për Marrëveshjen e Prespës dhe marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut, ai kritikoi kryeministrin aktual grek Kirjakos Micotakis për pozicionin e tij përpara se të vinte në pushtet, se ai u përpoq të “abuzonte me ndjenjat e qytetarit mesatar grek” dhe se ishte një përpjekje për “. mashtrim politik ekstrem”.

“Mendoj se i gjithë populli grek e ka kuptuar, ndërsa në një masë të madhe edhe njerëzit që votuan për Demokracinë e Re në zgjedhjet e mëparshme, se rasti i mosmarrëveshjeve, rezistenca e Demokracisë së Re ndaj Marrëveshjes së Prespës ishte një përpjekje për të shpërdoruar ndjenjën e një qytetar mesatar grek që gjithsesi ka shqetësime dhe ndjeshmëri për çështje kombëtare dhe ishte një tentativë për mashtrim politik. Mashtrim politik ekstrem, tha Cipras.

Ai shtoi se fakti që Micotakis “mori një qëndrim të papranueshëm dhe instrumentalizues për një çështje shumë kritike kombëtare për t’u bërë kryeministër është regjistruar në shoqërinë greke, në historinë greke dhe në ndërgjegjen e qytetarëve”, por theksoi se ajo që ka rëndësi tani është nëse vendi duhet ta lidhë këtë marrëveshje apo jo.

Ai e përmendi sërish Turqinë, e cila tha se ka potencial për të depërtuar në Ballkan.

“Nëse do të kishim në kufirin tonë me Maqedoninë e Veriut, një Turqi si ajo e Libisë do të ishte diçka pozitive për vendin? Apo e rrezikshme dhe e dëmshme? Sot kemi një vend aleat, një vend hapësira ajrore e të cilit mbrohet nga avionët Rafall që morëm pardje, gjashtë Rafallët do të fluturojnë mbi Maqedoninë e Veriut. Brenda aleancave tona, Greqia është ajo që mori mbikëqyrjen e hapësirës ajrore të Maqedonisë së Veriut, ne e nënshkruam atë,” tha kreu i SIRIZA-s në një intervistë, duke i kërkuar qytetarit mesatar grek dhe të gjithë “superpatriotëve” që protestojnë ta marrin këtë parasysh.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale