Connect with us

Lajme

Këto janë vendimet e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut nga seanca e katërt

Published

on

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot mbajti seancën e katërt, ku ndër të tjera u vendos që Elektrana e Maqedonisë së Veriut të udhëheqë me BEG për të siguruar ngrohje qendrore në vazhdimësi, transmeton Portalb.mk.

Në kuadër të këtyre masave, u vendos që EMV-ja të mbështetet financiarisht me 615 milionë denarë , mjete që do të orientohen edhe te termocentrali Negotinë.

Thellimi I bashkëpunimit me Bullgarinë do të bëhet përmes grupit të punës që është formuar në këtë seancë nga Qeveria. Udhëheqës i këtij grupi të punës për ekonomi do të jetë Fatmir Bytyqi, ndërsa anëtarë Fatmir Besimi, Kreshnik Bekteshi dhe anëtarë nga institucione tjera nga bujqësia, punë të jashtme, etj. Udhëheqës i grupit për infrastrukturë do të jetë Bllagoj Boçvarski, me anëtarët Goran Milevski, Admirim Aliti, etj. Bojan Mariçiq do të udhëheq grupin për eurointegrime dhe politika të gjelbra, ku anëtarë do të jenë Sllavica Grkovska, Naser Nuredini dhe tjerë. Grupi për punë të përbashkëta ndërqeveritare do të udhëhiqet nga Artan Grupi, me anëtarët si Bisera Kostadinovska – Stojçevska, Jeton Shaqiri, etj.

Magdalena Nestorovska u emërua sekretare shtetërore në MPB, ndërsa Sasho Tasevski u emërua drejtor në Biron për siguri publike në MPB.

Qeveria angazhoi Fondin për siguri pensional dhe invalidor që të dorëzojë të dhënat për pensionet më së voni deri më 25 janar nëpër banka, ashtu që pensionistët nga 26 janari të kenë mundësi të marrin pensione nëpër bankomate.

Personat që nuk kanë kartela, duhet që të respektojnë oraret nëpër sportele, ashtu që më 26 janar mund të merren pensionet deri 11 mijë denarë, më 27 janar pensionet nga 11 mijë deri 14 mijë denarë, më 28 janar pensionet nga 14 mijë deri 18 mijë denarë, ndërsa më 31 janar pensionet mbi 18 mijë denarë.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale