Connect with us

Bota

Tregjet globale në alarm mes rreziqeve gjeopolitike në rritje

Published

on

Përderisa rritja e tensioneve midis Rusisë, SHBA-së dhe NATO-s mbi Ukrainën ka shkaktuar shitje të mëdha në tregjet globale të aksioneve të martën, investitorët do të fokusohen në shifrat e inflacionit të Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë.

Ndërkohë që pritshmëritë se bankat qendrore do të shtrëngojnë më shpejt politikat e tyre monetare vazhdojnë të ndikojnë negativisht në perceptimin e rrezikut të investitorëve, numri në rritje i rasteve me variantin Omicron të COVID-19, veçanërisht në vendet aziatike, mbetet në axhendë.

Nënkomisionet e Parlamentit Evropian për marrëdhëniet e jashtme, sigurinë dhe mbrojtjen mbajtën një takim të përbashkët të martën në lidhje me krizën e vazhdueshme ukrainase ndërsa zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se të gjitha opsionet janë në tryezë në rast se Rusia pushton Ukrainën, duke shtuar se Rusia mund të sulmojë Ukrainën çdo moment.

Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij iranian Ebrahim Raisi do të takohen sot në Moskë për të diskutuar marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Gjithashtu, Rusia, Irani dhe Kina do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta detare në Gjirin Persik.

Mes rreziqeve gjeopolitike në rritje, çmimi i naftës Brent arriti në 88.4 dollarë për fuçi, niveli më i lartë që nga tetori 2014.

Pavarësisht rritjes së çmimeve të naftës, indeksi i sistemit tregtar të Rusisë (RTS) e mbylli ditën me një rënie prej 7.3 për qind në 1.367,5 pikë, pasi arriti nivelin më të ulët që nga dhjetori 2020 me 1.355,25 pikë.

Humbjet në stoqet ruse u përhapën në bursat botërore, veçanërisht në ato në zhvillim.

Kontributi i obligacioneve 10-vjeçare të SHBA-së mbajti pozicionin e tij në pikun e dy viteve duke u testuar 1.9 për qind për shkak të shqetësimeve për inflacionin dhe pasigurive të vazhdueshme për aktivitetin ekonomik.

Fitimi neto i bankës amerikane, Goldman Sachs, e cila shpalli bilancin e saj të martën, u ul me 13 për qind në tremujorin e fundit të 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke arritur në 3.94 miliardë dollarë.

Ndërsa aksionet e bankës humbën gati 7 për qind pas bilancit të saj më të keq se sa pritej, në bursën e New Yorkut u ndoq një kurs i orientuar drejt shitjeve.

Indeksi “Dow Jones” ra me 1.51 për qind, indeksi S&P 500 ra me 1.84 për qind ndërsa indeksi Nasdaq ra me 2.6 për qind në fund të ditës.

Në anën evropiane, indeksi i pritjeve ekonomike të ZEW zbuloi se perspektiva ekonomike është përmirësuar dukshëm që nga fillimi i vitit të ri.

Rritja e çmimeve të naftës dhe shqetësimet për tensionet Rusi-Ukrainë dhe furnizimin me energji shkaktuan rënie në bursat. Të gjithë indekset kryesore evropiane e mbyllën ditën me alarm.

Në Azi, rritja e numrit të rasteve me COVID-19 mbetet fokusi i axhendës, pasi vendet vazhdojnë të shtrëngojnë masat, veçanërisht në Kinë, Australi dhe Japoni.

Tregjet aziatike u mbyllën të martën me humbje ndërsa tendenca negative vijoi në hapjen e së mërkurës.

Indeksi “Borsa Istanbul” i Turqisë u ndikua gjithashtu nga zhvillimet globale dhe ra me 5.08 për qind duke u mbyllur në 1979.83 pikë të martën.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale